KLÁŠTER HOSTINNÉMezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města.
KLÁŠTER HOSTINNÉ
Mezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.
Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města. Jedná se o nepravidelný pozemek, na jehož západním nároží stojí kostel. Hned vedle je patrová budova konventu a severozápadně se rozkládá hřbitov.
Všechny budovy jsou postaveny v barokním slohu a ačkoliv nejsou nijak výrazně zdobené, dohromady tvoří unikátní a v Evropě nevídaný celek. Památka je však dnes velmi zanedbaná. Kromě kostela se většina objektů rozpadá a nutně potřebuje rekonstrukci.
Majitel areálu Nadační fond Konvent Pax ale nemá na opravy peníze, v současnosti proto jedná s městem. To už má vypracovaný plán, podle kterého by z kláštera mělo vzniknout kulturní a společenské centrum.
VYBÍRAVÍ JEZUITÉ
První zmínky o Hostinném pocházejí z první poloviny 13. století, klášter zde ale vznikl teprve koncem století sedmnáctého. První snahy o jeho založení přitom sahají až do poloviny sedmnáctého století, kdy tehdejší majitel panství Vilém Lamboy zval do Hostinného řád jezuitů.
Vše bylo na dobré cestě, nejvyšší polní vachmajstr Lamboy však nebyl zrovna boháč, takže nemohl při budování kláštera nabídnout takřka žádnou pomoc. Jezuité chvíli váhali, nakonec ale nabídku odmítli.
Vilémův syn Jan se proto zaměřil na františkány, kteří tak velké nároky neměli. Roku 1666 se obě strany dohodly a o jedenáct let později stavba kláštera začala. Architektem se stal stavitel pražského Nového Města Martin Reiner. Protože ale brzy zemřel, práci za něj dokončil Wolfgang Dientzenhofer.
KOMUNISTICKÁ TEČKA
Klášter se stavěl několik desetiletí a konečnou podobu dostal teprve roku 1748. Jeho existence byla ale brzy ohrožena. Už koncem 18. století byl totiž za reforem Josefa II. málem zrušen, řádu se však nakonec podařilo hrozbu odvrátit.
Definitivní tečku za jeho fungováním tak udělali až komunisté roku 1949. Kostel odsvětili a klášter uzavřeli. Celý areál rychle chátral a brzy se začal rozpadat. Částečná rekonstrukce proběhla jen roku 1969, kdy byly do kostela umístěny antické plastiky.
Po revoluci v roce 1989 získal klášter zpět řád františkánů, budovy však brzy převedl na nadaci Konventus. Ta se po roce 2002 změnila na nadační fond, který objekty vlastní dodnes.
Tabulka
POPIS OBJEKTU
název Františkánský klášter
místo Hostinné
kraj Královéhradecký
adresa č. p. 119
typ církevní stavba
stav havarijní
využití částečné
kult. památka od roku 1958
vlastník NF Konvent Pax