Rosněfť
LONDÝN/PRAHA (tos) – Vstup ruské ropné společnosti Rosněfť na moskevskou a londýnskou burzu vyšel. Ve středu 19. července, první den obchodování, zavíral kurz v Londýně na 7,54 dolaru, tedy jen o jeden cent pod upisovací cenou 7,55 dolaru. To, že se cenu, kterou mnozí považovali za nadsazenou, podařilo uhájit, je velkým vyznamenáním především pro koordinátory a stabilizátory emise – společnosti JP Morgan, Morgan Stanley, ABN Amro a Dresdner Kleinwort.
Ještě den před zahájením obchodování přitom nebylo zřejmé, zda akcie na londýnský parket vůbec vstoupí. Konkurenční ropná společnost Jukos žádala soud, aby obchodování s akciemi firmy, kterou stále z 85 procent ovládá ruský stát, zastavil. Jukos argumentoval tím, že přes sedmdesát procent hodnoty emise akcií Rosněfti je založeno na ukradených aktivech, která dříve patřila Jukosu. Ten o ně přišel poté, co mu ruské státní orgány vyměřily 33 miliard dolarů daňových nedoplatků. Po nucené aukci pak největší divizi Jukosu, kterou byla společnost Juganskněftěgaz, získala právě Rosněfť. Londýnský soud však nyní žádosti Jukosu nevyhověl.
S objemem 10,8 miliardy dolaru je IPO Rosněfti největší v historii v regionu Střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky, největší v historii v odvětví ropy a zemního plynu, a páté největší IPO v historii moderních kapitálových trhu po roce 1990.
Jaký byl hlavní důvod emise akcií? Vedle PR motivů to byl dluh. Firma, respektive Ruská federace v roli akcionáře potřebovala zaplatit úvěr v objemu 7,5 miliardy dolarů, který loni v září firmě poskytl JP Morgan. Rosněfť tyto peníze použil na nákup 10,7 procenta akcii ruského plynárenského komplexu Gazprom.
Oceněním společnosti na více než 80 miliard dolarů posunul trh Rosněfť před Lukoil, se kterým byla investory nejčastěji srovnávána. Rosněfť je aktuálně druhou největší ruskou ropnou společností, co se týče produkce a rezerv. Životnost ropných rezerv Rosněfti je větší než u jakákoliv srovnatelné mezinárodní ropné společnosti a dosahuje 28 let. Rosněfť disponuje v rámci Ruské federace geograficky velice širokou skupinou produkčních aktiv a rovněž se podílí na řadě významných průzkumných projektů.
Ironií osudu se aktiva, kvůli kterým investoři akcie Rosněfti nyní upisovali, již jednou na mezinárodních trzích obchodovala. To byl důvod, proč mnoho investorů zprvu o akcie firmy nemělo zájem. „Ztratila jsem hodně peněz v Jukosu a nyní mi jsou nabízena ta samá aktiva za mnohem vyšší cenu,“ popsala ve Financial Times své dilema před úpisem portfolio manažerka specializující se na akcie rozvíjející se Evropy z investiční společnosti Axa. Nakonec většina investorů svůj odpor k nákupu již jednou koupených aktiv překonala. Přesvědčil je především zájem velkých strategických investorů jako je BP, malajský Petronas nebo China National Petroleum, tedy firem s velmi dlouhým investičním horizontem, u kterých nehrozí, ze by akcie chtěli obratem s mírným ziskem prodat.