Menu Zavřít

Írán chystá po 14 letech návrat na dluhopisové trhy

21. 7. 2016
Autor: Flickr Chris Brady

Rok po historické dohodě o omezení jaderného programu a zrušení sankcí se Írán postupně vrací na mezinárodní trhy. Po 14 letech chce vstoupit také na ten dluhopisový. Ještě předtím země musí získat hodnocení od ratingových agentur.

Prezident Hassan Rúhaní deset měsíců před volbami potřebuje, aby „byly vidět“ pozitivní ekonomické dopady loňské dohody se západními velmocemi. A nasypat dluhopisy na mezinárodní trhy pro Írán znamená příležitost, jak získat více peněz.

Obzvláště v situaci, kdy se s Íránem stále zdráhají zaplést evropské banky, které by byly vítaným zdrojem financí pro íránskou ekonomiku. Americké banky pro změnu nemohou - jich se loňská dohoda netýká.

Írán naposledy vydal dluhopisy v červenci 2002. „Právě teď probíhají přípravné práce pro emisi dluhopisů a dalších dluhových cenných papírů na mezinárodní trhy,“ tvrdí podle agentury Bloomberg ministr financí Alí Tayebnia. K vydání dojde až poté, co se vyjádří ratingové agentury.

Představitelé Íránu podle Tayebniji již „jednají se všemi ratingovými agenturami“. Podle muže, který má na starost návrat země na mezinárodní finanční trhy, země obdrží ratingové hodnocení „v blízké budoucnosti“.


Návrat Íránu z izolace rozhodně nevítá jeho regionální rival. Čtěte:

Saúdové blokují přístup Íránu na světové trhy

 Rijád, hlavní město Saúdské Arábie (Autor: Ammar shaker, volné dílo, wikimedia)

K dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi došlo loni v červenci. Írán souhlasil s omezením svého jaderného programu výměnou za zrušení většiny mezinárodních hospodářských sankcí. V platnost dohoda vstoupila letos v lednu.

MM25_AI

Její důsledky se projevují například na trhu s ropou, kterou Írán začíná exportovat stále ve větším množství. V pokročilé fázi jsou také jednání mezi Iran Air a Boeingem o dodání 109 letadel za 17,6 miliardy dolarů. Největší dohodu od íránské revoluce v roce 1979 tvrdě kritizují někteří členové amerického Kongresu, ostatně stejně jako samotnou jadernou dohodu.

Na dluhopisové trhy hodlá podle Bloombergu zamířit paradoxně také regionální rival Saúdská Arábie. Ovšem z jiných důvodů. Saúdský rozpočet tvrdě zasáhl propad cen ropy a země je tak nucena se zadlužit. Ve stejné situaci je i Kuvajt, emisi dluhopisů už za sebou mají Katar a Spojené arabské emiráty.


Čtěte dále:

Příjmy zemí OPEC klesly na desetileté minimum

Saúdové se chtějí zbavit závislosti na ropě a investovat

Ani Venezuela, ani Arábie. Nejvíce ropy se má nacházet v USA


  • Našli jste v článku chybu?