Ochrnutí dolních končetin je velmi závažným zdravotním problémem, s nímž se v důsledku různých nehod a zranění potýká stále více lidí po celém světě. Výzkumníci z takzvané Laboratoře exoskeletu na Korejském institutu pokročilé vědy a techniky (KAIST) se proto rozhodli, že vytvoří zařízení, které by takzvaným paraplegikům mohlo jejich každodenní život výrazně usnadnit.
Několikaletý vývoj přinesl podle agentury Reuters první výsledek, když vědci představili nový exoskelet jménem WalkON Suit F1. Jedná se o jakéhosi lehkého nositelného robota, který může v případě potřeby sám dojít až k paraplegikům. Po jeho následném nasazení můžou tito lidé bez větších problémů chodit, ba dokonce zvládnou také překonávat menší překážky na cestě či stoupat nebo sestupovat ze schodů.
Mnoho funkcí pro snadnou chůzi
Konstrukce jihokorejského exoskeletu je vyrobena převážně z hliníku a titanu. Zařízení váží asi 50 kilogramů a je poháněno celkem 12 elektrickými motory, jež se snaží co možná nejlépe simulovat pohyby lidských kloubů při chůzi. Maximální rychlost, kterou je WalkON Suit F1 schopný vyvinout, je zhruba 3,2 kilometru za hodinu.
Pro zajištění dostatečné rovnováhy při pohybu je robot vybaven mnoha senzory na chodidlech a v horní části těla. Ty dokáží monitorovat zhruba tisíc signálů za vteřinu a předvídat budoucí pohyby uživatele.
Kromě toho je robot vybaven rovněž výkonnými čočkami, jež fungují podobně jako lidské oči. Systém díky nim zvládne analyzovat své nejbližší okolí, detekuje překážky a identifikuje třeba výšku schodů. Všechny tyto funkce mají podle výzkumníků kompenzovat nedostatek smyslových schopností některých uživatelů s úplnou paraplegií.
Robot už vyhrál i v soutěži
Podle jednoho z klíčových autorů celého návrhu Parka Jeong-sua celý koncept vznikl v podstatě náhodou. „Byl jsem inspirován filmem Iron Man. Po jeho zhlédnutí jsem si totiž řekl, že by bylo skvělé, kdyby mohl podobný robot pomáhat lidem i v reálném životě,“ uvedl jihokorejský výzkumník.
Na vývoji unikátního robota se vedle Parka podílel rovněž Kim Seung-hwan, který je sám paraplegikem. Podle něj má přitom WalkON Suit F1 skutečně mnoho výhod, jež ochrnutým lidem výrazně pomohou. „Může se ke mně přiblížit, i když třeba sedím na invalidním vozíku, a může mi také pomoci vstát, což je jeden z jeho největších přínosů,“ řekl Kim.
Kromě korejských výzkumníků už novinku ocenili i nezávislí porotci, kteří WalkON Suit F1 udělili zlatou medaili v kategorii exoskeleton na soutěži Cybathlon 2024. V ní mezi sebou soutěžili asistenční roboti, jejichž cílem je pomoci lidem s různým tělesným postižením.
I díky úspěchu ve zmíněné soutěži nyní jihokorejští výzkumníci doufají, že jejich novinka bude už brzy pomáhat mnoha paraplegikům po celém světě. Než se to ale stane, chtějí celý systém vylepšit, aby se ovládal co možná nejlépe a zároveň zvládl překonat ještě komplikovanější překážky.