Menu Zavřít

Irové hlasují o dodatku ústavy, který zakazuje potraty

25. 5. 2018
Autor: čtk

Už počtvrté za poslední čtyři desetiletí hlasují dnes voliči v Irsku o možné změně právní úpravy týkající se potratů. Ty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Pokud v referendu převáží hlasy „ano“, hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později. Výsledek plebiscitu má být známý v sobotu dopoledne.

V úvodu emotivní kampaně před referendem měli výrazný náskok v průzkumech veřejného mínění zastánci zrušení přísného osmého dodatku ústavy. V posledních týdnech se ale rozdíl v podpoře obou táborů zmenšil natolik, že odhadovat výsledek si netroufají ani lídři jedné či druhé strany, napsal deník The New York Times. Podle posledních průzkumů byla navíc téměř pětina voličů nerozhodnutá.

Referenda se může zúčastnit 3,1 milionu oprávněných voličů. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm ráno místního času (08:00 SELČ) a svůj hlas mohou Irové odevzdat do deseti večer (23:00 SELČ). Hlasy budou sečteny až v sobotu dopoledne, veřejnoprávní televize RTÉ ale hodlá v sobotu v 00:30 SELČ zveřejnit odhady výsledků na základě dotazování před volebními místnostmi. Obyvatelé menších ostrůvků u irského pobřeží hlasovali už ve čtvrtek, aby se zajistilo, že se lístky podaří včas převézt na hlavní ostrov a spočítat.

V ulicích velkých irských měst dnes podle agentury AP řada lidí chodila s odznaky „Volil jsem“ připnutými na oděvu. V některých irských novinách dnes vyšly emotivní dopisy čtenářek vyzývajících k zachování přísného zákazu potratů. „Pokud budeme hlasovat 'ano', každé nenarozené dítě - ať už chtěné či nechtěné - bude mít nulová práva,“ napsala jedna z podporovatelek kampaně proti liberalizaci potratových zákonů.


Eugenika v Tennessee: soudce nabízí trestancům svobodu za sterilizaci

 Ilustrační foto


Tradičně římskokatolické Irsko v roce 2015 překvapilo mnohé, když v referendu podpořilo sňatky osob stejného pohlaví, a po loňském nástupu Lea Varadkara jako prvního homosexuálního premiéra se hovořilo o nefalšované sociální revoluci. Odpor vůči potratům je ale v místní společnosti hluboce zakořeněný a zastánci současných pravidel vidí v dnešním hlasování poslední šanci postavit se tomu, co považují za evropskou normu „potratů na počkání“, napsala agentura AP.

Pro opačný tábor je změna zákona zásadním momentem pro stanovení práva žen na volbu a stoupenci liberalizace mají podle časopisu The New Yorker podporu mnoha předních irských politiků.

„Dnes budu hlasovat Ano!“ napsal na twitteru premiér Varadkar. Už ve čtvrtek uvedl, že referendum považuje za šanci vyjádřit svůj názor na to, „jak se chováme k ženám v krizové situaci“. Také místopředseda vlády a ministr zahraničí Simon Coveney ve čtvrtek webu deníku Irish Independent napsal, že mnoho irských žen jezdí kvůli potratům do Británie nebo si bere tablety na ukončení těhotenství zakoupené na internetu. „Položil jsem si otázku, zda je v pořádku, aby tohle pokračovalo. Věřím, že není,“ uvedl.

Dodatek irské ústavy, který dává nenarozenému dítěti stejné právo na život, jaké má matka, byl odhlasován v roce 1983 a Irové o jeho osudu hlasují již počtvrté. Pokud většina účastníků referenda podpoří jeho zrušení, bude vláda usilovat o prosazení příslušné první úpravy do konce roku.

bitcoin školení listopad 24

Přečtěte si také:

Requiem za zkumavku. Právo na pohřeb mají i potracené plody

Ve stopách Facebooku. Google nebude zobrazovat reklamy k irskému referendu o potratech

Pavěda, nebo seriózní výzkum? Umělá inteligence rozpozná homosexualitu

Technologie rozpoznávání obličeje, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?