EUROZÓNA „Není to konec naší cesty. Ale je to velmi důležitý milník,“ prohlásil irský ministr financí Michael Noonan. O milník se bezpochyby jedná nejen pro Dublin, ale i pro celou Evropu. Irsko totiž minulý týden ukončilo program finanční pomoci od mezinárodních věřitelů a stalo se tak první zemí eurozóny, která potřebovala zachránit a opět se stala soběstačnou.
Půjčka ve výši 85 miliard eur, kterou země získala koncem roku 2010 od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky pod podmínkou zvýšení daní a zavedení bolestivých škrtů, je tak pro ostrovní zemi minulostí. Dnes už může financovat svůj rozpočet čistě pomocí prodeje dluhopisů na finančních trzích. Aukce, které Dublin provedl během uplynulého roku, zajistily Irsku dostatek financí až do konce roku 2015.
Cesta ke skutečnému ozdravení však bude ještě dlouhá. Irsko sice ve třetím čtvrtletí letošního roku konečně vystoupilo z dlouhodobé ekonomické recese, náklady dluhové krize ale zůstávají obrovské. Více než 300 tisíc lidí od roku 2010 emigrovalo. Téměř polovina z nich měla irské občanství. Podle agentury Reuters zůstává 100 tisíc hypoték v prodlení s platbami, což zatěžuje už tak těžce zkoušené irské banky. Navíc lze úspěšně pochybovat o tom, že Irsko čeká oživení tažené exportem. Přebytek obchodní bilance země je ve skutečnosti výsledkem propadu v dovozech.
Irsko se přesto do historie bezpochyby zapíše. Už jen díky tomu, s jakým odhodláním se ztíženým ekonomických podmínkám postavili samotní Irové, ve srovnání s obyvatelstvem Řecka nebo Španělska.