Menu Zavřít

Itálie výrazně zhoršila odhad růstu ekonomiky

22. 9. 2011
Autor: profit

Itálie zažívá rušný týden. Po snížení jejího ratingu v tomto týdnu dnes snížila předpověď ekonomického růstu do roku 2013. Vyhlídky vývoje veřejných financí ale zlepšila v důsledku zvýšení daně z přidané hodnoty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj z italské vlády.

Foto: Profimedia.cz

Vláda snížila prognózu růstu pro letošní rok na 0,7 procenta z 1,1 procenta, výhled pro rok 2012 zhoršila na 0,6 procenta z 1,3 procenta a pro rok 2013 upravila svou projekci růstu italského hrubého domácího produktu (HDP) na 1,2 procenta z dřívějších 1,5 procenta. Pro agenturu Reuters to uvedl zdroj z italské vlády, který je seznámen s novými odhady a jenž si nepřál být jmenován.

Nový výhled přichází poté, co tento měsíc italský parlament v září schválil úsporná opatření v hodnotě 60 miliard eur. Podle agentury Reuters má být nová prognóza schválena vládou ve čtvrtek. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý předpověděl italskému hospodářství, že letos poroste o 0,6 procenta a jen 0,3 procenta v roce 2012. Italská vláda je přesvědčena, že splní svůj cíl vyrovnaného rozpočtu v roce 2013 i přes zpomalení růstu, a to především proto, že očekává, že negativní dopad na příjmy bude kompenzován jednoprocentním nárůstem hlavní sazby daně z přidané hodnoty.

Dobré zprávy pro Apeninský poloostrov nepřicházejí ani od ratingové agentury Standard & Poor's. Ta snížila úvěrový rating sedmi italským bankám a udělila jim výhled negativní. Jejich rating tak může v budoucnu ještě dále snížit. Ke snížení ratingu S&P přikročila u bank Mediobanca, Intesa Sanpaolo, Findomestic Banca, Banca IMI, Banca Nazionale del Lavoro, Banca Infrastrutture Innovazione e Sviluppo a Cassa di Risparmio in Bologna. S&P navíc zhoršila výhled ze stabilní na negativní u osmi dalších bank, a to včetně největší italské banky podle majetku Unicredit, která působí i v tuzemsku.

bitcoin_skoleni

S&P ve svém odůvodnění uvedla, že její rozhodnutí o zhoršení ratingu italských bank je v souladu s jejími kritérii pro vztah mezi ratingy finančních institucí eurozóny a jejich domovskou zemí. Už v úterý přitom agentura snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň na známku A, a to kvůli slabšímu výhledu ekonomiky a nejistotě na tamní politické scéně.

O tom, že Itálie není v nejlepší ekonomické kondici svědčí i to, že Evropská centrální banka (ECB) dnes podle obchodníků nakupovala pětileté a desetileté italské státní dluhopisy. Rozpětí mezi italskými a německými výnosy desetiletých dluhopisů se snížilo na 407 bazických bodů (10:10 SELČ) po předchozím rozšíření na 413 bazických bodů.

  • Našli jste v článku chybu?