Menu Zavřít

Italové odmítli reformu ústavy. Renzi rezignuje, euro se dočasně propadlo

5. 12. 2016
Autor: ČTK

Italský premiér Matteo Renzi po porážce v nedělním referendu o reformě ústavy v noci na dnešek oznámil, že podá demisi. Sešel se už s prezidentem Sergiem Mattarellou, který se zatím nevyjádřil. Prezident se má vyslovit k demisi a pověřit případně jiného z politiků sestavením vlády. Renzi svolal vládu na dnešních 18:30.

Výsledek referenda uvítali představitelé krajní pravice v Itálii i jinde v Evropě. Euroskeptický list Daily Mail volbu Italů označil v příměru k vystoupení Británie z EU za italexit, s čímž ale nesouhlasí ekonomové. Kurz eura se po počátečním propadu vrátil poprvé od poloviny listopadu nad hranici 1,07 za americký dolar.

Referenda se zúčastnilo více než 68 procent oprávněných voličů a z nich více než 59 procent hlasovalo proti navrhovaným ústavním změnám, které měly posílit pravomoc Poslanecké sněmovny a omezit vliv dosud rovnocenného Senátu. Analytici odmítnutí považují hlavně za projev nespokojenosti s vládou, která nedokázala řešit tíživé ekonomické problémy Itálie, problémy s migrací ani neutěšený stav bankovního sektoru.

Krajně pravicové strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu výsledek nadšeně uvítaly a obě požadují uspořádat co nejrychleji předčasné parlamentní volby. Domnívají se totiž, že se voliči přikloní právě k jejich programu. Analytici ale upozorňují, že ačkoli Italové hlasovali proti Renziho politice, neznamená to, že se jim líbí vzmáhající se populismus.


Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka: Před referendem v Itálii


Prezident Mattarella podle analytiků pravděpodobně některého z politiků pověří sestavením dočasné vlády, jejímž úkolem bude prosadit rozpočet na příští rok a volební zákon. Vyloučeno není, že požádá premiéra, aby v úřadě setrval aspoň do odhlasování rozpočtu.

Nejčastěji se jako o možných Renziho nástupcích hovoří o ministrovi hospodářství a financí Pieru Carlovi Padoanovi, ministrovi kultury Dariovi Franceschinim a předsedovi Senátu Pietrovi Grassovi. Padoan dnes kvůli událostem v Itálii nepřijel do Bruselu na jednání ministrů financí eurozóny.

Šéf této skupiny Jeroen Dijsselbloem řekl, že situace v Itálii se nezměnila a stejné zůstaly i její problémy. Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici řekl, že Řím dokáže vyřešit stávající nejednoduchou situaci italských bank. „Itálie je silná země, spolehlivá země,“ řekl s tím, že referendum nebylo o EU, ale o konkrétní ústavní reformě.

Již na zveřejnění odhadů ihned reagovaly burzy, euro pokleslo vůči dolaru až o 1,4 procenta na 1,0505 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od loňského března. Později však zamířila vzhůru a kolem 13. hodiny si připisovala půl procenta na 1,0730 dolaru.

Dnešní vývoj kurzu eura k dolaru:

EURUSD Chart

Přirovnávání situace v Itálii k brexitu odmítl člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau, avšak připustil, že se italské hlasování stalo zdrojem další nejistoty. Jeho kolega v ECB Ewald Nowotny nevyloučil, že Itálie bude muset na záchranu některých bank použít veřejné fondy.

Spojovat výsledek referenda s postavením Itálie v NATO odmítl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Řekl, že Itálie zůstává spolehlivým spojence členů NATO.

bitcoin_skoleni

Podle Ruska by odmítnutí ústavních reforem mohlo ovlivnit protiruské sankce Evropské unie. Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij prohlásil, že se v Itálii může nakonec dostat k moci opozice, která zrušení sankcí požaduje.

Čeští analytici vidí hlavní vliv italského referenda na posilování koruny k euru a problém by podle nich mohla mít italská UniCredit Bank, která v ČR působí.

Čtěte o problémech italských bank:

Ilona Švihlíková: Squadra azzurra má problém

Komentář: Banky po italsku – krize nečekaných rozměrů

Itálie

  • Našli jste v článku chybu?