Menu Zavřít

Italské ejly na sněhu

26. 3. 2018
Autor: Euro.cz

Jarní lyžovačku či květnové treky po sytě zelených svazích na severu Itálie dobře doplní speciály místních minipivovarů

Oblast kolem italského města Cles, ležícího 570 kilometrů od českých hranic, vděčí za svou slávu dvěma barvám. Bílé, díky dlouhým a vyhledávaným zasněženým sjezdovkám, a zelené, kterou oblasti dávají všudypřítomné sady. Právě odtud do většiny evropských supermarketů společnost Melinda posílá jablka odrůdy Golden Delicious.

Jsme o kus dál

Ani tady už ale nepřijdou zkrátka náročnější pivaři. Přestože se minipivovary rozvíjejí především ve větších městech, supermarkety ve zdejších horských střediscích nabízejí hned několik regionálních produktů.

Dlužno dodat, že obchodníci neumějí nefiltrované „craft beery“ skladovat. Místo aby je uložili do prosklených chladniček, postaví je většinou do běžných polic vedle velkých značek, jakými jsou například Forst či Peroni. Těžko říct, proč si to neohlídají sami výrobci, každopádně i z takového prvního letmého seznámení s italským minipivovarnictvím musí být zřejmé, že v Česku už jsme o kus dál.

Vivat Balanders!

Krátkou exkurzi po severoitalském pivovarnictví jsem načal svrchně kvašeným speciálem Roen Pale Ale (0,5 litru za 3,90 eura). Matteo Corazzolla jej vyrábí ve svém pivovaru Sidrobirriflcio Melchiori sídlícím v údolí Val di Non. Podle etikety jde o pivo v kvalitě bio, polotmavý speciál s 5,3 procenta alkoholu voní mírně po kávě, v chuti nepřichází žádná hořkost a působí velmi vodnatě. I proto není pivo kdovíjak pitelné, hlavním motivem je jeho sladovost, chmelovost není cítit téměř žádná.

Roen Pale Ale přesně zapadá do většinové italské produkce, která se nesnaží být nijak zapamatovatelná nebo rozpoznatelná, ale spíš co nejuniverzálnější, aby chutnala většinovému pijákovi.

Což ale zdaleka neplatí pro značku Balanders z lombardského města Camuno. Alespoň podle jeho světlého speciálu Curuna Summer Ale (0,5 litru za 4,70 eura). Ejl voní po nedozrálých citrusech, je velmi lehký, a i když jeho hořkost není extrémně velká, postupně se „rozbaluje“ a připojuje se kní i ovocitá kyselkavost. Pivo je hodně svěží, navíc jej zdobí i velmi dobrá pitelnost. Summer Ale z Camuna snese srovnání i s těmi nejlepšími svrchně kvašenými speciály z Česka. Ato je co říct.

MM25_AI

I když i v Itálii jsou řemeslná piva citelně dražší než velkosériově vyráběné ležáky, jejichž cena za 0,66litrové láhve se pohybuje kolem 1,5 eura, občas se vyplatí zaexperimentovat a z regálu vytáhnout i něco, co vidíte poprvé. Ať už pro zpestření, nebo třeba objevení pokladu, kterým taková značka Balanders rozhodně je. •

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?