Menu Zavřít

Italskou vládu sestaví dosavadní ministr zahraničí Gentiloni

11. 12. 2016
Autor: Profimedia.cz

Italský prezident Sergio Mattarella dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního ministra zahraničí Paola Gentiloniho. Tento dvaašedesátiletý politik je členem Demokratické strany (PD), stejně jako expremiér Matteo Renzi, který kvůli odmítnutí ústavní reformy podal ve středu demisi.

Gentiloni krátce po svěření mandátu prohlásil, že půjde cestou, kterou šel Renziho kabinet. Slíbil přitom, že se pokusí novou vládu vytvořit co nejrychleji. Sestavit ji chce z dosavadní většinové koalice vedené Demokratickou stranou.

Prezidentský palác pověření Gentiloniho oznámil po skončení ministrovy schůzky s hlavou státu. Tímto setkáním vyvrcholily prezidentovy několikadenní konzultace s čelnými politickými představiteli. Jako prvního prezident přijal už ve čtvrtek předsedu Senátu Pietra Grassa, kterého měla italská média za žhavého kandidáta na nového premiéra.

Jedenačtyřicetiletý Renzi podal demisi kvůli prohře v referendu o reformě ústavy, kterou chtěl prosadit ve snaze zlepšit v zemi těžkopádný politický systém. Proti reformě, s níž Renzi spojil své další setrvání v úřadu premiéra, se ale vyslovilo téměř 60 procent hlasujících.

Pokud Gentiloni při sestavování své koaliční vlády uspěje, bude muset vyhrát hlasování parlamentu o vyslovení důvěry. Podle agentury Reuters ale kabinet i po překonání této překážky možná přečká jen několik měsíců, protože řada politických vůdců požaduje, aby se krátce po schválení nového volebního zákona konaly volby.

Paolo Gentiloni (62)
V čele italské diplomacie je Gentiloni od 31. října 2014. Nahradil Federiku Mogheriniovou, která se stala v nové Evropské komisi šéfkou unijní diplomacie.
Ve vládě působil již v letech 2006 až 2008, kdy v kabinetu premiéra Romana Prodiho zastával post ministra komunikací.
Gentiloni je stejně jako končící premiér Matteo Renzi členem středolevé Demokratické strany (PD), a to od jejího vzniku v roce 2007. Předtím působil v politickém seskupení La Margherita, tato formace křesťanských demokratů levého středu byla v roce 2007 jedním ze zakladatelů Demokratické strany.
Letos v březnu Gentiloni jako ministr zahraničí navštívil Prahu. Setkal se s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou a se svým protějškem Lubomírem Zaorálkem. V Česku jednal především o otázkách spojených s EU a migrační krizí a rovněž o ekonomické spolupráci. S ministrem obrany Martinem Stropnickým otevřel Česko-italské podnikatelské fórum zaměřené na kybernetickou bezpečnost a obranu.

Dále čtěte:

WT100

Italové odmítli reformu ústavy. Renzi rezignuje, euro se dočasně propadlo

Italský premiér Renzi povede vládu až do přijetí rozpočtu


  • Našli jste v článku chybu?