Menu Zavřít

Italy a libru nebrat

11. 7. 2016
Autor: Euro.cz

Kombinace brexitu a tragické kondice italských bank může strhnout Evropu do další recese

Oslabení libry

Britská libra má i přes masivní oslabení oproti americkému dolaru po referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie, kam padat. Po rozhodnutí britských voličů se během dvou dnů dostala na úroveň 1,3121 dolaru za jednu libru, což je nejnižší úroveň od roku 1985. Část ztrát sice následně smazala, ale největší světoví tradeři se shodují, že pád libry teprve začal. Podle hlavního měnového analytika Scotiabank Shauna Osborna se může dostat dokonce na paritu s dolarem.

Euro radí: Většina bankovních domů odhaduje kurz dolaru k libře pod současnou úrovní. Vyplatí se proto sledovat kroky britské centrální banky, která bude chtít zabránit recesi, od čehož se bude odvíjet i kurz libry. Už před brexitem navíc vyhlídky britské ekonomiky nebyly valné.

Nový soumrak

V Evropě se rýsuje nehezké pokračování finanční krize. Hlavní roli tentokrát nehraje Řecko, ale Itálie. Špatná kondice tamní ekonomiky si vybírá krutou daň na finanční stabilitě bank, které momentálně evidují špatné úvěry v celkové hodnotě zhruba 360 miliard eur. Očekávejme, že toto číslo bude ve skutečnosti ještě mnohem větší, protože v eurozóně už to tak zkrátka chodí.

Akcie italských bank se od dubna propadly o polovinu, přičemž finanční ústav Monte dei Paschi di Siena je na zhruba desetině své původní hodnoty. Všechny pokusy očistit tuto nejstarší banku světa byly v uplynulých letech neúspěšné. Bohužel v lepším stavu se nenacházejí ani další italské banky a dá se očekávat, že několik z nich v nejbližší době zanikne.

Euro radí: Držte se zpátky nejen od italských akciových titulů, ale i od bankovních domů.

Italské banky budou potřebovat bail-out, ale tentokrát nepůjde o žádný záchranný fond.

Peníze budou muset banky dostat od státu.

Jenže… Nová pravidla eurozóny zapovídají státní pomoc finančním ústavům, dokud ztráty neponesou držitelé jejich dluhopisů. A to nebude vůbec jednoduché, přičemž se ukazuje, že finanční systém eurozóny je nadále nefunkční.

Pozor na zlato

Momentálně asi nejvíc pozornosti na trzích vyvolává vývoj cen zlata. Za trojskou unci cenného kovu nyní zaplatíte asi o čtvrtinu víc než na začátku roku. Ceny samozřejmě žene nejistota, kterou způsobil nejen brexit, ale i jiné zprávy nepříliš dobré pro globální ekonomiku či nejistota kolem dalšího rozhodnutí Fedu o výši úrokových sazeb.

Jeden z obchodníků na newyorské burze minulý týden vyvolal pozdvižení, když vsadil celkem šest milionů dolarů na další růst cen zlata. Samozřejmě sází na obvyklé chování, kdy se lidé k investicím do zlata uchylují v případě, že hledají bezpečný přístav před nejistotou. „Zlato bylo skvělým zajištěním proti inflaci i deflaci během posledních pěti tisíc let,“ řekl televizi CNBC George Gero z RBC Wealth Management.

Euro radí: Zaručené zvěsti o nezastavitelném růstu zlata se objevují s železnou pravidelností. Při čtení takových zpráv ovšem buďte opatrní. Současný vývoj může být do značné míry hysterií, která brzy skončí. Na zlato někteří v současnosti nahlížejí jako na alternativní měnu. Podle nás je to ovšem omyl. Až hysterie pomine a lidé na zlato začnou hledět jako na komoditu, cena půjde dolů.

360mld. eur mají italské banky ve špatných úvěrech.

Vývoj kurzu libry k dolaru

ZDROJ: www.yahoo.com

FIN25

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?