Menu Zavřít

Aliance USA, Kanady a Japonska chce prosadit reaktory jako zdroj čisté elektřiny

30. 5. 2018
Autor: Profimedia.cz

Nové jaderné partnerství Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future) představily Spojené státy, Kanada a Japonsko. Projekt má propagovat jadernou elektřinu jako zdroj čisté energie po celém světě a jako variantu v boji proti změnám klimatu.

V debatách o ochraně klimatu a snižování emisí skleníkových plynů by se nemělo zapomínat na důležitou roli využívání jaderné energetiky. O tom je přesvědčena současná americká administrativa. Snaha prezidenta Donalda Trumpa vytvořit novou dohodu o snižování emisí tím, že Spojené státy vystoupí z pařížské klimatické dohody, ve světě nenalezla další spojence.

Americká klimatická diplomacie se nyní snaží jít pozitivní cestou a upozornit na kladné stránky využívání jaderné energetiky v boji s globálními změnami klimatu, uvedl časopis Forbes.

Na konferenci ministrů energetiky v Kodani Spojené státy představily jaderné partnerství, jež nazvaly Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future). Aliance je tvořena také Kanadou a Japonskem.

Bez jádra to nepůjde, tvrdí USA

Spojené státy chtějí touto iniciativou podpořit využívání jádra jako čistého zdroje, který neprodukuje emise skleníkových plynů. „Pokud to svět myslí se snižováním emisí a zároveň s růstem ekonomiky vážně, pak vlády musí zvažovat všechny možnosti bezuhlíkové výroby elektřiny, což zahrnuje i čistou a spolehlivou jadernou energii,“ zdůraznil náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette.

K jaderné alianci se v Kodani přidaly z nových zemí EU také Polsko a Rumunsko. Podporu jádru vyjádřila i Velká Británie, Rusko, Spojené arabské emiráty nebo Argentina.

Alianci podpořila i ředitelka Světové jaderné asociace Agneta Risingová. Jádro podle ní musí hrát důležitou roli v budoucím globálním energetickém mixu, jež podpoří i ekonomický rozvoj.

Globální energetický mix v roce 2017 (v % z celkem vyrobené elektřiny ve výši 24 345 TWh)
Uhlí 39,3
Plyn 22,9
Hydroenergetika 16,0
Jádro 10,6
Solární a větrná energie 4,9
Ropa 4,1
Ostatní 2,2

Zdroj: world-nuclear-news.org

Server World Nuclear News v souvislosti s představením této aliance upozornil na to, že jádro je po hydroelektrárnách druhým nejvýznamnějším čistým zdrojem elektřiny. V roce 2017 se na globálním mixu jaderné elektrárny podílely 10,6 procenta, vodní elektrárny tvořily 16 procent veškeré vyrobené elektřiny na světě.

Na prvním místě je uhlí s podílem 39,3 procenta, zemní plyn tvoří na energetickém koláči 22,9 procenta. Jaderné reaktory vyrábí elektřinu v 30 zemích, celkem jich je v provozu 449.

Kromě jádra americká vláda podporuje využívání uhlí s využitím technologie CCS (carbon capture and storage), jež ukládá oxidy uhlíku pod zem.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Svéráz německé energetiky: Bavorsko je závislé na reaktoru, který za dva roky doslouží

Německý manažer z Křetínského firmy věří na odklon od jádra

Švédský recept na zelenou budoucnost: Reaktory na 60 let a větrné turbíny

Ředitel firmy Vattenfall Magnus Hall.


  • Našli jste v článku chybu?