Menu Zavřít

Jaderné arabské jaro. Reaktory chce Saúdská Arábie, Egypt i Jordánsko

23. 3. 2018
Autor: Bandar Algaloud / Saudi Kingdom Council / Handout / Anadolu Agency / Profimedia

Jaderná energetika zažívá v arabském světě zlaté časy. Kromě Spojených arabských emirátů, kde se staví první komerční reaktor v arabské zemi, se s konkrétními plány na výstavbu jaderných bloků hlásí i další státy - Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko. Někteří diplomaté varují před tím, že jaderné jaro v arabských zemí není motivováno pouze energetickými plány, ale také snahou využít technologie pro vojenské účely.

Čtyři betonové kupole u jaderných bloků vznikají u města Al Ruwais asi 250 kilometrů západně od metropole Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Jadernou elektrárnu Barakah staví firma Kepco z Jižní Koreje. První reaktor by měl být spuštěn během tohoto roku. Jedná se o první komerční jadernou elektrárnu v Perském zálivu.

Státem vlastněná jaderná elektrárna v regionu funguje v íránském Búšéhru od roku 2011, jaderné palivo do ní dodává Rusko. V Búšéhru mají být po roce 2024 zprovozněny další dva reaktory. Stavbu zajišťuje firma Rosatom.

Obliba jaderné energetiky v oblasti Středního východu stoupá. Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko rovněž zveřejnily konkrétní plány na výstavbu atomových elektráren.

S boomem jaderné energetiky v politicky neklidné oblasti panují obavy, zda bude jaderná technologie používána pouze k mírovým účelům a zda není snaha po výstavbě jaderných reaktorů motivována také vojenskými ambicemi, varoval deník Süddeutsche Zeitung.

Sama Saúdská Arábie, hlavní rival Íránu v oblasti, už oznámila, že chce mít vlastní program pro obohacování uranu. Do roku 2032 hodlá mít instalovaný výkon jaderných reaktorů 17,6 gigawattů.

Z ekonomického hlediska nedává vlastní program obohacování uranu smysl, řekl Daryl Kimball, který je ředitelem neziskové organizace Arms Control Association. Podle něj se jedná o investici v řádu desítek miliard dolarů. Z tohoto kroku není nadšen ani Izrael, upozornil deník Washington Post.


Jaderné ambice Saúdské Arábie:

Saúdové spouští obrovský jaderný program. Kromě reaktorů chtějí i obohacovat uran

Saúdská Arábie zatím spoléhá na příjmy z ropy, ilustrační foto


Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán v americké televizi CBS přiznal, že pokud bude mít jaderné zbraně Teherán, bude je mít i Rijád. „Saúdská Arábie nechce vlastnit jaderné zbraně. Ale pokud Írán vyvine jadernou bombu, my budeme následovat co možná nejdříve,“ řekl princ.

Mohamed bin Salmán se sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 20. března v Bílém domě. Jednali o posílení spolupráce mezi oběma zeměmi. Ve hře je také dohoda na výstavbu jaderných reaktorů od firmy Westinghouse. Celková jaderná zakázka Rijádu by mohla být ve výši až 80 miliard dolarů.

Mimo jiné se jednalo o dodávky zbraní pro islámské království, uvedl server televize Al Jazeera. Dvaatřicetiletý princ zdůraznil, že království je nejstarším spojencem Spojených států na Blízkém východě, spolupráce trvá přes 80 let. Vzájemné investice by se podle něho mohly zvýšit až na 400 miliard dolarů v následujících čtyřech letech.

Trump je hlasitým kritikem mezinárodní jaderné dohody s Íránem (jeden z důvodů, proč odvolal ministra zahraničí Rexe Tillersona). Do 12. května musí Německo, Francie a Velká Británie slabiny dohody odstranit, tvrdí Bílý dům. Tyto státy navrhují nové sankce na íránský raketový program. Pokud nepřesvědčí všechny země EU o nových sankcích, hrozí, že je Spojené státy neprodlouží v podobě, kterou vyjednal za USA Barack Obama. V roce 2015 došlo k omezení sankcí vůči Teheránu výměnou za zpomalení jaderného programu země.

Rusové na scéně

V oblasti si aktivně počíná Rusko. V Egyptě získala státní firma Rosatom zakázku na výstavbu elektrárny El Dabá se čtyřmi bloky. Palivo má dodávat právě ruská firma. Projekt za 30 miliard dolarů by mohl být hotov okolo roku 2028.

Rosatom má postavit první jadernou elektrárnu také v Turecku za 20 miliard dolarů. Původní termín 2023 se zřejmě nepodaří splnit. Dohodu s Jordánskem na výstavbě dvou reaktorů podepsalo Rusko v roce 2015. Stavba by měla být hotova v roce 2022 a bude stát okolo 10 miliard dolarů.

bitcoin školení listopad 24

Související články:

Toshiba prodává zkrachovalý Westinghouse. Brookfield zaplatí téměř 100 miliard

Egypt chce rozšířit jaderný klub. Čtyři reaktory vyrostou na břehu Středozemního moře

Čína staví plovoucí jaderné reaktory. Okolí je ve střehu

 Plovoucí jaderné reaktory mají zajistit Číně námořní převahu.


  • Našli jste v článku chybu?