Zájem o jadernou energetiku opět roste. Loni podle oznámení Světové jaderné asociace (WNA) bylo po celém světě uvedeno do provozu deset nových reaktorů o celkovém výkonu 9579 megawattů. Oproti roku 2015 se jedná o mírný nárůst, v roce 2014 byl výkon nově spuštěných jaderných bloků pouze poloviční.
Růst táhne hlavně Čína, kde loni zahájilo provoz pět reaktorů. Zajímavostí je, že se jedná výhradně o zařízení místního původu. Americký koncern Westinghouse s dokončením jaderné elektrárny Sanmen stále zápasí a o nic lépe na tom není ani francouzská Areva v případě jihočínské elektrárny Taishan.
Elektrárna nedaleko ruské Voroněže
Prvenství ve spouštění reaktoru generace „tři plus“ tak získal ruský státní koncern Rosatom, který stihl loni dokončit a uvést do provozu nový 1200megawattový blok v novovoroněžské jaderné elektrárně. Ten první elektřinu dodal do sítě na počátku srpna. V letošním roce má následovat spuštění druhého bloku typu VVER-1200 v Novovoroněži.
Z českého pohledu je zajímavé také spuštění prvního reaktoru třetí generace (Shin Kori 3) v Jižní Koreji. Jedná se o zařízení typu APR-1400, s kterým chce korejský jaderný koncern KEPCO prorazit na zahraničních trzích. V posledních měsících dává najevo zájem o účast v nové soutěži na stavbu jaderných bloků v Česku, bude-li ovšem vyhlášena.
Jihokorejská firma KEPCO již se svou technologií uspěla ve Spojených arabských emirátech:
Korejská firma KEPCO podepsala obří jadernou dohodu v Emirátech
Důvod k oslavě měli také ve Spojených státech amerických, kde se podařilo uvést do provozu první nový reaktor po dvacetileté přestávce. Trvalo však skoro 40 let od zahájení výstavby, než byl loni v říjnu konečně zprovozněn druhý blok elektrárny Watts Bar. Investorem byla státem vlastněná korporace Tennessee Valley Authority.
V Indii spustili druhý blok elektrárny Kundunkulam
Poslední dva nové jaderné bloky spustili energetici v jižní Asii. Konkrétně se jedná o druhý blok indické elektrárny Kudankulam a třetí blok pákistánské elektrárny Chashma. Obě zmíněné země chtějí do atomové energetiky dál investovat. Zatímco Indové spoléhají na vlastní design reaktorů a v menší míře na ruské VVER-1000, pákistánská vláda si stavbu elektráren objednala u Číňanů.
K dnešnímu dni je tedy podle statistik Světové jaderné asociace (WNA) ve světě v provozu 447 komerčních jaderných reaktorů s netto elektrickým výkonem 391,4 gigawattu. Dalších 60 jaderných bloků o výkonu 64,5 gigawattu se nachází ve výstavbě.
Dále čtěte: