Před příchodem Nového roku americké velitelství strategických sil, jež disponuje i jadernými zbraněmi, na oficiálním twitterovém účtu pohrozilo, že může shodit něco mnohem většího, než je tradiční světelná koule na newyorském Times Square. Příspěvek s letadlem shazujícím bomby rozpoutal kritiku i debatu o tom, jak armáda používá sociální média. Nebylo to totiž poprvé, kdy nevhodně „vtipkovala“ o svých jaderných kapacitách.
Příchod nového roku strategické síly Spojených států, jež mají na starosti také nukleární zbraně a jaderné odstrašení nepřátel Spojených států a jejich spojenců, komentovaly na Twitteru příspěvkem, že v případě potřeby mohou shodit něco mnohem většího, než je světelná koule na newyorském Times Square. Což je rituál během oslav příchodu Nového roku, který je celosvětově sledován miliardou lidí v televizi.
Americká armáda doplnila příspěvek i krátkým videem, na němž bombardér B-2 shazuje bomby a nápisem „lethal“, aby nikdo nepochyboval, že útok bude smrtící. Video evokovalo situaci, že se jedná o shození atomové bomby. Po kritice byl příspěvek odstraněn a následovala omluva, že se jednalo o nevhodný žert, který měl ale upozornit na to, že je armáda připravena chránit bezpečnost Ameriky i jejích spojenců.
„Tento příspěvek, který byl vymazán, byl součástí naší série, jež má představit naše priority. Jaderné odstrašení, rozhodnou odpověď, sílu a připravenost k boji,“ vysvětlil mluvčí strategických sil americké armády s tím, že bomby nenesly jaderné hlavice.
Kde je důvěryhodnost?
Časopis Motherboard se ptá, jaký má smysl zveřejňování podobných zpráv na sociálních sítích od americké armády, zejména složky, která disponuje i jadernými zbraněmi. Martin Pfeiffer, který se specializuje na problematiku jaderného konfliktu, tvrdí, že by preferoval jiný způsob komunikace americké armády s veřejností. Armáda by měla u veřejnosti budit zejména důvěru.
V případě strategických sil nejde o první kontroverzní příspěvek. V dubnu 2018 se na jejich účtu objevila kresba, která varuje před bombardérem B-2, který je prý nebezpečnější, než maskovaný zabiják z hororu Pátek třináctého.
Odstrašení jaderným útokem je podle časopisu natolik závažnou věcí, že by o tom armáda neměla vtipkovat. Pfeiffer zdůraznil, že Spojené státy by měly vystupovat jako důvěryhodný a odpovědný stát, který disponuje jadernými zbraněmi.
Dále čtěte: