PSALI JSME PŘED 15 LETYV poslední době se zvedá vlna nevole proti rozšířenému jevu, kdy podnikatel zaměstnává druhého podnikatele. Lidově se tomu říká „systém Švarc“. O co se jedná, všichni zhruba víme.
PSALI JSME PŘED 15 LETY
V poslední době se zvedá vlna nevole proti rozšířenému jevu, kdy podnikatel zaměstnává druhého podnikatele. Lidově se tomu říká „systém Švarc“.
O co se jedná, všichni zhruba víme. Hospodářská smlouva, podle které jeden podnikatel poskytuje služby druhému, se věcnou podstatou spíše blíží smlouvě pracovní a podnikatel, poskytující služby, navenek vypadá spíše jako zaměstnanec. Jako hlavní nevýhodu bych neviděla tolik zdůrazňovaný únik, pokud existuje, ale spíše to, že zaměstnanec, který je podnikatelem, ztrácí mnohá těžce vybojovaná pracovněprávní práva a výhody. Mnoho zaměstnanců je však v situaci, kdy jsou ochotni tyto výhody obětovat.
V rámci ekonomické reformy se tedy objevil specifický jev, se kterým se asi dopředu nepočítalo. Objevil se proto, že to umožnily podmínky, či spíše si ho vynutily. Kromě jiného tu figurují také oprávněné obavy podnikatelů z agendy sociálního zabezpečení a ze mzdové agendy, která je v praxi zkostnatělá, složitá a náročná, a je tak vlastně další překážkou drobného soukromého podnikání.
Pokud je však tento systém natolik škodlivý, že by ekonomickou reformu zlikvidoval, zakažme ho! Jinak však spíše ať odpovědné úřady uvažují o tom, jak vytvořit takové podmínky, aby uzavření pracovního poměru pro drobného zaměstnavatele bylo atraktivnější.
Navíc se domnívám, že jde jen o přechodný jev. „Zaměstnaní“ podnikatelé se dříve nebo později vybarví buď jako zaměstnanci, nebo jako podnikatelé.
Pokud však dojde k tomu, že tento systém bude striktně zakázán, budou dále ztíženy podmínky pro soukromé podnikání, zvýšení počtu pracovních míst patrně nesplní očekávání a podnikatelé, nuceně vehnáni do uzavírání pracovních poměrů budou muset ušetřit jinde, tedy nejspíše na mzdách.