Menu Zavřít

Jak je skutečně levná čínská pracovní síla?

6. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Neexistují hodnověrné údaje, ale americká vláda provádí výzkumy

Americký úřad pro statistiku práce (BLS) každoročně porovnává výrobní mzdové náklady ve Spojených státech s přibližně třicítkou konkurenčních zemí světa. Nejnovější zpráva z 18. listopadu uvádí, že na dolary přepočtená průměrná hodinová mzda zahraničních dělníků vzrostla loni o dvanáct procent ve srovnání se čtyřmi procenty ve Spojených státech.
V těchto statistikách však přímo bije do očí absence Číny. BLS nemůže srovnávat mzdové náklady na práci v továrnách ve Spojených státech a v Číně, protože o této asijské velmoci neexistují hodnověrné statistické údaje. Proto je velmi těžké odhadnout konkurenceschopnost Číny.
Nyní se informační deficit začíná napravovat. Letos v létě najal úřad BLS Judith Banisterovou, americkou konzultantku v Pekingu, aby profiltrovala záplavu neúplných a často nepřesných statistických údajů Číny. Její cíl: vypočítat průměrnou mzdu v čínské továrně za předloňský rok – poslední, v němž jsou údaje k dispozici. BusinessWeek obdržel první přehled jejích zjištění, která budou koncem tohoto měsíce předložena BLS.
Její odhad? Mzdové náklady v čínské továrně představují všeho všudy 64 centy na hodinu. Ačkoli jde jen o hrubý údaj, který je poskládán z neúplných statistik, je to stále nejpřesnější dosud zkompilovaný odhad. Zahrnuje jak mzdy, tak i příspěvky zaměstnavatele na zaměstnanecké výhody a sociální pojištění. Navíc se netýká pouze továrních dělníků ve městech, na které se většinou soustřeďuje pozornost, ale také daleko početnějších továrních dělníků na venkově a okrajích měst. Pro srovnání: hodinová mzda v továrně ve Spojených státech předloni činila 21,11 dolaru a ve třiceti dalších zemích, které sleduje současná zpráva BLS, průměrně 14,22 dolaru.
Jak se Banisterová dostala ke svému odhadu, to je příběh trpělivého pátrání po údajích. Vzhledem k tomu, že BLS chce její údaje v budoucnosti replikovat, Banisterová spoléhala pouze na oficiálně zveřejněná čísla. Demografka ze Stanfordovy univerzity a bývalá zaměstnankyně amerického úřadu pro sčítání lidu začala u čínské Statistické mzdové ročenky. Ta se však týká jen 30 milionů továrních dělníků ve městech. Navíc zahrnuje pouze mzdy a neuvádí zaměstnanecké výhody ani sociální pojištění. Aby doplnila prázdná místa, musela se Banisterová dostat k tak obtížně dostupným údajům, jako jsou statistiky ministerstva zemědělství o venkovských továrnách. Spolu se svou asistentkou našly zásadní údaje o příspěvcích na sociální pojištění jen díky tomu, že vytrvale prohlížely stovky svazků v knihkupectví čínského ministerstva práce a sociálních věcí.

ZÁPADNÍ SAZBY Banisterová uvádí, že Čína má asi 38 milionů továrních dělníků ve městech. Oněch 30 milionů, o kterých získala údaje, vydělává v průměru 1,06 dolaru na hodinu. Dalších zhruba 71 milionů továrních dělníků na venkově vydělává okolo 45 centů na hodinu, průměr tedy činí 64 centů. V současném přehledu BLS je nejnižší hodinová mzda v Mexiku, a to 2,48 dolaru.
Vzhledem k nízkým životním nákladům se v Číně za 64 centů nakoupí stejně, jako za 2,96 dolaru ve Spojených státech. Banisterová odhaduje, že inflačně upravené platy se ve městech v letech 1990 až 2002 zdvojnásobily. (Domnívá se, že rostly i mimo města, ale neodhaduje o kolik.) Počítá s tím, že v letech 1995 až 2002 klesl počet dělnických míst ve městech asi o jedenáct milionů, protože státní podniky se zbavovaly zaměstnanců, a naopak mimo města vzrostl o pět milionů.
Západní společnosti by neměly připlout do Číny a předpokládat, že zaplatí 64 centů na hodinu. Poradce Obchodní rady Číny a Spojených států R. Mark Mechem se domnívá, že firmy obvykle chtějí mít sídlo ve městech, kde jsou mzdy vyšší, a najímat kvalifikované dělníky, kteří vydělávají víc. Navíc údaje Banisterové za předloňský rok nezahrnují nedávné zvyšování mezd. Úřad BLS hodlá v příštím roce zjištění Banisterové přezkoumat. Než zahrne Čínu do svého průzkumu, musí se Číňané zlepšit ve výpočtech. Americké ministerstvo práce zahájilo zkušební průzkum zaměstnanců založený na náhodných vzorcích, a možná již brzy zveřejní výsledky. Projekt BLS zatím znamená začátek. Zjistit informace o mzdových nákladech v Číně je nezbytné. Bez správných údajů nelze vést moderní hospodářství.

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Fantová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?