Menu Zavřít

Jak komunikují před volbami: nejvěcněji Piráti, nejagresivněji KSČM

4. 10. 2016
Autor: čtk

Analýza komunikace politických stran před letošními krajskými volbami přináší poměrně překvapivá zjištění. Na základě článků publikovaných nejvýznamnějšími stranami na jejich internetových stránkách v období od května do září letošního roku nejvěcněji komunikovali Piráti. Naopak komunikace KSČM byla ze všech sledovaných politických stran nejagresivnější. Komunisté tak vůbec poprvé od roku 2013 dosáhli na nejvyšší hodnoty iracionality.

Informace vyplývají ze studie analytika poradenské společnosti Bisnode Milana Petráka a čerpají z metodiky analýzy skupinové iracionality, kterou vyvinul.

„Míru zvané iracionality politických stran lze určit na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák.

Analýza jde podle jeho slov nad rámec tradičního pravo-levého politického třídění a místo něj sleduje, kde se na škále „umírněná“ – „radikální“ – „extremistická“ daná politická strana nalézá.

Základní kategorie dělení používaných výrazů politickými stranami Základní kategorie dělení používaných výrazů politickými stranami Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Na základě metodiky analýzy skupinové iracionality v období od května do září letošního roku, před krajskými volbami, nejvěcněji komunikovali Piráti, ANO a TOP 09.

„Piráti od svého založení postupně upřednostňovali věcnou komunikaci před emocionální, až se nyní stali stranou s nejpříznivějším koeficientem iracionality,“ říká Petrák.

TOP 09 se podle jeho slov prozatím pokaždé zařadila mezi nejvíce umírněné strany, i když letos poprvé skončila na horším než druhém místě.

ANO se zatím nepřiklonilo k žádné vyhraněné ideologii. Kromě krátkého období po svém vzniku, kdy se strana zřejmě tvrdší rétorikou snažila vzbudit prvotní zájem voličů, si uchovává mírný styl komunikace.

Změna v KSČM posílila agresivitu

Naopak nejméně racionálně před krajskými volbami komunikovali KSČM, SPD a Svobodní. „Komunisté si letos za svého místopředsedu zvolili konzervativce Josefa Skálu a založili si ideové oddělení ÚV KSČM. Tyto změny se projevily ve výsledku analýzy: komunikace KSČM je nejvíce agresivní a strana dosáhla vůbec poprvé nejvyšší hodnoty iracionality,“ uvedl Petrák.

SPD a Úsvit vznikly rozštěpením původního Úsvitu přímé demokracie. Podle očekávání je jejich výsledek podobný. Mezi tyto dvě strany se vklínili Svobodní, kteří oproti předchozím rokům letos výrazně ubrali na agresivitě.

Politické strany podle koeficientu iracionality za období 1. 5. 2016 – 22. 9. 2016 Politické strany podle koeficientu iracionality za období 1. 5. 2016 – 22. 9. 2016 Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode - podle internetových stránek jednotlivých stran

„Ve srovnání s předchozími analýzami provedenými v období 2013 – 2014 si z pohledu iracionality výrazně polepšili Piráti. Tradiční strany jako ODS a ČSSD se obvykle drží v hlavním pelotonu politických stran, přičemž hodnoty koeficientu iracionality ČSSD jsou ve většině případů mírně nižší,“ zakončil Petrák.

Ve srovnání s rétorikou politických stran před komunální volbami v roce 2014 se koeficient iracionality u šesti sledovaných politických stran zvýšil (TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL, Zelení, ODS) a u čtyř snížil (Piráti, ANO, Úsvit, Svobodní).

Hodnocení politických stran podle koeficientu iracionality za obodobí 2013 - 2016 Politické strany podle koeficientu iracionality za obodbí 2013 - 2016 Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode - podle internetových stránek jednotlivých stran v období

Analýza politických stran dle koeficientu iracionality na základě užívaných výrazů - 1. 5. 2016 – 22. 9. 2016 Analýza politických stran dle koeficientu iracionality na základě užívaných výrazů v období 1. 5. 2016 – 22. 9. 2016 Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode - podle internetových stránek jednotlivých stran


Čtěte také:

FIN25

Naděje ODS Martin Kupka: Hlavně nepáchat dobro

Josef Váňa: Za pravdou jdu tvrdě


  • Našli jste v článku chybu?