Menu Zavřít

Jak moc jsou nebezpečné variabilní sazby hypoték?

30. 7. 2010
Autor: profit

Variabilní sazby hypotečních úvěrů jsou novým hitem. Jsou nízké. Jsou atraktivní. A jsou nebezpečné. Jaká rizika se v nich skrývají? S jak vysokým růstem úroků musí klienti s variabilními sazbami hypoték počítat?

Autor: Martin Siebert

Nízká úroková sazba se opět stala lákadlem. I hypotečním úvěrům s pětiletou fixací průměrné úrokové sazby v červnu klesly pod magickou 5% hranici. A klienti mohli jít ještě níž. Kdo by nechtěl platit za hypotéku pod 3,8 %? Je to přitom tak jednoduché! Stačí rezignovat na fixaci úrokové sazby a nechat ji spokojeně plavat.

Variabilní úrokové sazby hypoték se odvíjejí od úrokových sazeb na mezibankovním trhu - tedy od úrokových sazeb, za které si banky půjčují mezi sebou. Variabilní sazba má tak pro banky obrovskou výhodu: nemusí si na variabilní hypotéky zajišťovat dlouhodobé zdroje, ale kdykoli si může půjčit na trhu (potřebuje-li to nebo vyplatí-li se jí to) a peníze jen s marží přeprodat svému klientovi.

Pro banku mají variabilní sazby jen jediné riziko. Došlo-li by k velkému růstu úrokových sazeb na mezibankovním trhu, hrozilo by zvýšení delikvence klientů, kteří by splátku s vysokou úrokovou sazbou nedokázali zaplatit. Kolísání variabilních úrokových sazeb také pro klienty znamená, že by měli být připraveni na jejich růst. Přestože jsou v současnosti variabilní úrokové sazby nízké, jsou určeny především pro bonitnější klienty.

Jak mohou variabilní sazby kolísat?

Úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit zveřejňuje Česká národní banka. Pro hypoteční úvěry s variabilní sazbou jsou podstatné sazby, za které jsou banky ochotny jiným bankám peníze půjčit - PRIBOR. Z nich je podstatný buď měsíční, nebo tříměsíční PRIBOR, tedy sazby, za které jsou banky ochotny poskytnout jiným bankám peníze na jeden nebo tři měsíce. (U hypoték se lze setkat i s variabilní sazbou odvozenou od ročního PRIBORu, která se mění jednou ročně, ale tyto se významně podobají hypotékám s roční úrokovou fixací.)

Mezibankovní sazby PRIBOR jsou na svých historických minimech. Jejich vývoj od roku 2005 shrnuje Graf 1.

Graf 1: Vývoj mezibankovních sazeb PRIBOR

Zdroj dat: ČNB

Kdybychom se podívali ještě dále do historie, nalezli bychom i sazby překonávající 10% hranici a blížící se metě 20 %. To bylo ovšem v dobách vysoké inflace, která by se sice mohla vrátit… pak bychom se ovšem rovnou mohli dívat do ještě dávnější, leč v očích pamětníků stále živé historie - do období měnové reformy.

Průměrné variabilní úrokové sazby za červen dosáhly 3,78 %. Průměrný měsíční PRIBOR ve stejném období dosahoval 1,01 %, jeho tříměsíční příbuzný pak 1,24 %. Odtud lze odhadnout marži, jakou si banky k variabilním sazbám účtují. Ta se bude pohybovat kolem rozmezí od 2,54 % do 2,77 %. Jaká by mohla být variabilní úroková sazba hypoték při dané marži ukazuje Graf 2.

Graf 2: Odhad vývoje variabilních úrokových sazeb při marži v rozmezí od 2,5 do 3 %

Zdroj: Vlastní výpočty

MM25_AI

Průměrné variabilní úrokové sazby hypoték odvozené od PRIBORu při marži v rozmezí od 2,5 do 3 % by se jen za uplynulých 5,5 let podívaly velmi pravděpodobně nad 6% hranici a mohly by se přiblížit i k 7,5 %.

Více na Hypoindex.cz

  • Našli jste v článku chybu?