Problémy posledních dní se silnou korunou se nejvíce projevily u firem s velkým exportním zaměřením.
Mnohé částečně utlumily své výroby a zčásti propouštěly. V přerovské společnosti J.A.P., která vyrábí stahovací schodiště, interiérová a exteriérová točitá schodiště, interiérová segmentová schodiště, stavební pouzdra pro zasouvací dveře, požární a zateplené uzávěry, tvoří export 20 procent obchodních aktivit. I přesto jsme si se silnou korunou poradili. Jak? Byli jsme si vědomi toho, že by výroba měla být co nejlépe logisticky zvládnuta, a proto jsme se pustili do projektu takzvané štíhlé výroby.
Proces štíhlé výroby je ve svém důsledku zásadní reorganizace výrobních operací do sledu, díky kterému se vytěží efektivní maximum z výrobních kapacit. Jde o celosvětově známý a aplikovaný koncept, který staví konkurenceschopnost firmy na dvou zásadních faktorech. Mluvíme o velmi vysoké, až stoprocentní kvalitě a enormní rychlosti výroby. Jednoduše řečeno, výsledkem je, že firmy si mohou dovolit nemít objemné rezervy, ať už materiálu, zásob a dalšího, a přitom je rizikovost takové firmy nižší než u společností, které rezervami a zásobami oplývají a pracují s nimi. Jedničkou je ve štíhlé výrobě závod automobilového gigantu Toyota. Její metodu štíhlé výroby prozatím nikdo nepředčil.
Naše rozhodnutí o štíhlé výrobě se rozhodně vyplatilo. Úspěšně se nám dařilo čelit letošnímu zesilování koruny, neboť akceschopnost naší výroby je na potřebné úrovni. Naše kroky do budoucna zajistí přetvoření všech tří našich výrob na základě pravidel štíhlé výroby. Praxe jasně ukazuje, že jdeme správným směrem.