Menu Zavřít

Jak (ne)dostat zajíce v pytli (3. část)

3. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Koupě a prodej společnosti

V předchozím článku této řady o koupi a prodeji společností (EURO 51-52/2006) jsme mimo jiné popsali důvody pro uskutečnění právní, daňové a finanční prověrky kupované společnosti, která je důležitým zdrojem informací pro následné vyjednávání smluvní dokumentace a časování procesu jejího podpisu a vypořádání. V tomto článku bychom se rádi pozastavili u procesu, který se odehrává mezi podpisem smluvní dokumentace a faktickým převzetím kupované společnosti.

Čas na šampaňské?

Neuvěřitelné se stalo skutečností - prověřeno, projednáno a před vámi je den podpisu smluvní dokumentace. V den podpisu smluvní dokumentace nabývají platnosti a účinnosti smluvní ustanovení, ze kterých vyplývá řada závazků jak pro kupujícího (zejména zaplatit kupní cenu!), tak pro prodávajícího. Splnění těchto závazků je pak podmínkou účinnosti převzetí kupované společnosti.
Přestože se obvykle už ve chvíli podpisu smluvní dokumentace otevírá šampaňské, ve většině případů je samotná koupě společnosti rozdělena do dvou časových momentů. A než je kupovaná společnost převzata, může šampaňské vyprchat. Proto s jeho „otevřením“ a skutečnou oslavou převzetí společnosti v tomto okamžiku ještě chvíli vyčkejte.

Co nás ještě čeká.

Z výsledků právní, daňové a finanční prověrky může být zřejmé, že majitel kupované společnosti má zastaveny své listinné akcie na jméno ve prospěch financující banky a že firma vydala další směnky k zajištění závazků třetích osob. Vy, jakožto kupující, nemusíte mít, a to zcela odůvodněně, zájem nabývat společnost zároveň s těmito a dalšími závazky (jinak budete zřejmě chtít společnost koupit za nižší cenu nebo ji nebudete mít v úmyslu koupit vůbec).
Před samotným převzetím společnosti můžete mít také zájem na předložení určitých dokumentů (těch, které jste neměli možnost vidět v průběhu prověrky společnosti) či splnění dalších podmínek (uzavření manažerské smlouvy s klíčovým manažerem kupované společnosti, udělení souhlasu jejího představenstva s převodem akcií na jméno, předání jejích akcií agentovi pro vypořádání) a závazků (pokračovat v obchodní činnosti způsobem nesnižujícím její hodnotu).

Závazky a podmínky.

Splnění některých podmínek vyžaduje přímo zákon (souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s prodejem společnosti). Ve smluvní dokumentaci bývají tyto závazky a podmínky označovány jako takzvané odkládací podmínky, které podmiňují účinnost samotného převodu společnosti na kupujícího.
Ke splnění takových a obdobných podmínek a závazků smluvních stran a podmínek, které obvykle nelze nebo není praktické plnit před podpisem smluvní dokumentace, je obvykle vyhrazeno období mezi podpisem smluvní dokumentace a skutečným převzetím kupované společnosti.

Povinnosti.

Prodávající nebo kupující tak bude povinen ode dne podpisu smluvní dokumentace až do okamžiku převzetí společnosti kupujícím učinit nezbytné kroky za účelem splnění odkládacích podmínek. V našem případě musí prodávající zajistit, aby bylo zrušeno zástavní právo na akciích a nemovitostech vlastněných společností, popřípadě, aby se banka zavázala za určitých podmínek zástavní právo uvolnit. Manažerská smlouva musí být uzavřena, představenstvo musí schválit převod akcií na jméno a akcie musejí být předány agentovi pro vypořádání. Kupující pak bude zejména povinen požádat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o souhlas s koupí společnosti a s převodem kupní ceny za jím nabývanou společnost agentovi pro vypořádání.

Úhrada kupní ceny.

Kupující a prodávající se dohodli na výši kupní ceny za společnost, ale jak bude uhrazena? Poradci mohou kupujícímu doporučit, aby ke dni převzetí společnosti zaplatil pouze část kupní ceny a její doplatek podmiňoval například splněním určitých ekonomických ukazatelů kupované firmy ve stanoveném období (zvýšení, popřípadě udržení jejího zisku, získání nových klientů). Dále může být část kupní ceny zadržována pro případ odhalení dosud neobjevených kostlivců ve skříni. A to pro případ, že ti odhalení budou důvodem pro snížení kupní ceny. Nebojte se proto vyjednávat o způsobu úhrady kupní ceny. Vyplatí se vám to!

MM25_AI

A teď šampaňské!

Zásadním dnem, na který čekáte od podpisu smluvní dokumentace, je ten vypořádání koupě společnosti (takzvaný closing date). Neboli okamžik, k němuž budou splněny veškeré podmínky podmiňující účinnost převodu společnosti a kdy bude skutečně převzata kupujícím. Gratulujeme, právě jste získali moc nad vaší novou společností! Nyní nastala ta správná chvíle otevřít šampaňské! Předtím, než se druhý den pustíte do procesu restrukturalizace a začleňování vaší nové společnosti do současné struktury…, ale pozor.

Podcenění se nevyplácí.

Ještě z toho nejste úplně venku! Smluvní dokumentace sice nabyla platnosti a účinnosti a vy jste se stali vlastníkem kupované společnosti, ale obvykle obsahuje řadu ustanovení, která mají zajistit, aby se předešlo případným sporům a nárokům smluvních stran, a tím se zamezilo tomu, aby se z uskutečněné koupě společnosti nestala vaše noční můra! V následujícím článku se proto zaměříme na obsah smluvní a s ní související dokumentace tak, abyste skutečně nic nepodcenili a koupená společnost splnila vaše očekávání a vy jste byli jejím hrdým vlastníkem.

  • Našli jste v článku chybu?