Z předchozích článků víte, že je vhodné s prodávajícím dohodnout takzvanou exkluzivitu, která vám zajistí potřebný čas pro vyjednávání smluvní dokumentace. Před začátkem vyjednávání o ní by měl kupující sdělit svým odborným poradcům, co je pro něj ve společnosti klíčové (například nemovitosti, licence a jiná povolení, výroba určitého produktu, distribuční kanál a tak dále). Tato informace se promítne do smluvní dokumentace tak, aby vás jakožto kupujícího ochránila pro případ vzniku problémů s touto klíčovou částí kupované společnosti.
Odborní poradci.
Dobří odborní poradci, právní, daňoví či finanční, by měli chtít znát vaše obchodní záměry, klíčové oblasti, úskalí a rizika, která sice vy znáte, ale nemusejí s nimi být obeznámeni oni. Na druhé straně, nebraňte se jim vaše představy sdělit. Nezapomeňte, že vaši poradci chtějí stejně jako vy vyhrát. A zvítězí jen ti, kdo dokážou spojit své síly na základě důvěry. Ano, otevřenost a důvěra mezi vámi a vašimi poradci jsou cestou k vítězství. Hra na kočku a myš k němu většinou nevede.
Vaše obchodní záměry, které budou vašim poradcům známy, jim umožní lépe vyjednat nezbytná právní, daňová, finanční a další smluvní ustanovení v akviziční dokumentaci.
Prohlášení a závazky.
Ustanovení pro vaši ochranu mohou mít podobu prohlášení a závazků učiněných prodávajícím s tím, že jejich porušení je spojeno se smluvní pokutou či jinou vhodnou sankcí. Vedle typicky právních prohlášení (například platnost založení a vzniku společnosti prodávajícího, oprávnění jeho zástupců podepsat smluvní dokumentaci a tak dále) by měl prodejce zaručit, že vám jakožto kupujícímu v rámci procesu právní a daňové prověrky předložil veškeré informace a dokumenty. Toto prohlášení je důležité zejména pro případy, kdy vám bylo sděleno, že kupovaná společnost nemá žádné závazky vůči třetím osobám. A dále, že není stranou žádného sporu, na jejích nemovitostech neváznou žádná zástavní práva a je výlučným vlastníkem akcií, patentů, licencí a nemovitostí, na kterých neváznou žádná práva třetích osob.
Povinnosti prodávajícího.
Tato prohlášení prodávajícího vás ochrání pro případ, kdy bude dnes už vaší společnosti předložena k proplacení směnka nebo se bude nějaká osoba domáhat vlastnictví části akcií kupované firmy. Pouze v tomto případě budete totiž oprávněni po prodávajícím požadovat uhrazení vámi zaplacené částky z předložené směnky a v krajním případě využít možnosti odstoupit od smlouvy o koupi společnosti.
Určité závazky prodávající přebírá i pro období od podpisu smluvní dokumentace o koupi společnosti do dne skutečného jejího převzetí kupujícím. Typicky by tak prodávající měl být zejména povinen v tomto mezidobí řídit společnost s cílem nesnižovat hodnotu jejího majetku. Prodávající by též bez souhlasu kupujícího neměl mít možnost zřizovat jakákoli zástavní práva k majetku společnosti či k akciím v ní a jakkoli jinak ji zatěžovat (s výjimkou běžného obchodního styku).
Vaše role.
V transakcích, které nemají charakter výběrového řízení na nejvhodnějšího kupujícího, a zvlášť pak v případě, kdy bude mít exkluzivitu k jednání s prodávajícím, předloží obvykle první návrh akviziční dokumentace prodejci on. Během následujících jednání pak propukne bitva odborných poradců především o jednotlivá navržená prohlášení a závazky prodávajícího (ryze obchodní záležitosti jsou již totiž v této fázi mezi ním a kupujícím obvykle dohodnuty). Zejména v této fázi procesu koupě společnosti by vám měli velmi intenzivně pomoci vaši odborní poradci, kteří by měli být připraveni hájit vaše zájmy a bojovat za ně. Tato bitva by se měla odehrát pod vaším vedením a za vaší přítomnosti s tím, že byste s poradci měl prodiskutovat, která ustanovení akviziční dokumentace jsou pro vás klíčová a která nikoli. Tedy, ze kterých nehodláte slevit, případně kam až jste ochoten v ústupcích zajít.
Co to přesně znamená.
Zajisté si všimnete, že smluvní dokumentace obsahuje řadu dalších ustanovení, na kterých se obě strany smlouvy někdy lehce, jindy obtížně shodly, nicméně nevíte, co pro vás ve skutečnosti znamenají. Takovými ustanoveními může být důvěrnost informací, ukončení smlouvy nebo takzvaná rozhodčí doložka. Vzhledem ke skutečnosti, že tato ustanovení pro vás představují závazky, měli byste přesně znát jejich význam a důsledky, abyste dokázali zvážit, je-li pro vás přijatelné se k nim zavázat. I v tom hrají důležitou roli odborní poradci, kteří vám význam a důsledky těchto ustanovení nejen vysvětlí, ale mohou také navrhnout omezení rozsahu či trvání takových závazků (například v případě mlčenlivosti či zákazu konkurence na období několika měsíců místo pár let).
Konec nebo začátek?
Společnost už vlastníte a akviziční dokumentace snad obsahuje veškerá ustanovení pro případ nutnosti řešení jejích klíčových problémů. Můžete už tedy klidně spát nebo se soustředit na strategické řízení všech vašich firem a na integraci té nové do jejich struktury.