Nedaří se vám prodat byt či dům, a přitom potřebujete rychle peníze? Realitní kancelář od vás nemovitost ráda vykoupí. Počítejte ale s tím, že na tomhle obchodu proděláte. Za rychlost se platí i statisíci.
Foto: Profimedia.cz
Pan Kropáček si v roce 2007 pořídil byt v novostavbě na Praze 9, který začal pronajímat. Splátky z hypotéky částečně hradili nájemníci, a tak se koupě nějakou dobu zdála jako výhodná investice. Všechno se změnilo letos, kdy se pan Kropáček dostal do finančních potíží a rozhodl se nemovitost prodat. Narazil ovšem na fakt, že v době, kdy je v Praze přebytek prázdných bytů v novostavbách, to není tak jednoduché. Obrátil se proto na realitní kancelář s nabídkou, aby jeho byt vykoupila. „Tržní hodnota nemovitosti se pohybuje okolo 2,8 milionu korun. Naše společnost tento byt vykoupila za zhruba 85 procent tržní ceny, tedy za 2,4 milionu korun,“ říká Lůkáš Bůva, ředitel realitní kanceláře Evropa Praha.
Podobných případů, kdy lidé ve finanční tísni nabízejí své nemovitosti k odkupu realitním kancelářím, v Česku stále přibývá. „Oproti loňskému roku letos využilo možnost rychlého výkupu nemovitosti dvakrát více klientů. Do konce listopadu jsme vykoupili 379 nemovitostí,“ konstatuje Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. Rostoucí počet výkupů v letošním roce potvrdily i realitní kanceláře AAA Byty, Sting nebo Next Reality Group.
Daň z rychlých peněz
Podmínky pro výkup nemovitostí se u jednotlivých realitních kanceláří liší. Například společnost M&M Reality nabízí odkoupení nemovitosti už do dvou dnů. „Obecně vykupujeme za maximálně 60 procent tržní hodnoty. Je to daň za rychlé peníze na ruku, které prodávající skutečně dostane během druhého dne,“ přibližuje situaci Jonáš s tím, že ne každý zájemce o výkup uspěje. „Jsou i klienti, kteří se na nás obracejí, že chtějí okamžitě prodat často hodně předlužené byty. Nejspíš si myslejí, že na to nepřijdeme. Proto musíme hodně selektovat,“ dodává Jonáš.
Společnost Evropa Praha vyplácí peníze zhruba pět dní po zápisu nemovitosti na katastru či převodu členských práv na družstvu. „Prodávající obdrží 70 až 90 procent tržní ceny. Záleží jak na faktickém, tak právním stavu nemovitosti a na lokalitě,“ tvrdí Lůkáš Bůva. Jedinou podmínkou výkupu je podle něho to, aby výše případného dluhu na nemovitosti nebyla vyšší než výkupní cena. „Jinak vykupujeme veškeré nemovitosti. Nepreferujeme nějaké konkrétní lokality.“
Pozdě na poslední řešení
Podle údajů společnosti M&M Reality trvá typický prodej nemovitosti přes realitní kancelář v průměru 53 dní. V praxi je ale samozřejmě řada případů, kdy se hledání kupce vleče daleko déle. Zájemci o rychlý výkup mají jediného společného jmenovatele a tím je tíživá finanční situace. Jsou to lidé, kteří nemohou čekat ani oněch 53 průměrných dní, natož déle. Někdy se jedná o zoufalý pokus zabránit na poslední chvíli nucené dražbě nemovitosti, na které by majitel mohl prodělat ještě více než na výkupu. Počet nedobrovolných dražeb nemovitostí patřících lidem, kteří nesplácejí hypotéky a spotřebitelské úvěry, totiž letos láme rekordy. „V loňském roce se v Česku uskutečnilo zhruba 770 těchto dražeb. Letos jich bude kolem tisícovky,“ říká obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.
Představitelé realitních kanceláří se ale shodují na tom, že i pro výkup nemovitosti jako poslední záchranu před exekucí se musí majitel rozhodnout včas. V komplikovaných případech, ke kterým se váže řada administrativních úkonů, totiž realitní kancelář nemusí výkup stihnout.
Novostavba břemenem
Ekonomická recese, která má samozřejmě na rostoucím počtu výkupu nemovitostí lví podíl, přinesla v této oblasti i další trendy. „Poslední dobou se na nás začali ve velké míře obracet majitelé novostaveb zakoupených před zhruba třemi až čtyřmi lety. Je to hlavně z toho důvodu, že lidé si vzali vysoké úvěry a po příchodu krize mají problémy je splácet,“ říká Lukáš Bůva. Celkově se pak nabídka nemovitostí k výkupu liší podle regionů. „Nejvíce nabídek v současné době dostáváme z Bruntálska, Jesenicka, severních Čech, Orlickoústecka, Příbramska a okolí Ostravy,“ popisuje stav Miroslav Jonáš, spolumajitel M&M Reality. Naopak například v Praze se podle něho nevykupuje moc dobře, protože potenciální klienti mívají zkreslené požadavky a cenové nároky.