Hnutí ANO ve volbách do krajských zastupitelstev potvrdilo svoji pozici. Babiš avizoval, že chce hlavně vyhrát, což se povedlo v deseti krajích. Výjimkou jsou střední Čechy, Liberecký a Královéhradecký kraj. Zdánlivě neotřesitelné postavení vládní strany napříč regiony však vybízí spíše k rozpačitým oslavám, protože na mnoha místech, ač první na pásce, skončí v opozici. Strana možná neobhájí ani svých dosavadních pět hejtmanů.
Kraje ukázaly, že vítězí ten, kdo se dohodne. S úpadkem komunistů i sociálních demokratů by měl Andrej Babiš také přemýšlet, zda najde příští rok spojence ve sněmovně.
Výmluvný je osud hnutí ANO ve Středočeském kraji. Působení dosavadní hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové vzbuzovalo pochybnosti už dlouho před volbami a šéfka kraje, která si vítězství dle premiéra „pokazila různými aférkami“, stáhla svoji stranu až na třetí místo za ODS a vítězné hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Přestože výsledek 18,5 procenta a zisk patnácti mandátů není absolutním debaklem, v kraji naprosto propadli dosavadní koaliční partneři Jermanové, sociální demokraté i komunisté, kteří vládu hnutí ANO ve středních Čechách podporovali.
Vzhledem k tomu, že se vítězné hnutí STAN již během kampaně vůči ANO jasně vymezovalo a také z řad ODS zněla slova o vůli k obměně krajského vedení, bylo krátce po volbách jasné, že kontroverzní hejtmanka za ANO nenajde žádného koaličního partnera. Sice hned po volbách ohlásila, že je připravena jednat, avšak nikdo ji nekontaktoval.
občanská judistka
Úřad tak Jermanová nakonec předává další ženě. Na povolební koalici ve středních Čechách se dohodl STAN s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj (TOP 09, Hlas a Zelení) a vítězové získají pozici hejtmanky v osobě Petry Peckové, bývalé novinářky televize Nova a úřadující starostky města Mnichovice. Na roli první dámy regionu se cítí připravená.
„Považuji za úspěch, že se v Mnichovicích pod mým vedením lidem nejspíš dobře žije, vizitkou tomu budiž náš výsledek 82 procent v komunálních volbách v roce 2018. Už se nám třeba povedlo zvýšit kapacitu mnichovické školy, protože dětí u nás přibývá,“ shrnuje starostka své dosavadní úspěchy na místní úrovni. Na otázku, jak se Starostům a nezávislým podařilo poslat ANO do opozice, odpovídá, že dosavadní hejtmance uškodily její kauzy a také špatná komunikace úřadu navenek. „Mou prioritou, hned jak usednu na úřad, je komunikace jak s novináři, tak s občany - zkrátka ten úřad otevřít, aby byl transparentní a předvídatelný.
Nebudeme nic tajit,“ avizuje Pecková s narážkou na způsob, kterým vedlo kraj premiérovo hnutí.
„Pracovala jsem šestnáct let jako investigativní novinářka v Občanském judu na Nově, kde jsem bojovala s problémy, které trápily běžné občany, zabývala jsem se i vztahem obcí vůči občanům. Postupně se na mě s různými problémy obracelo v Mnichovicích čím dál více lidí, takže jsem se dostala blíže komunální politice. Proto jsem se rozhodla kandidovat. Kritika nestačí, je důležité věci měnit,“ vysvětluje Pecková své někdejší rozhodnutí přesídlit z novinářské branže do politiky.
Politika jako stand-up?
Ačkoli hnutí ANO na jižní Moravě na rozdíl od středních Čech volby vyhrálo, v opozici skončí i zde. V regionu, stejně jako v mnoha dalších, vítězné hnutí ANO obešli a dosavadní jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO) se s funkcí bude muset rozloučit. Babišovo hnutí tu sice získalo téměř 20 procent hlasů, ale druzí lidovci s 15,5 procenta a výrazným mladým lídrem Janem Grolichem se dohodli na společné regionální vládě se zástupci Pirátů, ODS a STAN. Dohoda vznikla bleskurychle ještě v sobotu po sečtení hlasů.
Výroky Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana o spiknutí se proti vítězi Grolich odmítá.
„Strany, které skončily za hnutím ANO, si jsou mnohem bližší, takže je logické, že se spojují nejdříve ty strany, které spolu souzní,“ říká budoucí hejtman, který mezi tradičními lidoveckými lídry vyčnívá. Ve svých 36 letech má za sebou již deset let starostování v obci Velatice, jeho kampaň do krajských voleb byla opřena o hesla Grolich je jinej nebo Make Příroda Great Again. Grolich také v rámci kampaně natáčel krátké rozhovory a navíc se věnuje ochotnickému divadlu či stand-upu.
Neokoukaný přístup se mu vyplatil a voliči mladého starostu ocenili víc než dvanácti tisíci preferenčními hlasy. Získal jich tak mimo jiné o osm tisíc víc, než kolik kroužkováním připadlo současnému hejtmanu Šimkovi. „Mohl bych být součástí nové generace lidovců, to ukáže až čas.
Vypadá to, že jsme na jižní Moravě přitáhli k lidovcům úplně nové voliče, kampaň se podařila,“ komentuje Grolich svůj úspěch.
Vítězné hnutí ANO už bylo obejito také na Vysočině. Přestože se tam dosavadní náměstek hejtmana a lídr ANO Martin Kukla pokoušel zabránit odstavení do opozice tím, že nabídl funkci hejtmana jiným subjektům, na společném postupu už se domluvila ODS s dalšími čtyřmi stranami, a novým hejtmanem se tak pravděpodobně stane jihlavský zastupitel Vítězslav Schrek z ODS. Ani v jižních Čechách se Babišovu hnutí nepodaří proměnit vítězný mečbol. Koalice ODS a Společně pro jižní Čechy (KDU-ČSL a TOP 09) spolu s ČSSD a hnutím Jihočeši 2012 už tady podepsala memorandum o spolupráci a hejtmanem se zde pravděpodobně stane někdejší ministr průmyslu a obchodu v Nečasově vládě Martin Kuba. „O spolupráci s vítězným hnutím ANO jsem ani neuvažoval,“ nechal se slyšet Kuba. Druhého hejtmana už ODS získala na Královéhradecku, kde se jím stane bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a povládne společně se zástupci Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj, které vévodí lidovci, a Spojenců pro Královéhradecký kraj v čele s TOP 09.
Fenomén Půta
Kromě středních Čech a Královéhradecka hnutí ANO neovládlo ještě kraj Liberecký, kterému vévodí hejtman Martin Půta. Ten se i potřetí stane libereckým hejtmanem. Jeho vítězní Starostové pro Liberecký kraj výjimečných 38,6 procent hlasů, více než dvojnásobek co druhé ANO. Vládnout budou s Piráty a ODS. Babišovo hnutí zřejmě přijde i o Olomoucký kraj, kde chtěl svůj hejtmanský mandát obhájit Ladislav Okleštěk. Okleštěk nenastoupil do prvního období řádně po volbách, ale v roce 2017 nahrazoval tehdy sesazeného hejtmana Oto Koštu (ANO). Nyní se v kraji rýsuje pravděpodobně varianta bez ANO, přestože strana zvítězila s 27 procenty.
Piráti a Starostové, kteří se do voleb spojili právě v jediném Olomouckém kraji, utržili bezmála dvacet procent a chtějí do koalice se Spojenci – Koalicí pro Olomoucký kraj, kde dominují KDU-ČSL a TOP 09. Dvě uskupení však pro zisk nadpoloviční většiny v zastupitelstvu potřebují ještě ODS. Tu naopak lákalo vítězné ANO do koalice, která by musela být podpořena SPD.
Jakoukoli spolupráci s SPD ale ODS na úterní regionální radě odmítla. „Z vyjádření ODS se zdá, že by spolupráce mohla vyjít,“ uvedl lídr olomouckého souručenství Starostů a Pirátů Josef Suchánek, pravděpodobný nový olomoucký hejtman.
Úspěch se vším všudy naopak premiérovo
hnutí utržilo v Moravskoslezském kraji, kde jako hejtman pokračuje Ivo Vondrák. Koalice ANO, ODS a KDU-ČSL k sobě na severu Moravy na další čtyři roky přizvala ještě sociální demokraty. Druhým hejtmanem v barvách ANO se pak stal Jan Schiller v Ústeckém kraji, který vzal po audienci u šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do koalice místo Starostů lokální uskupení Spojenci pro kraj, kde je mimo jiné zastoupena TOP 09. Na třetího hejtmana hnutí po menších peripetiích dosáhlo i ve Zlínském kraji. Čunkovi lidovci skončili v kraji až druzí za hnutím ANO a právě populární Čunek se stal pro ostatní uskupení důvodem ke sjednocení. S cílem sesadit současného hejtmana z trůnu a zabránit i jeho projektu nové zlínské nemocnice utvořili po volbách krajskou koalici ANO, Piráti, ODS a ČSSD.
Pokud hnutí ANO zažilo neúspěch při povolebních vyjednáváních, výsledek vládních sociálních demokratů v těchto krajských volbách se přímo přiblížil fiasku.
Dosud v jejích barvách vykonává nejvyšší krajskou funkci pět politiků, teď se však ČSSD podaří vybojovat maximálně jedno hejtmanství. Pozici si udrží Martin Netolický na Pardubicku, který hejtmanský post bude obhajovat potřetí.
Druhé místo se mu pro sociální demokracii v kraji povedlo získat díky triku, kterým značku ČSSD schoval pod nový politický brand Koalice 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, která sdružila sociální demokraty a nezávislé kandidáty.
Netolický bude pokračovat v partnerství ve staronové koalici, domluveny jsou již i posty v radě. Vedle Netolického formace 3PK se koalice zúčastní ještě ODS s TOP 09, dvě místa v radě získá Koalice pro Pardubický kraj, kde dominuje KDU-ČSL, a jedno Starostové a nezávislí.
Trpělivost růže přináší
Patrně nejkomplikovanější, ale zároveň i nejzajímavější je povolební situace v Plzeňském kraji. Stále jsou tu dva kandidáti na hejtmana - lídr vítězného hnutí ANO a náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký a Ilona Mauritzová, někdejší děkanka Západočeské univerzity a poslankyně ODS, která skončila ve volbách v koalici s TOP 09 těsně druhá.
Všechny tyto tři strany přitom vládnou společně ještě s ČSSD na plzeňské radnici a podle několika zdrojů týdeníku Euro existovala už před krajskými volbami neformální dohoda na povolební spolupráci v tomto složení i na krajské úrovni. Záhy po sečtení volebních výsledků se ale domluvily třetí a čtvrtá nejúspěšnější strana STAN a Piráti na společném zastupitelském klubu, čímž se rázem stali nejsilnější politickou formací v kraji se 14 zastupiteli. Lídrem Starostů a nezávislých je dosavadní plzeňský hejtman Josef Bernard, který letos odešel ze své domovské ČSSD, aby kandidoval právě za STAN. Bernard ale kvůli společnému klubu s Piráty ustoupil překvapivě do pozadí a kandidátem tohoto uskupení na hejtmana se stal pirátský lídr Rudolf Špoták.
Piráti se Starosty jednali s ANO i ODS, které nakonec veřejně nabídli post hejtmana. ODS ale zvolila zdržovací taktiku - do víkendového druhého kola senátních voleb v Plzni s kýmkoli oficiálně jednat odmítla.
„Jsme připraveni jednat se zástupci bloku Starostů a Pirátů bezprostředně po skončení druhého kola senátních voleb, a to jako s prvním partnerem,“ uvedl v týdnu krajský šéf ODS a poslanec Martin Baxa.
O Senát se přitom o víkendu střetli právě kandidát ODS a senátor Lumír Aschenbrenner a kandidát Pirátů Daniel Kůs. Jaká krajská koalice se tedy v Plzni nakonec upeče, nebylo do uzávěrky tohoto vydání jasné. Ve hře byly všechny tři varianty: už před volbami plánovaná „velká“ koalice ANO a ODS s podporou ČSSD, koalice ANO se STAN a Piráty i koalice ODS se STAN a Piráty. V šachu tedy drží všichni všechny. Bylo by ale překvapením, kdyby si lídr vítězného hnutí ANO Roman Zarzycký už podruhé nechal vzít velký politický post v kraji. Předloni už v Plzni ustoupil ODS, které - přestože volby vyhrál - nabídl post primátora pro Martina Baxu.
Do povolebního vyjednávání v Plzni ostatně jako pokaždé v posledních dvaceti letech aktivně zasahuje místopředseda krajského sdružení ODS Roman Jurečko, kterého bývalý předseda strany Mirek Topolánek kdysi nazval jedním z krajských „kmotrů“. Jurečko si jako jeden z mála regionálních
bossů ODS zachoval dodnes svůj vliv, a to i díky nadprůměrným volebním výsledkům ODS na konzervativním Plzeňsku. Že by se Plzeňský kraj mohl stát úplně tím posledním bez domluvené nové krajské vlády, Jurečka zatím netrápí. „Trpělivost růže přináší. Jsou to věci na čtyři roky a myslím, že si to nějaký ten čas vyžaduje. Ale za sebe jako Jurečka můžu říct, že komplikovanější povolební situaci jsem za posledních dvacet let v kraji nezažil,“ řekl týdeníku Euro neformální vládce plzeňské ODS.
Jednání do páteční uzávěrky týdeníku
Euro uvázla na mrtvém bodě také v Karlovarském kraji. Uskupení Místní-Hnutí nezávislých oznámilo, že půjde do opozice. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ANO s ODS, ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj sestavit většinovou koalici.
Kritika nestačí, je důležité věci měnit.
petra pecková
kdo ovládl kraje (přehled již známých koalic a hejtmanů)
Martin půta (stan), koalice: Starostové pro Liberecký kraj, Piráti, ODS
jan schiller (ano), koalice: ANO, OdS, Spojenci pro kraj
petra pecková (stan), koalice: STAN, OdS, Piráti, Spojenci pro Středočeský kraj
Martin kuba (ods), koalice: ODS, Společně pro jižní Čechy (KDU-ČSL a TOP 09), ČSSD, Jihočeši 2012
Martin červíček (ods), koalice: ODS, STAN, Východočeši, Koalice pro Královéhradecký kraj, Spojenci pro Královéhradecký kraj
Martin netolický (čssd), koalice: 3PK, ODS, TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj, STAN
josef suchánek (stan), koalice: Piráti a Starostové, Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, TOP 09)
ivo vondrák (ano), koalice: ANO, OdS a KDU-ČSL, ČSSD
Radim holiš (ano), koalice: ANO, OdS, ČSSD, Piráti
jan Grolich (kdU-čsl), koalice: KDU-ČSL, ODS, Piráti, STAN
vítězslav schrek (ods), koalice: OdS, Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, STAN Je logické, že se spojují nejdříve ty strany, které spolu souzní.
Jan Grolich
O autorovi| Barbora doubravová, spolupracovnice redakce s přispěním jana novotného