Menu Zavřít

Jak ochránit majetek > Co klienti nejčastěji požadují?

18. 11. 2019
Autor: Euro.cz

94 euro Pavel Strnad 95 S partnerem kanceláře Polverini Strnad Pavlem Strnadem o zbytečných ztrátách, rozvodech, úmrtích, dědických sporech a o tom, proč začali prodávat „balíček“ Právní ochrana majetku

Václav Drchal • drchal@mf.cz > Jaké právní služby vaše kancelář poskytuje? V rámci obchodního práva pokrýváme většinu oblastí. Do všech možných detailů se věnujeme právu nemovitostí, obchodnímu právu od korporací až po kontrakty, insolvenčnímu právu, farmaceutickému právu a samozřejmě i správnímu právu. Baví nás vyjednávání. Jen trestnímu právu se vůbec nevěnujeme. > Polverini Strnad je česko-italská advokátní kancelář. Jak k tomu došlo?

V Itálii jsem studoval a seznámil se tam s Giampaolem

Polverinim. Nejdřív jsme se spolu bavili jako přátelé a v roce 2004 jsme spolu založili advokátní kancelář a dohodli se, že bude fungovat jako česko-italská.

Nedávno jste začali klientům nabízet produkt nazvaný Právní ochrana majetku? Jak vás to napadlo?

Nejdřív jsme klientům pomáhali jen s jejich byznysem, ovšem postupně za námi začali chodit i se svými problémy, ať se týkaly rozvodů, dědického práva, nebo dětí. Zpočátku jsme jim radili ad hoc, ale těch žádostí postupem času přibývalo, a nakonec jsme zjistili, že se ty situace, se kterými je v průběhu života konfrontován každý člověk, neustále z velké části opakují. Snažili jsme se jim vyjít vstříc a za pomoci různých synergií stáhnout čas i cenu za poskytování těchto služeb. To znamená neposkytovat je jako ad hoc službu, ale prodávat je jako produkt.

Je někdo jiný u nás, kdo by takové služby nabízel?

Nejsem si vědom toho, že by je někdo nabízel jako produkt.

Kdy jste Právní ochranu majetku začali nabízet? Ta myšlenka je cirka tři roky stará a od té doby ji vybrušujeme jako diamant.
Pro koho je ten produkt určený?

Je pro lidi, kterým není lhostejná budoucnost, pro lidi, kteří mají majetek, za jehož získáním stojí nějaké úsilí. Jsou si toho vědomi a nechtějí o něj přijít nějakou chybou nebo nepřízní osudu.

Samozřejmě platí úměra, že čím širší je skupina lidí starající se o nějaký konkrétní majetek, tím vyšší existuje riziko, že se neshodnou. Může to dojít až tak daleko, že se mezi nimi naruší osobní vztahy, přestanou spolu komunikovat, nemluvě o situaci, kdy si skutečně začnou dělat naschvály.

Ten popis nejlépe odpovídá nějaké hodně rozhádané rodině. Odtud se zřejmě rekrutuje většina vašich klientů?

Teoreticky ano. Rodina se většinou rozhádá a do smrti spolu nemluví, až když se musí domluvit a dělit o majetek. Do té doby bývá vše většinou v pořádku. Toto by ale řešila včasná právní ochrana rodinného vlastnictví. V zásadě jde o několik životních situací, které když člověk nemá ošetřeny, mohou ho v budoucnu stát mnohonásobně víc. A to nejen peněz, ale i času a nervů. Pokud se ale na ně připravíte dopředu, můžete vcelku levně získat slušný komfort právní ochrany.

Kolik balíček právní ochrany stojí?

Klient zpravidla nejdřív zpracuje základní formulář a opravdu nepotřebujeme znát nějaké přehnané detaily. Na osobní schůzce se pak nad dotazníkem zamyslíme a probereme základní oblasti, ve kterých jsme mu schopni doporučit konkrétní prostředky právní ochrany, a on si z nich vybere. Celé ho to stojí 15 až 25 tisíc, a p okud řešíme i rizika spojená s majetkovou účastí na podnikání, tak zpravidla dvojnásobek.

Tím to všechno končí?

Ne. Jednou za dva tři roky doporučujeme provádět revizi. Mění se majetková situace a rovněž se vyvíjí rodinné i partnerské vztahy. Vždy se jim snažíme poskytnout komplexní ochranu. Zásadní jsou pro nás dvě otázky, které klientům pokládáme. Zda si jsou vědomi toho, co by se stalo s jejich majetkem v případě smrti, a jestli vědí, jak by vypadalo jejich majetkové vypořádání, pokud se dnes rozváděli. Divil byste se, kolik lidí nemá o těchto věcech jasnou představu a jak často je jejich představa tak obecná a mnohdy mylná, až je to zarážející.

Pojďme teď zkusit být úplně konkrétní.

Zdědil jsem dva domy, pak jsem se oženil a samozřejmě tak nějak počítám, že jednou umřu. Co s tím uděláte?

Máte děti?

Mám.

Kolik?

Dvě.

Jsou obě vlastní?

Ano, ale přihoďme na zkoušku třetí nemanželské.

Takže jste zdědil nemovitosti. Jasné je, že vlastnické právo vám v případě rozvodu zůstává. Ovšem existuje tu instituce vnosu. To znamená, že jestli jste domy v době trvání manželství rekonstruoval, případně dostavoval a prostředky na to šly i od vaší manželky, tedy z vašich společných peněz, tak ona na vaší nemovitosti získává takzvaný vnos. A ten se v případě rozvodu musí vypořádat. Neplatí přitom, že pokud jste do toho ze společného dali milion, měla by dostat půl milionu. Zpravidla se její vnos oceňuje tím, o kolik se nemovitost zhodnotila. Představte si třeba, že jste k domu v Praze – ve které už ceny za metr čtvereční přesahují 80 tisíc korun – přistavěli patro a jeho hodnotu tím zdvojnásobili. Ona do toho svého času vložila „své“ dva miliony, ovšem vy byste s ní teď klidně mohl vypořádávat třeba osm milionů.

To mě nenapadlo.

Je to věc, kterou spousta lidí neví, protože je v našem právním řádu až od roku 2014. A pak jsou tu samozřejmě důsledky vaší smrti.

To bych nerad.

V případě vaší smrti zdědí děti i manželka nemovitosti rovným dílem, protože nebyly ve společném jmění manželů. A teď to vaše třetí – nemanželské – dítě. Dědilo by samozřejmě také a nemovitosti by se musely rozdělit na čtyři díly.

To zní docela spravedlivě.

No jo, jenže ten čtvrtý díl za nezletilé nemanželské dítě by zastupoval zákonný zástupce, opatrovník.

A tím pravděpodobně bude matka toho dítěte. Pokud by se s ní vaše manželka nedokázala dohodnout – a to je častý případ –, vedlo by to zřejmě ke komplikacím při využívání a správě obou nemovitostí. Ostatně říkáme, že nemovitost, která má víc než jednoho vlastníka, je vlastněna rizikově. Klidně to nakonec může skončit nuceným prodejem nemovitostí, ke kterým si vaše manželka a děti vytvořily citový vztah, a ještě navíc za špatnou cenu.

Řada majitelů firem, kteří začali podnikat v 90. letech, dnes řeší odchod na odpočinek a předání podniku. Zabýváte se i tímto?

Samozřejmě. Právní ochranu majetku bereme jako svého druhu úvod pro naši další službu – Family Office a generační obměna je její součástí.

Kolik procent vaší práce Právní ochrana majetku představuje?

Řekl bych, že tak cirka šestinu, možná pětinu.

Jinak řečeno, jde o doplněk ke službám, které standardně poskytujete.

MM25_AI

Ano, doplněk, ale myslíme, že má výrazný růstový potenciál.

  • Našli jste v článku chybu?