Menu Zavřít

Jak omezit terorismus

2. 10. 2017
Autor: Euro.cz

Migrace Německá aktivistka chce společná pravidla EU k boji s extremismem

Evropská unie by měla přijmout společná pravidla pro boj s náboženským extremismem, která by omezila hrozbu teroristických útoků. Uvedla to německá aktivistka, spisovatelka a bojovnice za lidská práva Seyran Atesová, když v Praze představila evropskou petici za přijetí legislativy pro společný boj s terorismem. Aby se Evropská

komise peticí zabývala, je třeba pod ni získat nejméně milion podpisů z alespoň sedmi členských států. Atesová je umírněná muslimka. „Islamistický terorismus je jednou z nejvážnějších hrozeb všude v Evropě. Česko v tomto může být výjimkou, ale to je dáno jeho specifickou demografickou strukturou,“ řekla. Příčinou podle ní je skutečnost, že se v řadě zemí nezdařila integrace přistěhovalců, ti nemají žádnou životní perspektivu, a proto snadno podlehnou islamistické propagandě.

Radikální propaganda se podle ní rozšiřuje zejména díky síti mešit, které jsou neprůhledně financovány ze zahraničí.

Atesová uvedla, že za posledních deset let získaly organizace radikálního Muslimského

bratrstva v Evropě přes 120 milionů eur (3,1 miliardy korun) z Kataru. Turecko zase dává na podporu svých mešit v Evropě ročně dvě miliardy eur (52 miliard korun).

FIN25

Atesová proto považuje za nutné zablokovat financování extremistických organizací. Je to jeden z požadavků petice, která je dostupná na internetových stránkách Stopextremism.eu. Kromě toho petice žádá, aby EU přijala společnou definici extremismu a aby si úřady v jednotlivých státech Unie vyměňovaly informace o extremistech. Podle petice by EU také měla zastavit extremistickou propagandu ve společnosti i na sociálních sítích.

Aktivistka podotkla, že islámský extremismus měl dopad i na výsledek nedělních parlamentních voleb v Německu. Výrazný úspěch protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) podle ní lze vysvětlit i tím, že ostatní strany nedokázaly věrohodně říct, jak se vypořádají s politickým islámem. „AfD ale staví každého muslima do pozice extremisty. Podle nás jsou lepší způsoby, jak bojovat s náboženským extremismem, než posilovat předsudky vůči muslimům,“ řekla.

  • Našli jste v článku chybu?