Menu Zavřít

Jak poroučíš, můj pane!

31. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Úředníci změnili názor: Stanislava Grosse prověříme, aby mohl do Bruselu

Všechno jde, když se chce. Ještě před pár dny se zdálo, že Stanislav Gross se svou žádostí o bezpečnostní prověrku neuspěje. Tvrdili to dokonce i zástupci Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který prověrky provádí. Gross - premiér je úřady považován za bezpečnostně prověřeného okamžikem nástupu do funkce. Žádnou další prověrku proto nepotřebuje a své problémy s bytem, manželkou a veřejným domem v Nuslích by si měl vyřešit jinak. Teď ale NBÚ otočil: zákon mu prý neumožňuje Grossovu žádost odmítnout. Stojí za to připomenout, že Gross je jako předseda vlády přímým nadřízeným ředitele úřadu.

MM25_AI

Premiér na poloviční úvazek.

Stanislav Gross slíbil svým spolustraníkům, že požádá o bezpečnostní prověrku ještě před velikonočním sjezdem ČSSD. Jinak prý odstoupí. Slib na poslední chvíli opravdu splnil, žádost Národnímu bezpečnostnímu úřadu odeslal ve čtvrtek 24. března. Pak měla podle předpokladů následovat další fáze: odmítnutí NBÚ. Proč? Gross je osoba „určená ze zákona“, patří do speciální kategorie lidí, kteří prověrku dostávají automaticky po nástupu do funkce. Po odchodu ji zase ze dne na den ztrácejí. Jedná se o hlavu státu, předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu, členy vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, soudce a ombudsmana a jeho zástupce.
Výjimka byla zavedena proto, aby se zamezilo zneužití citlivých informací, ke kterým se prověřující dostanou. Gross tedy žádnou prověrku nepotřebuje a mluvčí NBÚ v polovině února 2005 tvrdila, že ji ani – jako premiér - dostat nemůže.
„Pokud by si osoba určená ze zákona chtěla požádat o provedení bezpečnostní prověrky, musela by tak učinit pouze jako soukromá osoba,“ uvedla mluvčí úřadu Aneta Kupková. „Požádá-li osoba určená i tak o provedení prověrky, musí doložit, s jakými utajovanými skutečnostmi se chce seznamovat. Záleží tedy na tom, zda se tato osoba skutečně potřebuje seznamovat s utajovanými skutečnostmi, které nesouvisejí s výkonem jeho funkce… Pak záleží na NBÚ, zda jeho odůvodnění přijme,“ tvrdila Kupková před šesti týdny.
Proti možnosti, že by Gross požádal jako soukromá osoba, ale později protestoval člen sněmovního bezpečnostního výboru za ODS Jan Klas: „Premiér je premiérem čtyřiadvacet hodin.“ Klas je toho názoru, že Gross o prověrku vůbec žádat nemůže, a pokud to i přesto udělá, jde prý o zneužití zákona o ochraně utajovaných skutečností.
Gross ale Národní bezpečnostní úřad jako „soukromá osoba“ nepožádal. A důvody, které uvedl, vypadají nesmyslně už na první pohled. Jak tvrdí mluvčí vlády Věra Dušková, požádal úřad o „osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi z důvodu nezbytnosti seznamování se s utajovanými materiály Evropské unie a NATO“. Premiér ale na citlivá jednání do Bruselu i jinam jezdí celkem běžně a ještě se nestalo, že by ho úředníci NATO nebo EU odněkud vyvedli.

Velikonoční změna.

Aktuální stanovisko NBÚ ke Grossově prověrce už není tak negativní jako před pár týdny, naopak. Po Grossově velikonočním potvrzení v postu předsedy ČSSD už úřad proti jeho prověrce nic nenamítal.
Na otázku, zda NBÚ může prověřit osobu „určenou ze zákona“, odpověděla mluvčí Kupková týdeníku EURO v úterý 29. března jednoznačně: ano. Stejně jednoznačná je i její odpověď na dotaz, zda se „osoba určená ze zákona“ může s tajnými materiály NATO a EU seznamovat i bez jakési „dodatečné“ prověrky již nyní. „Ano, může,“ tvrdí Kupková. „Nicméně obě organizace daly jasně najevo, že je to pouze na přechodnou dobu. V současné době je absence bezpečnostní prověrky u osob v tomto postavení trpěna. Kdyby mělo být učiněno zadost doporučením EU a NATO, měla by být bezpečnostní prověrka provedena u všech osob bez výjimky,“ zní nejnovější vysvětlení NBÚ. „Z hlediska přístupu k utajovaným skutečnostem v rámci České republiky je ale nutné konstatovat, že předseda vlády ji nepotřebuje,“ dodává mluvčí NBÚ. Závěrečné stanovisko NBÚ zní: „Současná právní úprava nedává NBÚ možnost prověrku osob určených ze zákona nevykonat, pokud o ni požádají.“
Gross žádá o prověrku nejvyššího stupně, „přísně tajné“. Musí tedy počítat s tím, že NBÚ prověří s pomocí policie a tajných služeb všechny dostupné informace o jeho minulosti a majetku a že proklepne i jeho příbuzné a známé. Když to bude nutné, může tajná služba použít i sledování nebo odposlech. Taková prověrka trvá minimálně půl roku, může se ale i protáhnout. Případy, kdy prověřování trvalo i déle než dva roky, nejsou výjimečné. Prověrka ovšem skončí v okamžiku, kdy Gross přestane být premiérem a přestane mít přístup k utajovaným informacím z Bruselu.

  • Našli jste v článku chybu?