Menu Zavřít

Jak se Honza štvancem stal

21. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Zmizelý podnikatel je zřejmě na území České republiky

Postarší trafikantka, stojící před svým kioskem v sousedství vyškovské nemocnice, nezastírá své sympatie: „Přeju si, aby se nám zase vrátil. Náš Honza, zlatý Honza. Hrozně mu fandím“. Řeč je o zmizelém podnikateli Janu Gottvaldovi, bývalém místopředsedovi fotbalového svazu, jenž před lety rodné Drnovice u Vyškova zázračně přivedl až do nejvyšší soutěže.

Utajená sólová akce.
Už od loňského podzimu po „Honzovi“ neúspěšně pátrá policie. Obviňuje jej z podvodu (trestní sazba 5 až 12 let) a porušování povinností při zprávě cizího majetku (2 až 8 let). Činů, pro něž je trestně stíhán, se měl dopustit jako předseda představenstva ústecké potravinářské společnosti Setuza. Údajně bez vědomí ostatních členů představenstva v polovině roku 1998 vystavil dvě směnky. Jednu zlínské společnosti Zempos na 110 milionů korun a druhou na jméno Českomoravské agrární společnosti svého kolegy z fotbalového svazu Františka Chvalovského (ve výši 84 milionů korun). Ostatní členové představenstva se o jeho individuálních aktivitách prý dozvěděli až s ročním zpožděním (podrobnosti EURO 46/2001). Gottvald o závažném finančním kroku samostatně rozhodl, aniž by sám figuroval mezi akcionáři. Peníze, které měly být dvěma firmám vyplaceny Komerční bankou jako záloha za řepku, podle informací z policejních kruhů neposloužily k nákupu olejnaté suroviny, ale složitými cestami se rozkutálely do spřízněných firem. Například zhruba desetina z celkových dvou set milionů „setuzáckých“ korun se měla dostat až k šéfovi vsetínského hokeje Romanu Zubíkovi. Peníze údajně nešly přímo na sportovní činnost valašského klubu, ale měly posloužit k úhradě některých závazků z minulé doby.

Obviněn přes obhájce.
Gottvald se ztratil na konci října loňského roku. Stalo se tak bezprostředně poté, co policie pročesala brněnské sídlo jeho firmy Gotex a odnesla si z něj štos nejrůznějších dokumentů. „Žádný posun jsme nezaznamenali. Pátrání nadále probíhá na celém území České republiky a o pomoc byl požádán i Interpol,“ uvedla minulou středu Danica Hrabalová z tiskového oddělení policejního prezidia. Městský soud v Brně přidělil zmizelému podnikateli obhájce ex offo a jemu pak bylo i předáno obvinění. Trestní řád umožňuje, aby byl odsouzen v nepřítomnosti. „Honzu považuju za slušného člověka. Vidím to i na jeho dětech, z nichž dokázal při všem tom shonu vychovat slušné a inteligentní lidi. Nemůžu sice posoudit, zda jeho podnikání bylo úplně čisté, ale podívejte se na ty nahoře – Havel, Čalfa… Vždyť každý z nich má nějaké máslo na hlavě a nikomu se nic nestalo,“ nedopustí špinění Gottvaldova jména vyškovská trafikantka. Ve městě a nejbližším okolí nejde o ojedinělý názor. Krátkou sondáží do veřejného mínění lze zjistit, že těch, kteří stojí na straně skrývajícího se „zločince“, je zřejmě většina.

Zneužitý důvěřivec?
Kousek od nemocnice stojí rodinný dům manželů Gottvaldových. Žádný velký přepych, spíše standard. To jen potvrzuje názor, že pro vyškovského podnikatele byl na prvním místě vždy fotbal. Na stisk zvonku nikdo nereaguje. Již chceme odejít, když přijíždí černé BMW. Z neznámého mladého člověka, který vystupuje z auta a jde si odemknout garáž, se vyklube syn Robert Gottvald, který nyní část otcovy fotbalové agendy v Drnovicích převzal. Je členem představenstva FK Drnovice. „Kde je táta? Opravdu netuším,“ reaguje a vede nás do garáže, v níž stojí zaparkováno Audi Gottvalda seniora. „Otec byl příliš důvěřivý a řada lidí toho využila, či spíše zneužila,“ komentuje junior podnikatelskou anabázi, aniž by chtěl být konkrétnější. Je na něm vidět, že jej všechno to hektické dění, zájem médií i policistů, již dosti zmáhá.
Hledání sponzorů pro fotbal je obtížné, a v Drnovicích to platí dvojnásob. Když Robert někam přijede, stačí říct jenom příjmení a mnozí si hned myslí, že po nich chce peníze, aby s nimi mohl pláchnout do ciziny. Gottvald mladší proto přemítá, zda bylo vůbec rozumné, aby do představenstva vstupoval, a dával tak prostor nejrůznějším spekulacím. „Snad už to všechno ale brzo skončí,“ dělá si naději. Co se týče otcovy kauzy v Setuze, tvrdí, že podnik poškozen finančně nebyl a všechno bylo nakonec řádně vyrovnáno. Názory na způsob urovnání směnečných obchodů se ale diametrálně liší (EURO 46/2001).

V Mercedesu a na Havaji.
Hledání Jana Gottvalda pokračuje. Nejmenovaný pražský manažer před dvěma týdny týdeníku EURO řekl, že podnikatele určitě viděl před jednou luxusní restaurací na Vinohradech. Údajně měl přijet Mercedesem řady 600 s poznávací značkou SRN. Lze takovému svědectví věřit? „Takových zaručených zpráv jsem slyšel spoustu. Prý byl také viděn na Staroměstském náměstí, či si má dokonce užívat někde na Havaji,“ usmívá se podobným informacím Gottwald junior. V pražských policejních kruzích se lze dozvědět, že podobných zpráv skutečně koluje povícero, ale zatím nepřinesly kýžený efekt. Možná jde o záměrné dezinformace. Policisté jsou si ale téměř jisti, že Gottvald nyní pobývá na území České republiky. Dříve měl být údajně nějaký čas v Rakousku a na Slovensku. „Jak jsem jej měl možnost poznat, tak si skutečně myslím, že v cizině není. Vždyť nemá peníze, jazyky neumí a není ani nějaký význačný odborník. V Praze dokázal vydržet v kuse jenom šest týdnů a už ho to táhlo zpátky na Moravu,“ říká Gottvaldův někdejší blízký obchodní partner. Verzi o tom, že by se mohl prohánět po republice v Mercedesu zcela nevylučuje. „Vím, že v nějakém Mercedesu s německou značkou jezdíval pan Krejčíř, který drnovickému fotbalu v poslední době hodně pomáhal.“ Podnikatele Radovana Krejčíře, původem z Českého Těšína, nebylo minulý týden možné kontaktovat. Sekretářka z jeho pražské kanceláře ve středu sdělila, že až do pátku bude zaneprázdněn a navíc záležitostmi tohoto druhu se „obvykle nezabývá“. Krejčířovo jméno se do médií dostalo v roce 1997 v souvislosti ostravskou společností Staviva. TV Nova o ní tehdy referovala jako o vytunelované. Tisková mluvčí severomoravské policie Soňa Bradáčová říká, že kvůli Stavivům nyní probíhá šetření a je vedeno trestní stíhání proti sedmi osobám. „Jedním z obviněných je i 34letý muž z Českého Těšína, který je stíhán pro trestný čin krádeže spáchaný formou spolupachatelství a trestný čin podvodu,“ uvedla mluvčí. Tato identifikace by odpovídala právě Radovanu Krejčířovi.

FIN25

Drnovice řízeny ze Všenor.
V polovině letošního roku se v Drnovicích slavnostně představili noví majitelé klubu z akciové společnosti Corimex. Vypátrat jejich sídlo ale není úplně jednoduché. Na adrese uvedené v obchodním rejstříku (pražské Karlovo náměstí 31) už asi rok nesídlí. V recepci domu nám sdělili, že se firma přestěhovala za okraj Prahy, do Všenor. Teprve po delším pátrání ve Všenorech bylo možné zjistit, že se usadila v areálu patřícímu společnosti Krijcos (sportovní centrum, provozovatel, výrobce a distributor výherních hracích automatů). Žádná cedule přítomnost Corimexu nenaznačuje, ani ostraha firmu nezná, ale náhodou se nám v objektu podařilo zastihnout předsedu jejího představenstva Jaroslava Siudu. Jak vlastně akcie od Jana Gottvalda Corimex získal? „Nekoupili jsme je přímo od něj, protože on ty akcie nevlastnil už hodně dlouho. Mezitím tam byly nějaké další dvě firmy. My je máme asi čtyři měsíce,“ uvádí Siuda. Ve sportovních kuloárech se spekuluje o tom, že Corimex a potažmo i Drnovice ve skutečnosti ovládá Radovan Krejčíř, který byl do roku 1996 předsedou představenstva Corimexu. V tisku se o něm bez podrobností píše jako o obchodním partnerovi Jana Gottvalda. „Pan Krejčíř nepatří mezi akcionáře Corimexu,“ prohlašuje však šéf představenstva Siuda. Připouští, že Krejčíř má rovněž kancelář ve všenorském areálu, ale „dělá si svůj vlastní byznys“. Ani Jaroslav Siuda netuší, kde by Jan Gottvald mohl být. Naposledy jej prý viděl zhruba před třičtvrtě rokem. „Měl tehdy zájem o Mercedes 320. Jednali jsme o možnosti leasingu. Na pár dnů si ho od nás půjčil, ale k obchodu nakonec nedošlo,“ vzpomíná. Corimex se totiž - jak říká Siuda - kromě toho, že vlastní několik nemovitostí, spekuluje s pozemky a obchoduje s pohledávkami, zabývá i poskytováním leasingu. Zástupci Corimexu nevylučují, že drnovický klub opět prodají, ale pokud se prý tak stane, chtějí jej nejdříve finančně zotavit. „Mršinu rozhodně prodávat nebudeme,“ nešetří sebevědomím Siuda.

Směnka: No problem.
Podnikatel Gottvald se štvancem na útěku stal hlavně kvůli poněkud bezhlavému vystavování směnek. Lidé z jeho okolí říkají, že co se směnek týče, byl až neuvěřitelně nezodpovědný. Neméně velké problémy jako v Setuze mu způsobily i směnky vystavené společnosti Chemapol, řízené kdysi jeho přítelem Václavem Junkem. Jak uvedla MF Dnes, Gottvaldova firma Gotex si v roce půjčila 52 milionů korun a úvěr zajistila směnkou na 130 milionů korun. Tu podnikatel zaručil osobním majetkem. Tento chemapolský případ dnes končí tím, že z rozhodnutí soudu má být provedena exekuce Gottvaldova soukromého majetku. Výnos z dražby ale asi bude velmi nízký. Akcie fotbalového klubu má Corimex, Gottvaldova firma Gotex sice vlastnila poměrně rozsáhlé administrativní centrum v brněnské Šumavské ulici, ale na objektu leží bankovní zástava a MF Dnes tvrdí, že Gottvald navíc budovu těsně přes svým zmizením prodal. Hotel v obci Luleč u Drnovic daroval druhému synovi, Janovi. Tyto převody by ale mohly být z moci soudu zrušeny. Jediný nemovitý majetek, který dnes někdejšímu velkopodnikateli oficiálně patří, je asi rodinný dům ve Vyškově, který má s manželkou v bezpodílovém spoluvlastnictví. Pokud by také o něj přišel, přijde i o střechu nad hlavou. „Myslím, že za tím vším je jenom lidská závist. Chtěli vidět Honzu na kolenou, a tak se jim to povedlo,“ myslí si vyškovská trafikantka.

  • Našli jste v článku chybu?