Menu Zavřít

Jak se nezpozdit hned na začátku

12. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Jak mohou k rychlejšímu vyřízení sporu přispět sami podnikatelé nebo jejich právní zástupci?

Jak mohou k rychlejšímu vyřízení sporu přispět sami podnikatelé nebo jejich právní zástupci?

„Podáváním takových žalob, které jsou řádně promyšlené a důkazními prostředky prokazatelné. Důležitá je také příprava na jednání. A samozřejmě nesmí docházet ke zbytečnému odročování,“ říká Ilona Kindlová z advokátní kanceláře KŠD Šťovíček.

„Podnikatelům bych především radil větší prevenci. Tedy aby se před uzavíráním smluv poradili s právníkem, důkladně si vše rozmysleli a případně uvědomili nevýhodnost některých smluvních ujednání,“ radí soudce René Tinz z Okresního soudu v Chrudimi.

Pokud už jsou podnikatelé nuceni podat žalobu, mohou řízení urychlit tím, že soudní poplatek zaplatí rovnou při jejím podání. Zároveň by hned na začátku měli v žalobě řádně popsat všechny významné skutečnosti. „Jinak totiž musí soud nejprve vyzvat žalobce, aby zaplatil soudní poplatek. To trvá jeden měsíc. A potom jej vyzve, aby doplnil skutková tvrzení v žalobě či předložil navrhované důkazy – to trvá druhý měsíc,“ dodává Tinz.

bitcoin_skoleni

„Kvalita žaloby je velmi důležitá,“ souhlasí viceprezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Proto se podle něj vyplatí obrátit se na advokáta alespoň kvůli sepsání žaloby. „Zastoupení před následným soudem již pak záleží na náročnosti sporu. Nedostatečná žaloba však vyžaduje doplňování, což vede k prodloužení sporu. Chyby při podání žaloby se navíc mohou projevit i při rozhodování o věci samé či o náhradě nákladů řízení,“ varuje.

K žalobě je nutno přiložit listinné důkazy, jichž se žalobce dovolává. „Jedná se o smlouvy, faktury, dodací listy a podobně. Postačí i v kopii – originály chce většina soudců vidět až u jednání,“ upřesňuje Lichovník. Také on doporučuje, aby žalobce zaplatil soudní poplatek již při podání žaloby.

  • Našli jste v článku chybu?