Menu Zavřít

Jak se řekne švýcarsky čas?

28. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Když strojek kmitá frekvencí 36 000 kyvů za hodinu...

Představme si veletrh, jehož návštěvníci si objednají v jediném městě osm set tisíc hotelových přenocování a potom na ploše 160 tisíc metrů čtverečních obdivují exponáty ne o mnoho větší než krabičky zápalek. Letos by někteří z nich na titulní otázku patrně odpověděli, že čas se „švýcarsky“ řekne El Primero. To stojí za kratičký příběh.

Legendární strojek El Primero je srdcem dvou novinek, které společnost Zenith v dubnu představila na basilejském veletrhu hodinek a šperků Baselworld 2004. Přesněji dvou hodinek z kategorie, která se ani mezi výrobky 2186 vystavovatelů nikdy nepřehlíží.

Onu švýcarskou manufakturu založil Georges Favre-Jacot v roce 1865, když mu bylo teprve dvaadvacet let. Stačilo tenkrát shromáždit pod jednou střechou hodináře, kteří se mohli stoprocentně věnovat konstrukci časoměrných přístrojů. Jako jeden z průkopníků pochopil Favre-Jacot důležitost výroby univerzálních - tedy nahraditelných součástek. Nejenže tím racionalizoval výrobu, ale zvýšil logicky i přesnost a technickou dokonalost strojků. Jakmile vytvořil strojek, který se mu zdál perfektnější než všechny ostatní, rozhodl se pojmenovat strojek i svoji manufakturu slovem, jímž se obvykle označuje nejvyšší bod ledasčeho.

Protože nejen státy, ale i značky se udržují myšlenkami, které stály u jejich počátku, historie Zenithu je charakteristická právě několika zásadními vynálezy. Přes patnáct set cen - cen observatoří za přesnost, cen ze světových výstav v Paříži, Miláně, Barceloně či Montrealu, dokládá respekt odborné veřejnosti.

Převratným pokrokem se stal právě strojek El Primero. Po pětiletém vývoji byla jeho první verze dokončena v roce 1969 a experti ho okamžitě začali považovat za cosi neobyčejného. Například světově ojedinělá frekvence 36 000 kyvů za hodinu umožňuje měřit časové úseky s přesností na desetinu vteřiny. Jen pro představu: komplikované verze skládají hodináři z více než 350 různých součástek, používají na čtyři desítky šroubků. Při výrobě byť i nejjednodušší verze je zase nutné namazat olejem o deseti různých viskozitách přes padesát třecích bodů. U provedení s kalendářem přibude dalších 38 bodů. Ke svému vzniku potřebuje El Primero devět měsíců, pro jednotlivé části podle náročnosti pět až 50 pracovních postupů, 77 různých frézování uvnitř strojku a 50 u číselníku. Bez přehánění lze říci, že kalibr El Primero má svoji duši. V Basileji představené novinky jsou osazeny nově vyvinutou verzí tohoto strojku, El Primero 4005.

bitcoin_skoleni

Grande ChronoMaster XXT Tourbillon Tourbillon je vůbec největší hodinová komplikace. Firma uvádí, že jako symbol razantního vývoje reprezentuje Tourbillon spirálu života a zrychlený pokrok. Tak jako Picassem namalovaný obličej je i design modelu Grande ChronoMaster XXT Tourbillon asymetrický. Hodinová ručka už nevychází ze středu, indexy pozvolna narůstají směrem k tourbillonu, nacházejícímu se u značky 11 hodin.
Strojek: Kalibr New El Primero 4005, chronograf - automat vybavený mechanismem Tourbillon, průměr 35 mm, výška 7,55 mm, 319 součástek, 36 000 kyvů/hod., rezerva chodu 50 hodin, 35 kamenů; měření krátkých intervalů s přesností 1/10 vteřiny, automatické natahování oběma směry; 30minutový a 12hodinový sčítač.
Pouzdro: 18karátové růžové nebo bílé zlato, průměr 45 mm, vypouklé, oboustranně odzrcadlené safírové sklo, transparentní spodní víčko; vodotěsné do 30 metrů.

Grande ChronoMaster Open Otevřeným číselníkem lze nahlédnout do „srdce“ hodinek, které jsou milovníky hodinářského umění jednoduše nazývány Open. Vysokofrekvenční strojek (36 000 kyvů/hod., 39 kamenů) El Primero je automatický chronograf natahovaný oběma směry a s rezervou chodu více než 50 hodin. Spodní víčko je transparentní, pouzdro je vodotěsné do 30 metrů. Kolekce ChronoMaster Open se vyvíjí dál. Původní model s černým číselníkem byl letos obohacen o provedení s bílým a šedým číselníkem. Verze XXT má průměr pouzdra 45 mm, verze T pouzdro o klasickém průměru 40 mm, takže sedí na všechna zápěstí. Hodinky se vyrábějí v provedení ušlechtilá ocel, nebo 18karátové růžové zlato, s hladkým, nebo gilošovaným číselníkem v bílé, ocelové, nebo černé barvě.

  • Našli jste v článku chybu?