Menu Zavřít

Jak se točí kameňák

13. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Český Krumlov kývl plánům Jiřího Pomeje

V bitvě o budoucnost českokrumlovské divadelní točny nastal posun. Krumlovská radnice se rozhodla „ve věci přípravy území, technické přípravy výstavby a realizace nové přírodní scény“ spolupracovat s firmou Dagonart. Což znamená, že dojde-li k plánované likvidaci současné točny v zámeckém parku k 31. prosinci 2006, bude držitelem „licence“ jejího krumlovského pokračování tým herce a producenta Jiřího Pomeje. Ten řekl týdeníku EURO, že smlouva se starostou Františkem Mikešem je už podepsána.

bitcoin školení listopad 24

Budějovice nebo Krumlov.

Nyní záleží na ministerstvu kultury, zda zvažovaný státní příspěvek na novou scénu získá projekt Českého Krumlova, nebo plán Českých Budějovic, do jejichž vlastnictví ministr Pavel Dostál na jaře z rukou Národního divadla v Praze současnou točnu převedl. Z portfolia lokalit vypadla Hluboká nad Vltavou, o níž se Pomeje také zajímal (EURO 15/2004), louka u zámku Ohrada se však ukázala být pro stavbu nevhodná. Budějovickou Stromovku minulé pondělí navštívil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová o výsledku návštěvy uvedla, že slíbil primátoru města Miroslavu Tetterovi, že s umístěním divadla do místa chráněného jako významný krajinný prvek nebude problém. O dohodě Krumlova s Pomejem se budějovická radnice dle náměstkyně primátora Vlasty Bohdalové dověděla z tisku. „Je otázkou, zda firma Dagonart bude schopna dovést projekt do konce. Každopádně pracujeme na vlastním návrhu,“ řekla Bohdalová týdeníku EURO.
Obě města už požádala ministerstvo kultury o peníze. Bohdalová uvádí, že by i na nové točně mělo hrát Jihočeské divadlo, ale Mikeš má obavu z invaze lehčích žánrů. „V divadle, které někdo postaví za desítky milionů korun, se už nebude hrát jen tři měsíce v roce klasický repertoár. Provozovatel musí vydělat peníze. To bude změna a nevím, jestli bych u ní chtěl asistovat,“ přiznal s tím, že by nejraději zachoval starou točnu.

Zdroje tu jsou.

„Dagonart řekl, že má k dispozici prostředky na to, aby do roku 2007 vybudoval v sousedství zámeckých zahrad otáčivé hlediště s jinými parametry, připravené pro celoroční provoz, pro předvádění širší škály možných projektů,“ líčí Mikeš. Podrobnosti o finančním krytí investice odhadované na 100 milionů korun však Jiří Pomeje ml. ani jeho otec, podnikatel Jiří Pomeje st. nechtěli týdeníku EURO sdělit. Jak říká, nezná je ani Mikeš: „Je to prý skupina investorů, nic víc nebylo řečeno,“ tvrdí.
O společnosti Dagonart, s. r. o., vypovídá obchodní rejstřík, že vznikla 28. dubna 2004 z firmy DAG HP, s. r. o., kdy se místo Jiřího Pomeje st. a Hany Hlaváčové stala jednatelkou Monika Ferenčíková. Ta mimo jiné marketingově spolupracovala na filmu Kameňák režiséra Jiřího Trošky a producenta Jiřího Pomeje ml. Zdroj z budějovické radnice soudí, že změnu názvu i jednatele firmy vyvolala snaha o snazší cestu k úvěrům.

  • Našli jste v článku chybu?