Menu Zavřít

Jak se v Čechách plní hvězdné sny? V kosmickém inkubátoru

13. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Znáš to. Běžný pracovní den. Vyfotíš se ve vesmírném modulu, podpoříš projekty, které možná zachrání vegetaci, uděláš přednášku s astronautkami. Vypneš počítač a jdeš domů. Nebo ne? Jak se pracuje Kristině Svobodové v kosmickém inkubátoru a jak se podporují nápady, které se možná stanou přelomovými pro lidstvo? „Divili byste se, za čím vším ve světě stojí Češi,“ říká sympatická manažerka z kosmického inkubátoru ESA BIC Prague.

* Práce v kosmickém inkubátoru? To zní futuristicky.

Ano, většinou si lidé představují rakety a různé přístroje. My ale fungujeme hlavně jako místo, kde podporujeme startupy, aby se svým vesmírným nápadem prorazily.

* Koho třeba podporujete?

Firem máme patnáct. Třeba mobilní aplikaci NaviRider pro motorkáře, skener na ověřování umění InsightArt, ultralehká kola Festka či snímkování pomocí dronů Aleego. Na vzestupu jsou firmy využívající družicová data. Sledují stav zeleně ve městech nebo zemědělství jako startupy World from Space a Big Terra.

* Žádné rakety?

Jednu máme. Náš nový startup Suborbitality vyvíjí raketu, která unese až 75 kg a bude létat opakovaně do vesmíru. Bude to vesmírná PPL pro testy různých zařízení či experimenty.

* Rakety i cyklistická kola, to je velký rozsah.

Ilustruje to, co vše z vesmíru můžeme využít. Třeba Festka má z kosmu karbonový materiál, který se jinak používá pro stavbu družic. Kola z něj jsou lehká i pevná. Na začátku stála nespokojenost majitele s nabídkou na trhu a vznikl produkt, na kterém bude možná jezdit národní tým a o který se zajímají asijští investoři i USA.

* Užívají se běžně i další kosmické objevy?

Když si zapnete navigaci v autě, dojdete na schůzku s pomocí mapy v mobilu nebo si vyberete v bankomatu, tak jste použili kosmické technologie.

* Jak vůbec vypadá běžný den v kosmickém inkubátoru?

Dynamicky. Pracujeme s mladými podnikateli a vědci, kteří tvoří něco nového a jsou motivovaní. Chodí k nám konzultovat prezentace či meetingy, vznikají přátelství. Spojujeme odborníky a talenty, stal se z nás hub pro kosmické aktivity v Česku. Málokdo věří, že jsme ve skutečnosti pod státní správou, v agentuře CzechInvest.

* Není obtížné radit vědcům?

Neřekla bych ani tak radit, spíše je směrovat. Technici mají tendenci mít v prezentaci o sto slidech všechny rovnice. To je super na konferenci, ale investora to nezajímá. Firmy trénujeme, aby shrnuly projekt ve třech minutách, více totiž nedostanou. Nemáme ale jen vědecké projekty. Jiní chtějí získat zákazníky či přilákat investory. Nebo jim chybí odborné know-how, které se s pomocí mentorů snažíme vyplnit.

* Jací jsou Češi vesmírní podnikatelé?

Kreativní, ale nechybí jim odbornost. Češi podnikají jinak než Američané, mnoho podnikatelů lpí na svém projektu. Pokud má ale firma růst, je dobrý odstup a pohled někoho dalšího. Američani se nebojí předat na vrcholu funkci někomu jinému. Třeba Elon Musk to udělal několikrát.

* Žiješ tím, co děláš, i mimo práci? Máš ráda sci-fi?

Určitě, už odmala mě zajímaly technologie a vesmír, přestože nejsem technik. Sci-fi mám ráda. Star Wars a Červený trpaslík, na tom tady jedeme všichni. Týmovým maskotem je figurka Dartha Vadera, náš Darthie. Hardcore fanoušek, co se převléká za superhrdiny, ale úplně nejsem.

* Máme ve vesmíru stále svoji stopu?

My do vesmíru patříme! Česko se podílí na největších misích do vesmíru jako ExoMars 2020, Solar Orbiter nebo na misi JUICE k měsícům Jupiteru. Na tato místa poletí nápady českých vědců či přístroje českých firem, a to už něco znamená.

bitcoin_skoleni

Kosmický inkubátor ESA BIC Prague byl založen v květnu 2016 jako součást sítě podnikatelských inkubačních center Evropské kosmické agentury (ESA Business Incubation Center). Centra poskytují zázemí a podporu inovativním startupům, které pracují s kosmickými technologiemi. ESA BIC v České republice spravuje agentura CzechInvest. www.esa-bic.cz

  • Našli jste v článku chybu?