EUROGLOSA Irští potravinoví inspektoři objevili v polovině ledna v mražených hamburgerech místo hovězího koňské maso. Od té chvíle se případ s nepřiznanou koninou v potravinách rozrostl do nečekaných rozměrů a propletenec jatek, výrobců a prodejců zasáhl minimálně šestnáct členských států.
Skandál poukázal na to, co výměnou za nízkou cenu výrobků stále často ignorujeme: odkud se jídlo dostává na náš stůl. Problém je v nepřehledném potravinovém řetězci, během něhož se do produktu dostanou kousky z nejrůznějších koutů Evropy. I proto trvalo několik týdnů, než se podařilo odkrýt, jak „hovězí“ doputovalo na pulty prodejců v Británii, Švédsku či Německu.
BBC se pokusila zmapovat cestu masa pomocí interaktivní mapy. Ta znázorňuje cestu od francouzského výrobce potravin přes továrnu v Lucemburku, zpracovatele masa ve Španělsku, subdodavatele na Kypru, nizozemského obchodníka, rumunská jatka až po supermarkety v Británii. Tři lidé byli na Britských ostrovech zadrženi kvůli podezření z podvodu. Miliony masných výrobků byly staženy z obchodních regálů.
Jak vidno, navzdory mnoha regulím upravujících potravinářství v EU není systém neprůstřelný. A tak Evropská komise už zvažuje, že rozšíří pravidla určující místo původu z čerstvého masa i na zpracované masné výrobky. Sami úředníci ale přiznávají, že kontrola bude složitá. Navíc jakmile předloží novou reguli, budou obviněni z přílišné regulace, kdežto během skandálu čelili dotazům, proč neexistuje regulace více.
Skandál poukázal na rozdílné tradice ve stravování.
V Británii je pojídání koňského masa vnímáno s odporem. Naopak v řeznictvích ve Francii či Belgii na ně běžně narazíte. Dobrou zprávou pak kauza může být pro živnostníky. V rodinných řeznictvích mají lidé větší jistotu ohledně původu masa než v hypermarketech. Musejí si ovšem připlatit.l
O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel