Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím sté jubileum okamžiku, kdy pod taktovkou prezidenta Masaryka vznikla Československá republika. Přečtěte si, jak první republika ovlivnila vývoj mincovnictví, a prohlédněte si tradiční svatováclavský dukát…
Vždyť právě zde se ve středověku zrodily stříbrné mince a postupně se rozšířily do celého světa! A také daly název nejznámější světové měně současnosti: dolaru. Původ tohoto jména můžete hledat v někdejším Jáchymovském tolaru. Nejen ti, kteří si z numismatiky udělali svůj koníček, jistě slyšeli o Kutné hoře, která dlouhá léta patřila díky těžbě stříbra a ražbě mincí k nejbohatším českým městům. Pokud vás zajímá tato dávná historie a chcete se dozvědět něco o středověkém způsobu těžby, zpracování rudy a ražbě mincí, právě v Kutné hoře se nachází České muzeum stříbra, kde vám rádi zodpoví všechny otázky. My se ale nyní podíváme do poměrně nedávné minulosti, přesněji o sto let zpět…
Mincovnictví má v našich zemích dlouhou historii
Jak prezident Masaryk změnil přístup k ražbě mincí
Náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebyl jen tak ledajakým státníkem. Pro své názory se stal doslova miláčkem národa a dnes si již můžeme jen přát, aby si z jeho přístupu naši politici vzali příklad. Držel se za všech okolností svých ideálů, dle nichž mají veškerá rozhodnutí politika podléhat v prvé řadě etickým standardům. Snad právě proto zrušil mimo jiné tradici, podle níž každá česká mince musela nést portrét panovníka. Poskytl tak prostor mnoha významným českým umělcům, jako je Alfonz Mucha nebo Max Švabinský, aby vytvořili pro naše mince nádherné návrhy. Společně s prvním ministrem financí Aloisem Rašínem stál také za vznikem zcela jedinečné řady mincí: svatováclavských dukátů.
Zlatá mince s národními motivy pro významné osobnosti
Zlaté svatováclavské dukáty s vyobrazením českého lva a sv. Václava byly vlastně takovou odměnou pro ty, kteří se významným způsobem zasadili o vznik československého státu. Proto jich také bylo vydáno pouhých 1000 a podaří-li se vám získat některý z nich, budete mít ve svém držení kousek, který svou hodnotou s přehledem předčí zbytek vaší sbírky. Každá má za sebou bohatou historii, jejich majitelé je skrývali za okupace a zacházeli s nimi jako s rodinným pokladem. Mince jsou číslovány, s čímž se pojí i jejich významnost: čím nižší číslo, tím větší cennost. Dukát s číslem 1 obdržel sám Masaryk a odkázal ho pražskému Národní muzeu, kde si ji dnes můžete prohlédnout.
Unikátní reliéfní technika ražby
Úzké spojení s historií Československé republiky není to jediné, co ze svatováclavských dukátů dělá takový unikát. Zajímavá je především jejich technika ražby s tzv. reliéfním číslováním. Obvykle se totiž mince číslují ručně na hranu, zatímco při této metodě je číslo přímo součástí reliéfní plochy, což dodává punc originality a současně slouží jako bezpečnostní prvek. Tato ekonomicky náročná technika ražby vyžaduje, aby bylo pro každou jednotlivou minci vyrobeno speciální razidlo, které se použije právě jen jednou. Proto je její použití spíše výjimkou a v naší zemi jsou svatováclavské dukáty v posledních sto letech jediným počinem svého druhu.
Pražská mincovna obnovila tradici
Patron České země, kníže Václav, byl na mincích, medailích i pečetidlech českých zemí vyobrazován již od 11. století, ať už v podobě portrétu, nebo jezdce na koni. V roce 2013 začala Pražská mincovna vydávat svatováclavské dukáty dle někdejší tradice, zachovává tedy i pracné řemeslné postupy. Získat tuto novou podobu slavné mince také není snadné, jelikož vyšla v nákladu pouhých 100 ks, ale rozhodně se to vyplatí. Společně s unikátní mincí totiž dostanete v luxusním balení i razidlo, jež bylo na její výrobu použito. Obdivovat můžete skvěle vyvedený, detailní portrét Sv. Václava, který vytvořil akademický sochař Vladimír Oppl. Jeho návrh byl původně určen pro minci 1 Kč, ale osud tomu chtěl, že jeho práce nyní zdobí vysokokarátové zlato. Zaujali jsme vás natolik, že byste se o historii českých mincí chtěli dozvědět více? Není nic snazšího než zavítat na stránky zlate-mince.cz.