Menu Zavřít

Jak si vybrat úspornou LED žárovku

14. 3. 2011
Autor: profit

LED lampy v současnosti nahrazují konvenční žárovky i kompaktní zářivky (CFL) jak v domácnostech, tak i v komerční sféře. Klíčem k jejich správné volbě, je porozumění jejich technických vlastností.

Foto: Verbatim

Ceny LED svítidel, které jsou ještě úspornější než kompaktní zářivky, v poslední době padají. Může za to technologický pokrok i efektivnější výrobní procesy a úspory z velkoobjemové produkce. Cena určitého produktu od seriózních výrobců se nebude lišit o více než 20 procent.

Někdy však bývá obtížné vyznat se v údajích, které popisují vlastnosti LED žárovky. Pro spotřebitele je důležitý zejména její výkon a jeho ekvivalent přepočtený na výkon klasické žárovky.

Údaje o LED lampách lze dohledat na jejich balení nebo v přiložené dokumentaci. Některé informace jsou založené na prokazatelných faktech, jiné jsou naopak pouhým marketingovým tvrzením, které nemusí mít technické opodstatnění.

Typická specifikace lampy zahrnuje jmenovitý výkon, jeho ekvivalent ke klasickým žárovkám, úsporu energie oproti klasickým žárovkám, provozní napětí a frekvenci, barvu světla, index podání barev, světelný tok, provozní životnost a typ zástrčky, do které přísluší. Údaje by měly vypovídat i o tom, zda je lampa stmívatelná, a v případě směrových lamp uvádět rovněž svítivost a vyzařovací úhel.

Classic A E27 10W teplá bílá

Vlastnosti produktu•LED lampa jako náhrada za standardní 40W žárovku •Stmívatelná •Úspora energie až 75 %
Příkon 10 W
Napětí220-240 V
Provozní frekvence50-60 Hz
Barva světlaTeplá bílá - 3000K
Index podání barev (CRI)>80
Světelný tok480 lm
Světelná účinnost48
Životnost35 000 hodin = 16 let*

*při 6 hodinách používání denně

Jmenovitý výkon je množství elektrické energie spotřebované při provozu lampy na plný výkon, tj. bez tlumičů světla. Evropský standard č. 244 definuje ekvivalent výkonu LED lamp vzhledem ke klasickým žárovkám. Lídři na trhu budou mít tendenci uvádět více realistická a konzervativní čísla.

Spotřeba energie klasických žárovek je typicky 3,5-5x vyšší než u LED lamp. To je reálný údaj, který odpovídá vnímání spotřebitelů. Někteří z agresivních nováčků na trhu však uvádějí poměr 10:1 i více. Na taková tvrzení je třeba hledět skepticky, pokud nechceme být výrobkem zklamaní.

Nejlepší dnešní LED lampy nabízejí oproti klasickým žárovkám až 75% úsporu energie. Přesné číslo závisí na provozních podmínkách, jako je teplota okolního prostředí či zda je používán tlumič světla. Pokud není lampa využívána na plný výkon, efektivita řídícího obvodu je pochopitelně nižší.

Barva světla definuje barevnou teplotu světla emitovaného lampou a vyjadřuje se na Kelvinově stupnici. LED lampy se zpravidla třídí podle toho, zda vyzařují „teplou bílou“ nebo „studenou bílou“ barvu světla. Poněkud matoucí je skutečnost, že vysoké teploty barev (okolo 5 000 °K a více) jsou klasifikované jako studené barvy, protože vytvářejí modrobílý odstín, zatímco nízké teploty barev (od 2 700 °K do 3 000 °K) jsou označovány jako teplé barvy, neboť produkují žlutočervené světlo. Jasné sluneční světlo (např. v poledne) odpovídá barevné teplotě okolo 5 500 °K.

Velmi důležitou charakteristikou, kterou je nutné brát v potaz při výběru LED lampy, je její index podání barev (CRI). Ten popisuje, jak přesně světlo z lampy reprodukuje barvy různých objektů ve srovnání s ideálním nebo přírodním zdrojem světla. V praxi se má za to, že wolframové halogenové žárovky mají CRI ve výši 100. LED lampy založené na modrých čipech s fosfory v dnešní době dosahují CRI přibližně 80. Jakákoli nižší hodnota už znamená, že zdroj světla podává zkreslený obraz o barvách okolního prostředí. Během následujícího roku až dvou by měly být k dostání LED lampy s CRI až 98. Výkon barevného podání u těchto lamp bude prakticky nerozpoznatelný od přírodního.

Důležitý je i údaj o provozní životnosti. Na rozdíl od konvečních žárovek, které selžou náhle a zcela, potenciální chybové stavy u LED lamp mohou sice způsobit poklesy výkonu, ale málokdy dojde k jeho úplnému výpadku. Z toho důvodu je provozní životnost LED lamp někdy uváděna jako čas, který uplyne než světelný výkon klesne pod určitou úroveň, což obvykle bývá 70 nebo 50 procent původního výkonu. V dokumentaci se tento parametr označuje jako L70 nebo L50.

FIN25

Životnost samotného LED čipu závisí na provozní teplotě, která je přímo úměrná napětí, jenž aktuálně prochází diodou.. Termální účinnost je proto životně důležitým faktorem v návrhu krytů LED lamp. Teplo musí být efektivně rozptýleno pryč od řídícího obvodu i celé LED lampy. To je jedním z důvodů, proč lampy různých typů mohou mít různě dlouhou očekávanou životnost, a to i tehdy, když obsahují naprosto stejný LED čip a řídící technologii. Čím větší lampa, tím snazší je udržet teplotu v přijatelné normě, protože teplo lze rozptýlit na vetší ploše.

Zajímáte-li se více o problematiku LED osvětlení, doporučujeme si přečíst i článek Kam nás vede LED osvětlení.

  • Našli jste v článku chybu?