Menu Zavřít

Jak splácí své úvěry klienti stavebních spořitelen?

15. 1. 2010
Autor: profit

Důsledkem ekonomického útlumu a rostoucí nezaměstnanosti je rostoucí podíl nesplácených úvěrů. O dlužnících nesplácejících své hypotéky se píše dost často, jaká je však situace v případě klinetů stavebních spořitelen?

Autor: Martin Siebert

V souvislosti s nárůstem nezaměstnanosti pozvolna roste také podíl nesplácených úvěrů. V souhrnu nyní činí podíl nesplácených úvěrů přibližně 5 % z celkového objemu poskytnutých úvěrů. Situace v případě úvěrů na bydlení je podle předpokladů výrazně lepší - přece jen jde lidem o střechu nad hlavou. Ale i v této kategorii statistiky zachycují v posledních měsících zhoršující se trend a předstihové ukazatele zatím nevěští brzké zlepšení, spíše naopak.

Většina bankéřů a ekonomických expertů očekává, že ekonomická krize v plné míře dopadne na obyvatelstvo ČR teprve v letošním roce, kdy bude kulminovat hladina nezaměstnanosti, a tedy i potíže lidí se splácením svých závazků. Podle některých odhadů by se situace měla otáčet k lepšímu v polovině roku. Pesimističtější odhady hovoří spíše až o roku 2011.

Nejdřív splátka úvěru, pak všechno ostatní V případě úvěrů na bydlení, jak již bylo uvedeno výše, je podíl nesplácených úvěrů znatelně nižší než u spotřebitelských úvěrů apod. Je to logické, úvěr na bydlení bývá zpravidla zajištěn samotnou nemovitostí a v případě nesplácení úvěrů dlužníkovi reálně hrozí, že se ocitne na ulici. Proto zaplacení měsíční splátky úvěru je ve většině domácností prioritou a až pak teprve lidé řeší zbývající úhrady. Podle statistik Bankovního registru klientských informací (BRKI), jenž pravidelně monitoruje platební neschopnost klientů bank a stavebních spořitelen, činil objem pohledávek se třemi nebo více splátkami po splatnosti 0,296% z celkové sumy poskytnutých a dosud nesplacených hypotečních úvěrů. Přitom ještě před rokem činil tento podíl něco málo přes dvě desetiny procenta. Graf 1: Objem pohledávek se 3 nebo více splátkami po splatnosti (hypotéky)

Zdroj: BRKI

Klienti stavebních spořitelen splácí lépe

Stavební spořitelny sice potvrzují nepatrně se zhoršující platební morálku svých klientů, ale situaci mají bez větších problémů pod kontrolou. Podíl klasifikovaných úvěrů se zatím pohybuje na necelých dvou procentech celkového objemu poskytnutých úvěrů, jak vyplývá z odpovědí na následující otázky.

1. Jak velký podíl dlouhodobě nesplácených úvěrů eviduje vaše stavební spořitelna? Jak se tento podíl v posledních měsících vyvíjí?

2. Museli jste již přistoupit k nucenému prodeji zastavené nemovitosti?

Wüstenrot stavební spořitelna

1. V roce 2009 byl podíl klasifikovaných úvěrů stabilní a v jednotlivých měsících se pohyboval v rozmezí 1,7 - 1,8 % salda objemu poskytnutých úvěrů.

2. „K nucenému prodeji zastavené nemovitosti jsme přímo jako stavební spořitelna přistoupit nemuseli,“ říká Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot stavební spořitelny.

Stavební spořitelna České spořitelny

1. Podíl dlouhodobě nesplácených úvěrů, tj. 90 dnů po splatnosti, se zvyšuje. V roce 2009 od ledna do prosince vzrostl o 0, 66 %.

2. Situace, kdy SSČS byla nucena z důvodů nesplácení úvěrů klienty přistoupit k nucenému prodeji zastavené nemovitosti, počítáme v jednotkách případů. Kromě toho SSČS přihlašuje pohledávky za svými klienty, kteří jsou předlužení a jejich nemovitost prodává jiný věřitel v rámci exekučního řízení. Ani tady sy dlouhodobě nezaznamenáváme změny.

Českomoravská stavební spořitelna

„Podíl klasifikovaných úvěrů je v případě ČMSS podstatně nižší, než kolik činí průměr trhu. K žádným mimořádným opatřením ČMSS nepřistoupila,“ uvedl v odpovědi Rostislav Trávníček, tiskový mluvčí ČMSS.

Raiffeisen stavební spořitelna

MM25_AI

1. Podíl dlouhodobě nesplácených úvěrů měřeno optikou 90 dnů po splatnosti podle objemu je v rámci RSTS z dat ke konci roku na úrovni 1,8 %. Pro srovnání, tento indikátor se u hypotečních bank z dat k 3Q/09 pohyboval na úrovni 2,25 %. Tento ukazatel v RSTS v průběhu roku 2008 stagnoval cca kolem hodnoty 1,45 % a od počátku roku 2009 začal růst a postupně vystoupal na hodnotu 1,8 % Trend tohoto ukazatele víceméně koresponduje s vývojem nezaměstnanosti v ČR.

Více na Hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?