Menu Zavřít

Jak to chodí v kosmu

27. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Stopařův průvodce po Galaxii ve filmové verzi

Stopařův průvodce po Galaxii z pera Douglase Adamse je pro miliony lidí ikonou inteligentní sci-fi. Na fenomenální úspěch původního rozhlasového seriálu pro BBC navázala pětice knih, televizní seriál, divadelní adaptace i počítačová hra. Poslední reinkarnací díla z konce sedmdesátých let je stejnojmenný film, který zakrátko dorazí do českých kin.

A je to událost, jako každý pokus převést kultovní dílo do nového formátu. Ostří skepse některých milovníků příběhu by měl otupit fakt, že na scénáři se z části podílel i autor předlohy Douglas Adams, v době psaní scénáře jej však zradilo srdce a zemřel.

O čem „průvodce“ vypráví? Arthur Dent (Martin Freeman), pozemšťan a nejobyčejnější Brit, se jednoho dne probudí a zjistí, že se dělníci s těžkou technikou chystají zbourat jeho dům kvůli stavbě dálnice. O vyvlastnění přeci věděl dlouho, vyhláška totiž visí na úřadě již několik měsíců (odkud to jen znáte?). Ještě netuší, že jeho nejlepší přítel je mimozemšťan, že Země bude zanedlouho zničena – kvůli stavbě hyperprostorového obchvatu - a že vesmír je plný zkostnatělé byrokracie, nepravděpodobnosti a neuvěřitelně roztomilých dveří.

Arthurův kamarád Ford Prefect (Mos Def), sbírající poznatky o modré planetě do Stopařova průvodce po Galaxii, zachytil varovné signály Vogonských destrukčních lodí a spolu s Arthurem si stopne prolétající vesmírnou loď. Začíná cesta, na níž Arthur potká svou vytouženou lásku, již mu vyfoukl doslova schizofrenní prezident Galaxie Zaphod Beeblebrox, maniodepresivního robota Marvina a další překvapení. Průvodcem je samozřejmě vesmírný bestseller, který převálcoval i knihu „Co je vlastně zač ten Bůh?“.

Knižní předloze se těžko něco vytýká, i po desítkách let mluví zřetelným a dostatečně proříznutým jazykem. Filmová podoba sice nepřesvědčí, že poezie Vogonů je třetí nejhorší věcí v Galaxii, ale režisér Garth Jenning na druhou stranu natočil čistý snímek bez zbytečných „přitažených opulentních show plných speciálních efektů“, jak prohlásil tvůrce jinak podepsaný pod řadou videoklipů pro světoznámé kapely.

MM25_AI

Fajnšmekři zase možná ocení, že oproti předloze Adams ještě před smrtí speciálně pro film vymyslel například postavu Humana Kavuly, charismatického vůdce náboženské sekty uctívačů Velkého bílého kapesníku, který, jak sekta věří, odkýchl celý vesmír - ztvárnil ho John Malkovich, asi nejhvězdnější herec v obsazení.

  • Našli jste v článku chybu?