Sazka na nezávislostSazka odchází od České televize prý proto, aby jí umožnila připravovat nezávislé zpravodajství. Alespoň to říká ředitel Hušák, jemuž se nelíbily jakési reportáže o hospodaření jeho firmy. Podtext této informace je více než zřetelný: od komerční stanice, k níž hodlá Sazka přejít, žádnou nezávislost neočekává.
Sazka na nezávislost
Sazka odchází od České televize prý proto, aby jí umožnila připravovat nezávislé zpravodajství. Alespoň to říká ředitel Hušák, jemuž se nelíbily jakési reportáže o hospodaření jeho firmy. Podtext této informace je více než zřetelný: od komerční stanice, k níž hodlá Sazka přejít, žádnou nezávislost neočekává. Ředitel České televize sice bude muset oželet nějakých sto milionů ročně, přesto by ale měl zaslat Hušákovi děkovný dopis. Lepší definici potřebnosti veřejnoprávního média, o níž mnozí pochybují, mohl sotva získat.
Proč říci komunistům ne
Máme radost, že komunisté opět neuspěli s návrhem zrušit lustrační zákony. Jestli něco může zajistit, aby se integrovali do dnešní společnosti, pak právě nutnost nominovat do státních funkcí lidi, kteří se příliš nezapletli s minulým režimem. Chápeme, že se to komunistům nelíbí. Ale už sám fakt, že se neustále snaží lustrační zákony zrušit, svědčí o jejich užitečnosti. Zřejmě nejdou vždy snadno obejít, zřejmě ještě nepatří do starého železa. Čas na jejich odvolání nastane, až to navrhne někdo s čistším štítem, než mají komunisté.
Tvrdíkova tvrdost
Na stupnici tvrdosti nám exministr Tvrdík za poslední měsíc pořádně změkl. Po dlouhém otálení nakonec oznámil jako datum odchodu z poslanecké lavice 26. Červenec. To váhání ale nakonec může mít pragmatický důvod. Tvrdíka nahradí Zděněk Jičínský, zarytý premiérův kritik a ultralevicový nepřítel reforem. K nim stojedničkový kabinet zoufale potřebuje loajalitu svých poslanců - a bývalý ministr se zavázal hlasovat pro, což u Jičínského vůbec není jisté. To je pro Špidlovu vládu, balancující na okraji propasti, daleko důležitější, než Tvrdíkova pověst.