Příběh českého uhlí nám nebezpečně připomíná příběh ruské ropy. Na začátku divoká privatizace, na konci policejní cela coby donucovací prostředek. V případě šéfů OKD to zřejmě zafungovalo. Na rozdíl od Rusa Chodorkovského se ani nemuseli vzdávat vedení své firmy, stačilo odstoupit ze soutěže o další.
Cesta do Ruska
Už v minulém čísle jsme na tomto místě vyjádřili obavu, aby vzhledem k načasování nešlo o politicky motivované zatčení. Zatímní vývoj nám bohužel spíše dává za pravdu. Opravdu nevidíme v téhle cause kladné hrdiny.
Stíhačky v podezření
Tak už podruhé vítězí v závodu o nové stíhačky švédské Grippeny. Výběr je však opět opředen podezřením. Tentokrát se netýká zvěstí o manipulaci ve prospěch stíhaček Jas-39. Podle všeho švédská nabídka opravdu byla nejvýhodnější. Naopak se otevírá možnost, že vláda zruší rozhodnutí své komise z politických důvodů, aby upřednostnila americké stroje. V každém případě tu nejde o kvalitu letadel - vyhovují všechna. Potíž je ve způsobu, jakým vlády vybírají. Jednou neprůhledným tendrem, podruhé úplně bez soutěže.
Vláda univerzity ničí
Vláda, která slibovala společnost vzdělání, se k vysokým školám chová macešsky. Kdyby chtěla dostát svému programu, musela by univerzitám hezkých pár miliard přisypat. Kdyby chtěla věc řešit bez ohledu na ideologii, umožnila by univerzitám vybírat školné. Na to první ale nemá dost peněz a na to druhé odvahu. Pravdou je, že o úspěchu v budoucnosti rozhodne vzdělání. To vůbec neznamená, že je musí platit stát. Musí ale vytvořit podmínky, aby měli lidé motivaci studovat a také v zemi zůstat. Dvěma slovy: snížit daně.