Menu Zavřít

Jak účinně spravovat peníze ve více měnách?

6. 1. 2016
Autor: profimedia.cz

Naše firma od loňského roku spolupracuje se zahraničními obchodními partnery, nedávno se však naše působnost rozrostla a kromě českých korun a eur nově pracujeme i s forinty a rubly. V současné době vlastníme běžný podnikatelský účet v korunách a devizový účet v eurech. Je nějaká možnost, jak mít veškeré měny pod jedním účtem, nebo musíme pro každou měnu zakládat samostatný devizový účet? ptá se Ondřej M. z Pardubic.

O odpověď jsme požádali generální ředitelku společnosti Citfin Martinu Arnold Rubín:

V případě, že pracujete s větším počtem měn, zvažte zřízení multiměnového účtu, který se hodí pro podnikatele a firmy všech velikostí. Pod jedním číslem účtu můžete mít až několik desítek měnových složek, včetně běžného korunového účtu.

V případě, že zahájíte obchod s měnou, která ještě není aktivní součástí účtu, můžete ji jednoduše přidat pouze prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví. Tento typ účtu také nabízí výhodnější konverzi mezi jednotlivými měnami a samotná směna probíhá téměř okamžitě na základě vašich potřeb a požadavků.

Díky směně prostředků za lepších podmínek a bez transakčních nákladů můžete s měnami libovolně pracovat a využít účet i jako efektivní způsob řízení likvidity v jednotlivých měnách. Díky rychlé konverzi funguje i jako ochrana proti riziku finančních ztrát v důsledku nepříznivého vývoje měnového kurzu.

Multiměnový účet je výhodný i z účetního a administrativního hlediska. Neplatíte zbytečné poplatky za vedení většího množství účtů a vzhledem k jedinému číslu účtu nedochází ke zmatkům při fakturaci a správa firemních financí probíhá efektivněji.

Veškeré platební operace provádíte v rámci jedné aplikace internetového bankovnictví, takže probíhají rychleji, i systém kontroly je jednodušší. Internetové bankovnictví je navíc možné propojit s účetním systémem a importovat do něj větší množství platebních příkazů připravených ke schválení a rozeslání.

V případě příchozích i odchozích zahraničních plateb systém sám automaticky rozezná měnu a přiřadí ji ke konkrétní měnové složce. Nedochází tak k převodu měn směnným kurzem a ke ztrátám v důsledku nechtěné měnové konverze. Stejně je tomu i v případě platby kartou v některé z cizích měn.

  • Našli jste v článku chybu?