Účetní podvody ve Spojených státech nekončí
Když společnost WorldCom 25. června oznámila, že odhalila účetní podvody v hodnotě 3,8 miliardy dolarů, každý jevil známky šoku a rozhořčení - nejmenším investorem počínaje a prezidentem Georgem W. Bushem konče. Jak k tomu mohlo dojít? Jak mohla zavedená společnost před investory z řad veřejnosti zatajit takové výdaje? BusinessWeek popisuje, co WorldCom provedl a jak.
Co přesně WorldCom udělal?
Během roku 2001 a v prvním čtvrtletí roku 2002 společnost zaúčtovala jako kapitálové výdaje 3,8 miliardy dolarů, které ve skutečnosti putovaly na běžné výdaje. Rozdíl spočívá v tom, že s kapitálovými výdaji se v účetnictví nakládá jinak než s ostatními. Kapitálové výdaje představují prostředky vynaložené na pořízení dlouhodobých aktiv, jako jsou kabely z optických vláken a telefonní ústředny, a tyto náklady jsou tudíž rozloženy na delší období. Kdyby kupříkladu WorldCom nakoupil ústředny za deset milionů dolarů s předpokládanou životností deset let, do účetnictví by se tento výdaj po dobu jedné dekády každoročně promítl jako milionový náklad. Kdyby firma naopak utratila deset milionů za pronájem kanceláří, musela by celou částku zúčtovat k období, kdy byla vynaložena. Společnost tvrdí, že výdaje, které byly zaúčtované jako kapitálové, zahrnují „náklady na spoje“, tedy peníze, které WorldCom platí ostatním telekomunikačním firmám za přístup do jejich sítí.
Jak se to odráží v ziscích?
Vydávání běžných nákladů za kapitálové zvyšuje čistý zisk, neboť výdaje, které mají být zaúčtovány v jednom kvartále, se rozloží do několika let. WorldCom za rok 2001 původně vykazoval čitý zisk ve výši 1,4 miliardy a za první čtvrtletí letošního roku 172 milionů dolarů. Nyní uvádí, že společnost byla po celou dobu ve ztrátě. „Tímto způsobem se dá vylepšit hospodářský výsledek,“ vysvětluje Rosemarie Kalinowská, analytička ratingové agentury Standard & Poor’s.
Jak to ovlivňuje cash flow?
Různí lidé termínem cash flow označují různé skutečnosti. Účetní machinace WorldComu měly vliv na výnosy z provozní činnosti, což je ve finančních výkazech ostře sledovaná položka. WorldCom původně oznámil, že provozní činnost firmě v roce 2001 zajistila 7,7 miliardy dolarů. Nyní přiznává, že to ve skutečnosti byly 4,6 miliardy. To však na celkový cash flow nepůsobí, protože nový výsledek snižuje úroveň investic včetně kapitálových. Tyto dvě změny se tedy vzájemně vyruší. Jeden ze způsobů měření finančních toků je však odráží, a tím je veličina zvaná EBITDA.
Co je EBITDA?
EBITDA představuje výnosy před zdaněním, úroky a odpisy. Investoři ji vnímají jako přesnější ukazatel firemní zdatnosti než cash flow z provozní činnosti. Právě na ní se účetní hry WorldComu podepsaly nejvýrazněji. Společnost původně za rok 2001 udávala EBITDA v hodnotě 10,5 miliardy dolarů, nyní ji přehodnotila na 6,3 miliardy. Za první čtvrtletí roku 2002 dosáhla podle původních údajů 2,1 miliardy USD, zatímco skutečná hodnota je 1,4 miliardy. Jinými slovy, WorldCom si stál podstatně hůře, než se domnívali investoři a banky. „V telekomunikačním sektoru se podniky hodnotí na základě EBITDA,“ tvrdí Robert Willens, účetní expert společnosti Lehman Brothers. „Kapitalizace výdajů má na tento ukazatel přímý dopad.“
Znamená to, že investoři už se na cash flow nemohou spoléhat?
Ne tak docela. Kapitalizace výdajů není tak běžná, protože se dá velice snadno zjistit. I když se v účetnictví vyskytují sporné oblasti, je dost jasné, které výdaje je třeba účtovat jako běžné a které jako kapitálové. „Tohle je každému, kdo si dá tu práci se nad tím zamyslet, poměrně zřejmé,“ konstatuje Willens. „To nejsou žádná offshorová partnerství, ani účelově založené společnosti, ale naprosto základní účetnictví.“
Co tedy dělali auditoři?
Dobrá otázka. Auditory WorldComu dodala společnost Arthur Andersen a ta tvrdí, že jejich práce byla v souladu s účetními standardy. Podvod ve WorldComu vyplul na povrch v dubnu, kdy se na post generálního ředitele dostal John W. Sidgmore. Ten nařídil interní revizi účetních knih. Kontrolu prováděl nový auditor, společnost KPMG, spolu se zaměstnanci WorldComu. Po jejím dokončení byly zveřejněny opravené výsledky a následoval vyhazov finančního ředitele Scotta D. Sullivana. Lze-li na fiasku najít něco pozitivního, pak je to skutečnost, že podvod tohoto typu je vcelku lehce odhalitelný - stačí mít účetní s otevřenýma očima.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Naďa Randová