Přemýšlíte o zrychlení firemních procesů, snížení nákladů a úspoře času? Už nemusíte. Řešení tu dávno je. Jmenuje se hyperkonvergence a zní sice složitě, ale ušetříte s ním všude a ulehčíte vašim nervům. Nasazení nové aplikace nebo spouštění webové služby pro zákazníky už nebude několika měsíční noční můrou.
Vše začíná u zákazníka. Jeho spokojenost považuje za prioritu svého podnikání většina společností. Důležité je ale začít nejprve u sebe. Proč byste měli zvolit hyperkonvergované řešení a co to vůbec je, objasňuje Zbyszek Lugsch ze společnosti Soitron.
Hyperkonvergence je slovo, s jehož výslovností má problém i ten nejzběhlejší IT odborník. Je stejně těžké tomuto řešení i porozumět?
Vůbec ne. Hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI) je architektura pro datová centra. Jednoduše se dá vysvětlit pomocí kostek Lega. Představte si, že vaše IT vybavení je obrovská věž z kostiček. Pokud budete chtít něco vyměnit ze spodní řady, musíte celou věž vzít, postavit ji na chvíli bokem, kostky vyměnit a pak znova nasadit. V lepším případě se vám to povede bez kolize. V horším se vám celá IT infrastruktura v podobě věže zhroutí a za žádnou cenu nepřijdete na to, kam jaká kostka původně patřila. S tím souvisí i častá ztráta dat. Místo neustálého stavění můžete zvolit HCI -malé množství kostiček, které do sebe přesně pasují, a rychle je měnit bez jakýkoliv ztrát.
Zní to jako perfektní stavebnice, která dává smysl, ať ji postavíme jakkoliv. Není v tom nějaký háček?
HCI má tři klíčové komponenty: výkon, datové úložiště a síťovou infrastrukturu. Rozdíl oproti klasické infrastruktuře data center je v tom, že HCI je plně virtualizovaná a plně softwarově definovaná.
Znamená to, že není závislá na fyzickém hardwaru a je otevřená libovolným změnám. Háček zkrátka není.
Takže lze přidávat další bloky bez omezení?
Je to jednou z vlastností HCI - velmi jednoduchá a přirozená schopnost rozšiřovat prostředí jak o výpočetní výkon, tak o storage, a to nezávisle. Znamená to, že si mohu danou část libovolně rozšířit o to, co zrovna potřebuji, nafouknout výkon nebo úložnou kapacitu systému.
Jak jsou na tom malé podniky, které se často do velkých změn v IT nepouštějí? Není pro ně vhodnější nějaké jiné řešení?
HCI je vhodné i pro malé společnosti s malým počtem zaměstnanců a poboček. Dnes již téměř každá firma funguje skrze cloud či jiné sdílené body, díky kterým můžou zaměstnanci pracovat z domova nebo si otevřít v telefonu dokument. Pokud je třeba v rámci IT vybavení něco přidat, s HCI to trvá pouhých pár hodin, a navíc bez výpadku. Klient může jednoduše IT rozšiřovat a spravovat.
Jako zaměstnavatel pak nepotřebujete celou armádu lidí a specialisty na každý jednotlivý úsek.
Neohrozí takové řešení existenci pracovních pozic v IT sektoru?
Toho se ajťáci vůbec nemusejí obávat.
Naopak je to pro ně výhoda, stejně tak pro zaměstnavatele, protože jim HCI ušetří čas, a tak se mohou zaměřit na úkoly, které vyžadují více jejich pozornosti.
Jaké konkrétní řešení můžete nabídnout?
V Soitronu jsme zvolili řešení HyperFlex od společnosti Cisco, která je v sítích a síťové bezpečnosti světovou jedničkou. Z našeho úhlu pohledu poskytuje nejucelenější prostředí ve všech třech částech HCI.
Nejste ale jediní, kdo Cisco HyperFlex poskytuje. Proč by se měl zákazník obrátit zrovna na Soitron?
V Soitronu ovládáme kromě kompletního řešení HCI i čtvrtou část — bezpečnost.
Díky bezpečnostnímu týmu dokážeme navrhnout hybridní scénář a vše ukázat v praxi. V laboratoři pak můžeme navrhnout tzv. proof-of-concept a reálně vyzkoušet různé scénáře včetně krizových situací.
Na koho se může zákazník obrátit, pokud by měl o hyperkonvergované řešení zájem?
Jedná se o jednu z hlavních strategií naší společnosti a každý z našich obchodníků má o platformě Cisco HyperFlex znalosti. Již tento podzim připravujeme snídaně s odborným programem, kde zákazníkům technologii představíme. V případě zájmu nám můžete napsat na e-mail hx@soitron.com. •
O autorovi| herz@mf.cz