Menu Zavřít

Jak váží spravedlnost

2. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Tendr na registr úpadců zpochybňují jeho účastníci

Ministerstvo spravedlnosti plánuje posunout účinnost insolvenčního zákona z 1. července na počátek roku 2008. Jedním z důvodů je, že dosud neexistuje elektronický rejstřík úpadců. Tendr na jeho dodavatele vyhlásilo ministerstvo spravedlnosti teprve koncem loňského roku, zájemci měli podat přihlášky do 19. prosince. „Ve stanovené lhůtě do 15. ledna bylo zadavateli doručeno celkem šest nabídek,“ sdělila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Soutěž nakonec vyhrála společnost ICZ s cenou 47 milionů korun. Tato nabídka je však o zhruba 40 procent nižší než ceny ostatních účastníků (viz tabulku). Týdeník EURO má informace, že minimálně tři z nich, konkrétně společnosti TietoEnator, NESS Czech a BDO IT v konsorciu s firmou Soluziona, proto podali na resort spravedlnosti námitku proti jeho rozhodnutí. Cenu nabízenou společností ICZ považují za nepřiměřeně nízkou. Ředitel divize veřejná správa společnosti ICZ Jaroslav Mráz však namítá, že jejich nabídka nevyhrála jen díky nejnižší ceně, ale uspěla i v ostatních kritériích, která posuzovala komplexnost řešení a servisní služby. „Cenu jsme stanovili na základě toho, jak moc bude pro nás zakázka pracná. Další naší výhodou je, že nebudeme potřebovat externí služby, což by jinak nabídku zbytečně prodražovalo,“ zdůraznil Mráz. Tendru se zúčastnily ještě firmy Telefónica O2 a Hewlett–Packard.

Nerealistická cena.

„Nabídky ostatních společností se pohybují v rozmezí deseti procent. Cena, kterou navrhla ICZ, je v porovnání s nimi okatě nízká,“ uvedl představitel jednoho z účastníků soutěže. TietoEnator, NESS Czech a BDO IT/Soluziona námitky podaly koncem ledna. Resort spravedlnosti má nyní deset dní na to, aby se k nim vyjádřil. Když jim nevyhoví, mohou se stěžovatelé odvolat k antimonopolnímu úřadu. Právě nápadně nízká cena měla být impulzem pro další vyšetřování zadavatele, jak se uvádí v podaných námitkách, které má týdeník EURO k dispozici. Paragraf 77 zákona o veřejných zakázkách totiž říká, že „jestliže nabídka obsahuje mimořádně nízkou nabídkovou cenu, musí si hodnotící komise vyžádat od uchazeče písemné zdůvodnění“. Vítězná cena není podle slov stěžovatelů realistická a ani neodpovídá předpokládané hodnotě zakázky 63 milionů korun bez DPH (ostatní ceny jsou v dokumentech i článku uváděny včetně DPH – pozn. redakce) uvedené v zadávací dokumentaci tohoto tendru. Naproti tomu předseda hodnotící komise Jaroslav Dolanský, který již není z rodinných důvodů zaměstnancem ministerstva spravedlnosti, soudí, že cena nabídnutá společností ICZ odpovídá představám a zadání resortu. Celkově vláda na projekt schválila finanční krytí 146 milionů korun na softwarové i hardwarové vybavení. „Cílem ministerstva je samozřejmě ušetřit, to jest zvolit v rámci výběrového řízení nejen co nejkvalitnější, ale také cenově výhodnou nabídku,“ doplnila Kuncová.

Stoprocentní ICZ.

Komise nabídky hodnotila podle jejich ekonomické výhodnosti a pomocí dílčích kritérií. Nabídkové ceně přisoudila váhu 40 procent, komplexnosti a návrhu provedení celkového řešení 35 procent a parametrům nabízených servisních služeb 25 procent. ICZ získala ve všech kategoriích plný počet bodů.
Kromě neadekvátní ceny si neúspěšní uchazeči stěžují na netransparentní hodnocení druhého parametru. Komise se prý totiž, alespoň ve svém Oznámení o výběru nejvhodnější zakázky, vůbec nezabývala jednotlivými subkritérii a hodnotila tuto kategorii jen jako celek. Naopak ve třetím parametru nabízených servisních služeb údajně komise zase posuzuje nabídky podle dílčího, v zadávací dokumentaci nevymezeného kritéria.

Všechno zlé je pro něco dobré.

Nový zákon o úpadku, z nějž nutnost zřídit elektronický insolvenční registr vyplývá, podepsal prezident Václav Klaus již 14. dubna loňského roku. Na zpoždění tendru se dílem odrazily volby a osmiměsíční bezvládí a dílem nedostatek peněz v resortní pokladně. Proto chce ministerstvo spravedlnosti posunout účinnost insolvenčního zákona na leden 2008. I tak prý bude co dělat, aby se registr úpadců stihl připravit, odzkoušet a aby se s ním naučili soudní úředníci pracovat. Do zkušebního provozu by měl být uveden 1. listopadu.
Chvíli se sice podle zdrojů týdeníku EURO zvažovalo, že by zákon mohl platit i bez insolvenčního rejstříku, ale nakonec zvítězil argument, že by celá hodnota reformy klesla. Registr úpadců má být totiž převratným informačním médiem, které povede celý insolvenční spis, jeho prostřednictvím se budou doručovat například rozhodnutí soudu a které bude zčásti zcela otevřené veřejnosti. Připravit architekturu programu bylo obtížné, toho se však podle poznatků člena přípravného výboru ministerstvo spravedlnosti zhostilo skutečně profesionálně, včetně scénáře, jak bude registr uváděn do provozu. Odborná veřejnost, tedy soudci, právníci i konkurzní správci posun účinnosti zákona vítají. „Myslím, že delší časový prostor by se mohl využít k přípravě dílčí novely zákona, jež by odstranila některé sporné pasáže,“ uvedl například Tomáš Richter, který se insolvenčním právem zabývá na Institutu ekonomických studií FSV UK. Nečekaným posunem budou zklamáni asi jen velcí věřitelé, kteří v některých případech odkládali podání návrhu na konkurz na své dlužníky na dobu, až bude platit nová a modernější norma.

MM25_AI

Členové hodnotící komise Jaroslav Dolanský, náhradník Jaroslav Martaus
Petr Forejt, náhradník Jiří Kohoutek
Ondřej Sekvard, náhradnice Šárka Horníková
Martin Mottl, náhradnice Lenka Machů
Miroslav Vaníček, náhradnice Jana Bayerová

Pozn.: všichni uvedení jsou zaměstnanci ministerstva spravedlnosti
Pramen: Ministerstvo spravedlnosti ČR

  • Našli jste v článku chybu?