Jsem vizionář a udržovač v jednom, říká šéf firmy Check Point
Všichni, kdo používáme počítač, si asi pamatujeme na hysterii, která vznikla po celém světě letos koncem ledna kvůli viru-červu zvanému MS SQL „Podařilo se nám zastavit tohoto nového červa velice záhy a - což je naprosto unikátní - aniž by oprava u uživatele vyžadovala zablokování komunikace na jeho MS SQL serveru,“ chlubí se pětačtyřicetiletý ředitel společnosti Check Point Jan Wieland. Východoevropskou část firmy řídí od roku 2002. Check Point považuje za utajený briliant ve svém oboru a v IT byznysu se mu říká „Microsoft bezpečnosti“. S Microsoftem se nabízí i další srovnání: jde sice o nadnárodní firmu, ale ovládá ji izraelský Bill Gates, pětatřicetiletý Gil Shwed. Produkty používají téměř všechny velké firmy ve Spojených státech a v Evropě, tedy i v Česku.
Malí i velcí.
Bezpečnostní řešení, která nabízí Check Point, používají téměř všechny velké společnosti, banky, průmyslové koncerny a v poslední době i státní instituce. „Byli jsme od počátku přesvědčeni, že Check Point je pro nás tou správnou volbou. Umožňuje prakticky nekonečnou rozšiřitelnost, investovali jsme do technologie, která s námi drží krok,“ říká David Pikálek, manažer bezpečnosti eBanky. „Problém je však v tom, že kromě eBanky nemáme od žádného z našich mnoha klientů povolení podobné informace zveřejňovat. V oblasti bezpečnosti jde o velice citlivou věc, opravdu málokdo má odvahu říci, jak má zabezpečenou svou síť,“ vysvětluje Wieland.
Stejně jako Microsoft, SAP a podobné společnosti, začíná i Check Point, který byl dříve znám pouze jako dodavatel velkých podniků a nabízel takzvané enterprise řešení, dodávat technologii také pro menší firmy. „Používají nás ale i velká datová centra a operátoři s velkým počtem virtuálních systémů či mobilní operátoři pro ochranu GPRS komunikace a mobilních sítí dvouapůlté a třetí generace,“ říká Wieland. Díky svému původu se Check Point angažuje také v Česko-izraelské smíšené obchodní komoře (ČIOK) vedené generálním ředitelem Unipetrolu Pavlem Švarcem, a to především díky Yoramu Naorovi, zástupci ČIOK v Izraeli. Novým společným příspěvkem pro zlepšování zabezpečení internetu bude také spolupráce s firmou Pragmatic/PVT.
Novell, Lotus, Sun Microsystems.
Když v první polovině osmdesátých let dokončil na ČVUT v Praze diplomovou práci na téma přečerpávací elektrárny, ještě netušil, že se za pár let stane jedním z nejvýznamnějších IT manažerů nejen v České republice, ale i ve střední a východní Evropě. Měl ale štěstí, že díky své manželce, která pochází z Kolína nad Rýnem, se už v roce 1985 dostal na Západ a začal pracovat v amerických technologických společnostech. Významný post (marketingový manažer pro východní Evropu) získal v roce 1992 v americké firmě Novell v Düsseldorfu. O rok později přestoupil do společnosti Lotus, kde na pozici business development manager (také pro východní Evropu) působil až do roku 1996. Nakonec – v roce 1997 – ho získala společnost Sun Microsystems. „Firma Novell se v roce 1992 začala zajímat o střední a východní Evropu, hodně jsem cestoval po Rusku, Rumunsku a podobně,“ říká Wieland, který už i díky svému původu měl vždy ambici získat v tomto regionu manažerský post. O několik let později se jeho sen stal skutečností: byl jmenován šéfem společnosti Sun Microsystems v České republice, od roku 1999 zastával post sales operation manager pro Střední Evropu. „Většinu manažerů lze dělit do dvou velkých skupin. Jsou buď vizionáři/rozjížděči, nebo realizátoři/udržovači,“ říká Wieland, který sebe řadí někam mezi.
Ochrana i rychlost.
Před několika lety se významně podílel na koupi významné české internetové firmy NetBeans od podnikatele Romana Staňka. „Od začátku jsem věřil, že Roman bude úspěšný. Záhy jsem mu tedy poskytl potřebný hardware pro vývoj jeho softwaru, nových „javovských“ aplikací. Na druhé straně: symbolické ukončení pomoci při akvizici jsem absolvoval formou podepisování pracovních smluv do Sun Microsystems pro oněch zhruba třicet lidí z firmy NetBeans,“ vzpomíná na tuto mediálně zajímavou akvizici Wieland.
Nicméně v roce 2001 cítil, že opět potřebuje změnu. Řízení společnosti Sun Microsystems od něj převzal Jiří Krátký (současný šéf) a Wieland loni na jaře přešel do čela pobočky Check Pointu pro region východní Evropy.
Check Point Software Technologies vyrábí od roku 1994 software, díky kterému jsou počítačové sítě chráněny, navzájem propojovány. Tak se rovněž zvyšuje rychlost nebo jinak řečeno průchodnost těchto sítí. Našimi vlajkovými produkty jsou FireWall-1 a VPN-1. V obou těchto případech jsme byli tvůrci těchto technologií, přičemž obě se staly časem standardy (firewall, VPN-virtuální privátní síť). Náš celosvětový podíl na trhu firewallů a VPN je v současnosti 65 procent,“ chlubí se Wieland. V roce 1993 firma zaregistrovala systém Stateful Inspection, který je dosud nepřekonanou technologií pro kontrolu dat procházejících firewally. „Letos v květnu jsme však představili technologii Application Intelligence. Díky ní je Check Point prvním a jediným, kdo dokáže chránit data zároveň nejen na síťové, ale i na aplikační úrovni. Check Point zároveň díky těmto schopnostem mění klasický firewall ve vícevrstvou bezpečnostní bránu. Soudíme, že jde o další zlomový moment, po představení firewallu se Stateful Inspection v roce 1993, který promění oblast zabezpečení internetu,“ vysvětluje Wieland.
Gil Bates.
Gil Shwed, založil společnost Check Point Software Technologies Limited v roce 1993 s vizí vytvořit bezpečné, silné a snadno ovladatelné řešení pro zabezpečení sítí. Svůj sen naplnil v roce 1994, kdy byl představen Check Point FireWall-1, který se stal ze dne na den prodejním hitem a současně standardem v oblasti bezpečnosti sítí. Check Point byl rovněž první, kdo přišel s virtuálními privátními sítěmi (VPN) a v současnosti je jedničkou na trhu. Doma v Izraeli získal Shwed přezdívku „Gil Bates“. Ve svých 35 letech je miliardářem, jeho jmění je nezávisle odhadováno na více než jednu miliardu dolarů. V Izraeli se stal žijící legendou. Byl několik let členem elitní zpravodajské jednotky izraelského Mossadu s kódovým označením 8-200, která se zabývala především kontrašpionáží v počítačových sítích. Krátce po odchodu z aktivní služby se seznámil s Mariusem Nachtem a spolu s kamarádem z vojenských časů Shlomem Kramerem založili Check Point.
„Od té doby vzniklo v Izraeli přes dva tisíce start-up společností. Úspěch Gila Shweda měl také velký vliv na izraelskou finanční scénu - zatímco v roce 1991 existoval jen jediný fond pro rizikový kapitál, dnes jich je ke sto padesáti. V devadesátých letech soutěžili američtí investoři o to, kdo investuje víc do izraelského softwarového průmyslu. Touto cestou přiteklo do země během několika let přes 200 milionů dolarů, což je na izraelské poměry obrovská částka,“ říká Wieland. I po příchodu dalších investorů však Shwed zůstal vývěsním štítem izraelského technologického průmyslu. Produkty Check Point využívá přes 90 procent společností Fortune 500.