Menu Zavřít

Jak zachráním Řecko aneb Tsipras píše pro Financial Times

14. 6. 2012
Autor: profimedia.cz

Muž, který má velkou šanci vzejít z nedělních voleb v Řecku jako nový premiér, napsal pro deník Financial Times článek o tom, jak chce svojí zemi zachránit před bankrotem a přivést k prosperitě. V textu, kde cituje amerického prezidenta Baracka Obamu a spisovatele Arthura Millera, svým krajanům Alexis Tsipras slibuje zvýšit příjmy z daní do státní pokladny, odmítnutí záchranného plánu EU a MMF a zároveň setrvání země v eurozóně.

„Nejprve bych rád smetl ze stolu určité pochybnosti: moje strana, Syriza, si přeje, aby Řecko v eurozóně zůstalo,“ píše Tsipras. Syriza je řecká zkrácenina názvu Koalice radikální levice.

Tsipras chce zrušit smlouvu s MMF a EU o půjčení 130 miliard eur, kterou Řecko podepsalo letos v březnu. Lídr levicové strany věří, že i když Atény smlouvu zruší, mezinárodní věřitelé nezastaví proud peněz do Řecka. Smlouvu podepsanou s mezinárodními věřiteli chce Tsipras nahradit tzv. „Plánem přestavby a růstu“.


Čtěte také:

Řekové se kvůli krizi opět stěhují do zahraničí nebo na venkov

Strach z voleb. Řekové vybírají peníze z bank a nakupují konzervy


Jeho součástí je zvýšení výnosů z daní do státní pokladny. Co se týče podílu příjmu z daní na HDP, patří Řecko k evropskému podprůměru. To chce Tsipras změnit větší efektivitou při výběru daní a také zrušením daňových výjimek. „Určité zájmové skupiny měly od minulých vlád myriády daňových výjimek. Také nízká daň z příjmu vysvětluje jádro problémů,“ napsal Tsipras. Výše daně by se měla odvíjet od příjmu obyvatele.

MM25_AI

Veřejné výdaje chce Tsipras „stabilizovat na 44 procentech HDP“, dále si přeje zvýšit zisk státu z přímého zdanění „na evropský průměr“. To podle sedmatřicetiletého lídra Syrizy znamená o 4 procenta HDP.

Na závěr svého příspěvku cituje Tsipras spisovatele Arthura Millera, který napsal, že konec jedné éry vždy charakterizuje zničení iluzí, které si pěstovala. Nyní prý v Řecku končí éra systému dvou silných stran.

  • Našli jste v článku chybu?