operní a koncertní pěvkyně
Dagmar Pecková (44) je v současné době řazena mezi stálice evropského pěveckého nebe. Narodila se 4. dubna 1961 v Chrudimi. Od šesti let studovala hru na klavír a od deseti zpěv v Lidové škole umění. Po pražské konzervatoři a dvou letech v operním studiu v Drážďanech byla v roce 1987 angažována jako sólistka Semperovy opery. O rok později se stala sólistkou Státní opery v Berlíně. Od počátku pěvecké kariéry pracuje pod vedením profesorky Antonie Denygrové.
Dnes je Dagmar Pecková hostem předních evropských operních scén. V roce 1998 úspěšně debutovala v londýnské Královské opeře Covent Garden v roli Cherubína. V roce 1999 vystoupila v Praze s postavou Carmen pod vedením Jiřího Bělohlávka a režiséra Josefa Bednárika.
Dagmar Pecková je držitelkou Ceny Thálie 1999 za mimořádný ženský jevištní výkon v opeře Carmen. Pro vydavatelství Supraphon připravuje nahrávky s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií. V listopadu například vystoupí v Praze na mezinárodním festivalu Struny podzimu.
Dagmar Pecková je vdaná a s oběma dětmi – Theodorem (8) a Dorotheou (4) – žije v Německu.
1. Nejzajímavější člověk, se kterým jsem se v poslední době seznámila. Potkávám při práci hodně lidí, i když teď je po prázdninách a já jsem se velmi snažila se s nikým nepotkávat. Nejsem přítelem jednoznačných nej. To se možná dá změřit u sportovců. Ale nejzajímavější… možná sousedka, protože přinesla zajímavý recept na koláč. Možná můj korepetitor, protože vidí zajímavě nastudování novinky, kterou připravujeme.
2. Nejlepší nápad, o kterém jsem se dozvěděla. Tady je to jako s lidma. Slyšela jsem spoustu zajímavých a dobrých nápadů a vnitřně nemám potřebu vyhodnocovat ten nej.
3. Největší pitomost, se kterou jsem se setkala. Každý den se člověk v normálním životě s nějakou pitomostí setká. Někdy udělá nějakou i sám. Opravdu ale nemám čas vyhodnocovat, která je větší a která menší. Prostě pitomost je pitomost a já se tím nezdržuju.
4. Nejdůležitější rozhodnutí, které jsem učinila. Rozhodla jsem se postavit Dorce k narozeninám zoo. Neuvěřitelně při tom relaxuju a ona z toho bude mít určitě radost. Naštěstí zatím není blázen do muziky, ale do zvířat.
5. Jak nejraději trávíte volný čas? Jak nejčastěji? S dětmi (ačkoliv to vyžaduje pevné nervy). Toto léto jsem měla luxusních šest neděl volna v kuse. Bylo to úžasný.
6. Který je váš oblíbený sport? Co považujete za největší sportovní úspěch? Ne že bych se ve sportu přetrhla, a hlavně to nikdy není na takové úrovni, aby se to sportem nazvat dalo. V poslední době ráda pěstuji nordic walking.
7. Do které země (města) se ráda vracíte? Mám už zase mluvit o Praze?
8. Která je vaše oblíbená restaurace? Ráda navštěvuji restaurace s italským jídelníčkem. Dříve jsem měla oblíbenou čínu.
9. Jakým pokrmům dáváte přednost, jaké preferujete nápoje? Lehčím jídlům bez tuku a zbytečných kalorií… Co mi také jiného zbývá. Vína v našem okolí jsou opravdu vynikající, občas sklenkou nepohrdnu. Jinak jsem velkým příznivcem čajů. Hlavně zelených.
10. Patří vaření k vašim hobby? Podle času… A hlavně: vaření se může stát koníčkem, když se nejedná o denní boj s rodinou, jak komu vyhovět v oblíbených jídlech. A vymýšlení jídelníčku, aby se neopakoval, byl zdravý, a přitom se to dalo jíst…
11. Jak bydlíte? Na úpatí Schwarzwaldu, deset kilometrů od města (Freiburg). Máme menší venkovní zahradu, dvě zimní zahrady (rostlinstvo nejrůznějšího druhu je mým koníčkem). Je to velice dobré životní prostředí nejen pro děti a vůbec nemáme chuť kamkoliv jezdit na dovolenou.
12. Jakým vozem jezdíte? Ford Galaxy jsme nedávno zaměnili za menší Ford C-Max. Jako druhý vůz máme minirover. Oba v signální červené barvě.
13. Co považujete za svou nejlepší investici? Své dvě děti.
14. Kdo se ve vaší domácnosti stará o peníze? Myslíte, kdo na nich sedí, nebo kdo je utrácí? Je fakt, že já čas na sezení nemám.
15. Investujete do vína, obrazů či jinak netradičně? Investuji do života. A k tomu patří jak víno, tak i obrazy a vytváření krásna kolem nás…
16. Jaká technologie by podle vás měla být co nejdříve vynalezena? Na ochranu lidstva před jakýmikoliv katastrofami, ať už jsou zaviněny lidmi, nebo přírodou.