Menu Zavřít

Jaká krize? Zdravotnictví šlape jako nikdy dřív

25. 11. 2019
Autor: Euro.cz

Státní nemocnice by se měly dočkat miliard na modernizace a dostavby, slíbil Andrej Babiš

Žádná krize ve zdravotnictví není. Tak by se dalo do jedné věty shrnout poselství premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kteří předminulý týden zahájili konferenci Zdravotnictví 2020. Největší oborové konference, kterou již tradičně pořádá Mladá fronta spolu s Unií zaměstnavatelských svazů České republiky, se zúčastnilo více než šest stovek předních osobností z oboru.

„Českému zdravotnictví se daří. V posledních dvou letech jsme narovnali podmínky pro tvorbu úhrad. Úhradová vyhláška je tvořena na základě konsenzu, který hledají poskytovatelé a zdravotní pojišťovny u společného stolu. Vytvořili jsme spravedlivé prostředí, ve kterém jsou důležité všechny segmenty, nejen nemocnice.

Úhradová vyhláška je pro příští rok velmi propacientská a klade důraz na zajištění dostupnosti a kvality péče,“ vyjádřil se Andrej Babiš hned na úvod k tématu, které ještě před pár týdny hýbalo médii.

Společně s ministrem pak představil vize, kam by se měl resort, který ročně spolyká už více než 350 miliard korun, ubírat v dalších letech. A o peníze šlo, jak jinak, až v první řadě.

Do zdravotnictví půjde příští rok o 19 miliard více než letos. Babiš odmítl, že by byl resort v krizi a měl by se připravovat na hubenější roky. „Já mám někdy pocit, že resorty zdravotnictví a školství, které preferujeme, nejvíce křičí,“postěžoval si plénu premiér. A emotivně dodal: „Naše zdravotnictví má skvělou budoucnost.

Věřte mi, je to pravda!“

Nemocnice mají slíbeno

Někde ta skvělá budoucnost bude ale stát miliardy - současnost má do ideálu hodně daleko. „Máme jedny znejlepších doktorů na světě, někdy ale musí pracovat v příšerných podmínkách,“ posteskl si Andrej Babiš, který byl ještě plný dojmů z návštěv nemocnic, jež podnikl v posledních měsících. Některá zařízení měla štěstí, jiná chátrala. Vinohrady, Krč, Karlovo náměstí nebo Bulovka jsou podle premiéra v katastrofálním stavu. Dluh, který v nich historicky vznikl, slíbil ale narovnat.

Peníze na investice do těch největších nemocnic by měly doputovat prostřednictvím programu sedmi strategických investic, který spolkne téměř 12 miliard korun - zhruba 8,5 miliardy by mělo jít ze státního, zbytek z vlastních zdrojů zařízení.

Ve FN Plzeň by měl vyrůst pavilon chirurgických oborů, v Brně gynekologicko-porodnická klinika, v Olomouci by se měla dočkat rekonstrukce a dostavby hlavní budova a v Hradci by mělo dojít na modernizaci chirurgických oborů. Pražská VFN dostane finance na nový sdružený objekt, IKEM na dva nové pavilony a Thomayerova nemocnice by měla mít konečně na to vybudovat centrální urgentní příjem, který na pravém břehu Vltavy žalostně chybí. Na bílé pláště se podle premiéra Babiše myslí i v Národním investičním plánu, který prý obsahuje 73 miliard zdravotnických investic.

Praktikova vstupní brána

Současné vlastnictví nemocnic ale není podle premiéra šťastné. Některé vlastní města, jiné kraje a další stát. Babiš by rád, kdyby to do budoucna byly jen kraje a stát, proto přivítal, že by krachující zařízení v Rumburku a v Litoměřicích měly převzít právě kraje. Dokonce by prý byl rád, kdyby mu pražský primátor Zdeněk Hřib prodal Bulovku za korunu.

„Zdravotnictví nejde stavět jen na nemocnicích, ale i na ambulancích nebo domácí péči. Musíme budovat odspoda“ dodal ministr Adam Vojtěch. Jedna z nejdůležitějších výzev resortu je podle něj reforma primární péče a posilování pravomocí praktických lékařů. Praktici mají být nejen bránou pacienta do zdravotního systému. Do budoucna by měli přebrat péči i o další chronické pacienty a mít možnost předepisovat i některé léky místo specialisty.

Změny by se měly dotknout také urgentní péče. V plánu je státem garantovaná síť urgentních příjmů v krajských i okresních městech. V koncepci úřad počítá se vznikem 15 velkých urgentních příjmů na úrovni krajů a na okresech se zhruba 80 urgenty druhého typu. Ty by mohly být financovány také z evropských fondů. U každého urgentního příjmu by měla podle Vojtěcha vzniknout do budoucna lékařská pohotovost.

Doktoři pro Horní Dolní

Problémem je podle premiéra ipéče o duševní zdraví. Jeho poruchy bývají označovány za diabetes 21. století. Nějakou formou duševní choroby trpí podle ministra 21 procent populace. Péči by mělo do budoucna zajistit až sto Center duševního zdraví, která jsou součástí reformy psychiatrické péče. Ministr Adam Vojtěch dodal statistiky: zatím funguje 17 takových center, nyní byla vyhlášena výzva pro další čtyři a do konce roku by mělo jít ještě o devět. „Díky tomu již nyní 600 vážně nemocných psychiatrických pacientů odešlo z nemocnic do komunitní péče, počet by se měl dále rozšiřovat až na zhruba šest tisíc“ nastínil ministr.

Jedním z nejbolavějších míst systému je také nedostupnost péče v méně atraktivních oblastech republiky. Ve stomatologii se v tomto ohledu podle Vojtěcha podařilo dosáhnout největších úspěchů. V součtu už ministerstvo podpořilo 59 ordinací zubařů a praktiků po celé republice, což přišlo na 36,5 milionu korun. Chystá se také nový systém rezidenčních míst, na který se navýší dotace. Nejvyšší půjdou do odlehlých krajů, jako je Karlovarský nebo Ústecký, kde se potýkají s velkým nedostatkem lékařů. Tam by mohlo jít na jedno rezidenční místo až 60 tisíc korun.

„Systém bude velmi motivační, ale budeme za to něco chtít. Tito lékaři se budou muset zavázat, že budou určitou dobu pracovat v Česku, což je v jiných zemích normální“ dodal ministr. Mělo by být kde brát. Počty studentů medicíny se díky navýšení peněz pro školy zvyšují - letos prý o dvacet procent, tedy o pět procent víc, než si ministerstvo dalo za cíl. Za jedenáct let by mělo jít na navýšení kapacit lékařských fakult a platů učitelů přes sedm miliard korun.

Konec papíru?

Jako další úspěch jmenoval ministr elektronizaci zdravotnictví. Do praxe se podařilo zavést e-recept, který označil za jeden z nejlepších projektů digitalizace státu vůbec. Dodnes bylo takto vypsáno 60 milionů receptů. Od poloviny příštího roku by měl začít fungovat také sdílený lékový záznam pacienta. Na ministerstvu se teď aktuálně připravuje zákon o elektronizaci zdravotnictví. Na jaře by měl jít na vládu. „Bude to revoluce“ je přesvědčen ministr.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?