Menu Zavřít

Jaké bylo koučovat Steva Jobse? Nebo to bylo naopak?

4. 3. 2019
Autor: Euro.cz

Steve Jobs byl géniem moderní doby. Jaký byl ale manažer? Jobsův kouč John Mattone popsal zkušenosti při rozvíjení osobnosti zakladatele Applu

Z toho, co Steve Jobs dokázal za svého působení ve společnosti Apple, z jeho stylu, jakým proměnil stagnující počítačovou firmu nacházející se na pokraji úpadku do hnacího motoru kreativity a nejbohatší společnosti planety, se dá naučit mnoho.

Byl pravděpodobně celosvětově největším vizionářským géniem moderní doby, jeho vize magicky přeměnila čtyři odvětví - osobní počítače, hudbu, filmy a mobilní telefony. Legendou se stal ve věku 30 let a o jeho kreativitě, inovátorství, odhodlání a soustředění byly popsány stohy stránek. Někdy se o něm říká, že byl tvrdý a nesmiřitelný manažer, ale vždy byl neoblomný a umanutý, pokud šlo o jeho vize.

Koučovat tak silnou osobnost a legendu, jakou byl Steve Jobs, bylo vskutku cvičením pokory. Tohle jsem se naučil o něm a od něj.

V momentech hluboké reflexe a osobního sebepoznávání v pozdějších fázích života, kdy se snažil vypořádat se s blížící se smrtí a zajistit svůj odkaz, si Steve Jobs přečetl mou první knihu Success Yourself. Bylo vůbec ironií, že si tuto knihu vybral, protože to byl opravdový propadák! Možná ještě ironičtější bylo to, že vyplnil první verzi testu MLEI, který byl v zadní části knihy. Ano, Steve Jobs skutečně udělal test s tužkou a papírem. Říkejte tomu štěstí nebo osud (já volím to druhé), každopádně tyto „osudové“ kroky vedly k naší společné práci.

Mimochodem v našem vztahu nikdy nedošlo na dohodu o mlčenlivosti, která je v této práci běžná. Přesto si dávám výjimečný pozor na to, co sdílím, a můj osobní filtr mi dovolí říci pouze to, o čem jsem přesvědčen, že by Steve sám chtěl ostatním sdělit, aby z nich mohli být lepší lidé a lepší lídři.

Geniální vizionář, který mohl být lepším lídrem

Jelikož jsem s ním pracoval jako jeho exekutivní kouč, jsem si na 99 procent jistý, že kdyby se mohl nějak vrátit a mluvit s námi, přiznal by světu, že nebyl takovým lídrem, jakým mohl být. Jak jsme spolu pracovali, a naše důvěra rostla, svěřil se mi, že není spokojen se svým odkazem, protože si uvědomuje, že mohl být lepším lídrem ve svém osobním i profesním životě. Měl výčitky, že práci, kterou jsme odvedli na jeho „nitru“, měl absolvovat spíše ve svých 30 letech, kdy by pomohla dozrát jemu i jeho pohledu na leadership.

Když Steve Jobs umíral, byl smířen s tím, že leadership nebyl o něm, ale spíš o dotýkání se srdcí, myslí a duší lidí okolo něj. Steve měl obrovské srdce. Na lidech mu velmi záleželo, ale bezpochyby pro něj bylo obtížné tuto stránku ukazovat.

Jeho největší dar - schopnost Myslet jinak a Myslet ve velkém a totéž myšlení probouzet u ostatních - vedl k jeho osobní i firemní kreativitě, změnám a zásadním průlomům v Applu. Kdyby byla více vyvážena jeho největší slabost - neschopnost přijmout zranitelnost (říkám tomu „rozhodnutí zranitelnosti“) - dokázal by dorůst do ještě lepšího lídra, kreativnějšího a inovativnějšího.

Nejvíce však litoval toho, že nestihl udělat víc. Měl pocit, že se mohl zapsat do paměti něčím ještě větším. Při práci kouče se setkávám s mnoha řediteli firem i představiteli vládních institucí, kteří - stejně jako Steve Jobs - nikdy nedokázali zcela otevřít své nitro, tedy svou „duši“, aby odhalili výrazné silné stránky i nedostatky, které se zde ukrývají. Když se nám společně povede tyto skryté „poklady“ najít, pomáháme je otočit, převést do schopností, které jsou zdrojem úspěchu, a lidé jsou potom navždy lepšími lídry.

Věřil v talent, leadership a kulturu

Vrátím se k proslovu z Cupertina z roku 1997, kdy se Steve Jobs vrátil do Applu.

Mluvil o leadershipu, talentu a tvoření kultury, která Apple udrží i v budoucnu.

Dal dohromady úžasný tým lídrů, neskutečně talentovaných a rozmanitých osobností, které však dokázal vést jen on. V každé funkční oblasti - ať už to byl design, marketing, obchod, provoz, software, hardware, či inženýring - svedl dohromady lidi s talentem a osobnosti s vizí změny.

Steve Jobs fungoval jako lepidlo, držel všechny pohromadě soustředěné na konkrétní cíl, neustále neúnavně postupující vpřed. Na rozdíl od mnoha dalších lídrů nenechával svá rozhodování ovlivňovat svojí osobností, osobními preferencemi či jinými úvahami. Spojil lidi, jako jsou Jonathan Ive, Ron Johnson, Tim Cook, Avie Tevanian, tedy jednoznačně nejžhavější talenty. A oni Applu přinesli výsledky.

Vybudoval vítěznou firmu

Velmi dlouho se zdálo, že společnost Apple se rovnala Steve Jobs. Byly napsány stovky článků a vytvořeny desítky analýz, že společnost by bez vize svého slavného spoluzakladatele neměla šanci na přežití. Steve ale skeptikům dokázal, že se mýlí, když vybudoval instituci, která ve své DNA nese jeho inovativnost a nadále se drží na prvním místě mezi světovými technologickými společnostmi. Podařilo se mu to tím, že * vybudoval unikátní kulturu, * institucionalizoval proces najímání a odměňování nejlepších talentů, * vytvořil vlastní proces vývoje produktů.

Co jsem se naučil od Steva Jobse?

Steve byl odvážný a zároveň uzavřený muž. Chlap, který roky bojoval s rakovinou slinivky, ale přesto každý den chodil do práce brzy a odcházel pozdě. Nic nebral jako samozřejmost a pracoval naplno. Každý den. Když jsme spolu pracovali, nikdy si nestěžoval na bolest, na to, že ho sráží vážná nemoc. Odvaha a síla, které z něho vyzařovaly, mnou hluboce pohnuly.

Dojímala mě i jeho píle a odolnost. Svět potřebuje více podobně odvážných lídrů!

John Mattone vystoupí v Praze 25. 4. 2019 s programem Inteligentní Leadership v Míčovně Pražského hradu.

www.johnmattone.cz

V Applu dal dohromady úžasný tým neskutečně talentovaných a rozmanitých osobností, které však dokázal vést jen on. Fungoval jako lepidlo, držel všechny pohromadě soustředěné na konkrétní cíl, neustále neúnavně postupující vpřed.

MM25_AI

O autorovi| John Mattone, osobní kouč

  • Našli jste v článku chybu?