Menu Zavřít

Češi vidí jako nejvážnější ekologický problém hromadění odpadu

13. 7. 2018
Autor: Martin Pinkas/Euro

Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Velmi vážný je podle nich také úbytek deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a znečišťování oceánů a zemědělské půdy.

Hromadění odpadů je závažným problémem pro 92 procent dotázaných. Znečisťování zdrojů pitné vody uvedlo 91 procent lidí a její nedostatek 90 procent. Stejný počet dotázaných označil za závažný globální problém i znečišťování ovzduší. Mezi 88 a 84 procenty lidí se obdobně vyjádřilo o úbytku deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a o znečišťování pralesů a zemědělské půdy. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na devátém místě ze 14 na žebříčku nejpalčivějších problémů skončilo vyčerpání zdrojů surovin, které tak vnímá 82 procent lidí. Následuje úbytek druhů s 81 procenty a přelidnění a globální oteplování se 76 procenty. Šedesát procent lidí považuje za závažný celosvětový problém i pěstování geneticky upravených potravin. Nejméně lidí, 48 procent, si totéž myslí o provozu jaderných elektráren.

 Závažnost globálních problémů

Podle CVVM hodnocení závažnosti globálních problémů souvisí se vzděláním respondentů a jejich zájmem o životní prostředí v Česku. Středoškoláci s maturitou a vysokoškoláci častěji za více závažný považují úbytek pralesů, znečišťování půdy a oceánů, pěstování geneticky upravených potravin a pronikání škodlivých látek z okolí do rostlin a živočichů, naopak méně vážnějším problémem jsou podle nich jaderné elektrárny. Pro ty, kteří se zajímají o české životní prostředí, jsou závažné všechny sledované globální problémy s výjimkou jaderných elektráren, uvedli autoři průzkumu, který provedli v druhé polovině května mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Přečtěte si rozhovor:

Klaus Čechům namluvil, že klima není problém. Výhody z oteplení nečekejme, říká sociolog Vidomus

Sociolog Petr Vidomus.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Kolik každý Čech vyprodukuje ročně odpadu?

Brána do pekla: pohřebiště počítačů ukrývají drahé kovy za miliardy

Hliník místo lithia. Edison internetu chystá černou labuť v energetice

Recyklace hliníkových plechovek. Ilustrační foto.


  • Našli jste v článku chybu?