Když se v roce 1993 privatizoval tehdejší Státní statek Znojmo, ke slovu se dostala i nově vzniklá společnost Eko Hnízdo. Její vlastníci získali část majetku statku a pustili se do budování vinařského závodu na základě vlastní produkce hroznů. V jedné z nejvíce ceněných lokalit, v oblasti Ječmeniště, tam, kde již v polovině 19. století byla vysazena vinice Lamperberg (podle hrádečku stejného jména) začali pěstovat hrozny pro jakostní a predikátní vína. Ovšem způsobem ne běžným, ale v takzvané integrované produkci. Dnes viniční tratě společnosti představují rozlohu 140 hektarů a celá tato plocha je podřízena biologické ochraně před některými chorobami a škůdci. Díky vyloučení chemické ochrany vinic se daří získávat hrozny s vyšší cukernatostí, vyzrálé do vysokých kvalit a poskytující surovinu pro mimořádně zdařilá vína v přívlastkových kategoriích.
Z asi dvaceti odrůd se ve vinicích nejčastěji objevují Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Muškát moravský a Neuburské, ty všechny na původních plochách. V rozsáhlých nových výsadbách přibyly rulandy, tramín a sauvignon. Z modrých sort je významněji zastoupeno Rulandské modré. V blízké budoucnosti, po dokončení výstavby nového sklepa, počítá společnost s produkcí 100 000 litrů kvalitního vína v širokém záběru odrůdové skladby. Cílem vinařů z Eko Hnízdo je vytvořit základnu pro výrobu vín způsobem šetrným k přírodě, takových, která by krom svých jedinečných vlastností nesla i charakteristické znaky nového způsobu pěstování. Za tři roky své nové vinařské existence se přednedávnem neznámý sklep propracoval a pevně usadil mezi nejžádanějšími producenty nejen ze Znojemska.
V poslední kapitole o víně se tedy rozloučíme jedním, které naznačuje nové cesty v pěstování hroznů a přípravě vína, jež nabývají stále více na významu. Připijeme si vínem, které odráží vlastnosti, jež mu přiřkl historický verš nalezený na jedné z hradních stěn Lamperbergu:
Lampelberské víno - to má úroveň.
Jako rytíř silné - něžné zároveň.
Rulandské bílé 2002 pozdní sběr, Lamperberg – Eko Hnízdo.
Již zlatavá barva s výraznou jiskrou a brilantním jasem napovídá o kvalitě této „burgundy“. V kytce nás ovane silná koncentrace bohaté nazrálosti, vůně obilí či pečeného chleba, podporovaná lehkou stopou po dřevě a podepřená kyselinkou. V ústech se po napití rozvine výrazná šíře, jíž dominují chutě, naznačené již „nosem“. Jemnost, přitom však jasně patrný výraz květnaté hroznovitosti, prohloubený o již zmiňovanou chlebovinku, který v dochuti prorůstá stopou oříškových chutí. Lehká nasládlost daná vyzráním a naleželostí, je podporovaná kyselinou, ovšem ne tolik, aby ztratila espritní uhlazený charakter.
Zdařilé víno, které jasně ukazuje cesty, jimiž se vinařské aktivity společnosti hodlají v budoucnosti ubírat.